Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 20:40 Autor: PAP

Premier Morawiecki: Ukraina zasługuje na poważne i solidarne gwarancje bezpieczeństwa

Ukraina zasługuje na to, by mieć poważne i solidarne gwarancje bezpieczeństwa; jestem przekonany, że również o tym będziemy rozmawiali na lipcowym szczycie NATO w Wilnie - podkreślił w piątek w Toronto premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że Polska jest rzecznikiem "stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO".

Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie z wizytą w Kanadzie, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Justinem Trudeau.


Na konferencji po spotkaniu premierzy pytani byli m.in. oto, jakie mają oczekiwania wobec szczytu NATO w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca 2023 roku. "Głównym celem pozostanie, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku w Hiszpanii, zapewnienie całkowitej spójności, jedności w NATO" - odpowiedział premier Kanady.


"Bez wątpienia i bez żadnego wahania zajmujemy takie stanowisko, że ani Rosja, ani nikt inny, nie może mieć prawa - tylko dlatego, że ma przewagę militarną - nakreślać na nowo mapy świata, nie ma prawa najeżdżać na pokojowo nastawionego sąsiada, ponieważ konsekwencje ewentualnej porażki odbiją się szerokim echem w Azji, W Afryce, w Ameryce Południowej i wszędzie tam, gdzie siła rzekomo może równać się prawu do działania" - zaznaczył Trudeau. "Więc musimy zajmować nadal silne, zjednoczone stanowisko w obronie tych wartości, które nas łączą, praworządność i zapewnienie tego, żeby Rosji nie udało się zdobyć korzyści materialnych z tego najazdu" - dodał.


Premier Morawiecki podkreślił, że Polska "jest rzecznikiem stosunkowo szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO". "Ale rozumiemy, że nie wszystkie kraje członkowskie NATO się z tym zgadzają, dlatego też chcielibyśmy mieć możliwość przedyskutowania, jak przedstawić ścieżkę Ukrainy do NATO" - wskazał szef polskiego rządu. "Ścieżkę, która będzie miała sens i która (będzie) instrumentem do przekonywania nieprzekonanych" - zaznaczył.


"Zanim to się stanie, Ukraina będzie musiała udowodnić pewne swoje instrumenty zapewniające bezpieczeństwo" - zaznaczył premier.


Szef polskiego rządu wskazywał również, że Ukraina broni nie tylko swojej integralności terytorialnej, ale również integralności i stabilności Europy. "Czy wyobrażacie sobie państwo możliwość taką, że państwo silniejsze militarnie będzie miało prawo najazdu i przesuwania granic. To by było naprawdę straszne. Dlatego też ten kraj zasługuje na to by mieć poważne i solidarne gwarancje bezpieczeństwa" - powiedział Morawiecki. "Jestem przekonany, że o tym w Wilnie również będziemy rozmawiać" - dodał. (PAP)


Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Daria Kania


dsr/ dka/ sdd/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Warty: bez Exposito Śląsk nie miałby tylu punktów Piłkarze Warty w sobotę zagrają z wiceliderem Śląskiem Wrocław, który jeszcze w maju rozpaczliwie walczył o utrzymanie się w ekstraklasie. Trener poznaniaków… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 W. Brytania/ Nałożono sankcje na organizatorów pseudowyborów na okupowanych terenach Ukrainy Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w piątek o nałożeniu sankcji na podmioty i osoby zaangażowane w organizację niedawnych fikcyjnych wyborów w czterech… » więcej 2023-09-29, godz. 18:00 USA/ W Nowym Jorku wprowadzono stan wyjątkowy z powodu gwałtownych ulew i lokalnych podtopień (opis) Gubernator amerykańskiego stanu Nowy Jork Kathy Hochul wprowadziła w piątek stan wyjątkowy na terenie miasta Nowy Jork z powodu gwałtownych ulew i lokalnych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak ponieśli drugą porażkę, ale grają dalej Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak ponieśli drugą porażkę w fazie grupowej turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Paryżu, przegrywając z Niemcami… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (krótka) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 USA/ Zmarła Dianne Feinstein wpływowa demokratyczna senator z Kalifornii, była burmistrz San Francisco Zmarła Dianne Feinstein, która przez ponad 30 lat była wpływową demokratyczną senator z Kalifornii, pierwszą kobietą na stanowisku szefa komisji ds. wywiadu… » więcej 2023-09-29, godz. 17:50 R. Trzaskowski o "Marszu Miliona Serc": chcemy pokazać pełną mobilizację i wiarę w zwycięstwo (opis) Zapraszam wszystkich na 'Marsz Miliona Serc' w najbliższą niedzielę; chcemy pokazać pełną mobilizację, wiarę w zwycięstwo; bądźmy tego dnia razem -… » więcej 2023-09-29, godz. 17:40 Łódź/ 40 mln zł dla Uniwersytetu Łódzkiego na rewitalizację kamienicy przy Sienkiewicza 21 Centrum badawcze Jerzego Giedroycia i studiów nad współczesną historią Polski i Europy Wschodniej to jednostka Uniwersytetu Łódzkiego, która zyska nową… » więcej 2023-09-29, godz. 17:40 Hiszpania/ Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami Władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii Pedro Sancheza do przekazania regionom pieniędzy na opiekę nad nielegalnymi nieletnimi imigrantami docierającymi… » więcej 2023-09-29, godz. 17:40 Szef MEiN: niezwykle ważne jest wsparcie oferowane samorządom przez organizacje pozarządowe Niezwykle ważne jest wsparcie oferowane dzisiaj samorządom przez NGO-sy, fundacje, stowarzyszenia - podkreślił w piątek w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »