Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 16:10 Autor: PAP

Jarosińska-Jedynak: pieniądze unijne dla Polski Wschodniej są już dostępne

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne, a realizacja programu nabiera tempa – powiedziała w piątek w Jasionce na Podkarpaciu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W piątek w Jasionce zainaugurowano regionalne warsztaty dla samorządów i przedsiębiorców dotyczące możliwości skorzystania z tego wsparcia.


Jak powiedziała na konferencji prasowej wiceszefowa MFiPR, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne. Oceniła, że realizacja programu nabiera tempa. Uruchamiane są kolejne konkursy na dofinansowanie - podkreśliła.


"Samorządy i przedsiębiorcy są największymi beneficjentami środków z Polityki Spójności. Cykl spotkań, które organizujemy, daje im szansę na jeszcze lepsze przygotowanie się do sięgania po fundusze europejskie. Chcemy, aby uzyskane dofinansowania unijne jak najlepiej wspierały rozwój regionu" – dodała Jarosińska-Jedynak.


Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej wynosi blisko 12 mld zł. Skierowany jest do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Nowością w tej edycji jest objęcie programem także części województwa mazowieckiego – z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.


Obecny w Jasionce marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że jako wiceminister rozwoju pracował przy pierwszej edycji programu dedykowanego Polsce Wschodniej. "Przy współpracy z panią Grażyną Gęsicką (ówczesną minister) powstał bardzo potrzebny program dla pięciu regionów. Województwa te otrzymały szanse na wyrównanie swojego rozwoju gospodarczego" – dodał Ortyl.


Kolejne warsztaty - podobne do tych, które odbyły się w Jasionce - zaplanowano w Radomiu, Lublinie, Olsztynie i w Białymstoku.


Część warsztatową, skierowaną do firm i samorządów prowadzą eksperci instytucji pośredniczących w programie: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W czasie spotkań można zadawać pytania związane z przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie oraz z warunkami pozyskania wsparcia.


Obecnie w ramach programu trwają nabory w konkursach: Platformy startowe dla nowych pomysłów – konkurs dla ośrodków innowacji jako animatorów Platform startowych oraz Wzornictwo w MŚP.


W najbliższych tygodniach ruszą kolejne nabory w konkursach skierowanych między innymi do firm i samorządów. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w obszarach automatyzacji i robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesienią wystartuje konkurs dla start-upów, a pod koniec roku przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogli skorzystać z dedykowanych im pożyczek.


Do samorządów skierowane będą konkursy w obszarach: adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonej mobilności miejskiej, infrastruktury dróg wojewódzkich i zrównoważonej turystyki. (PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ mk/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 12:10 POGP: w 2023 r. import LPG do Polski wzrósł o 6,5 proc. r/r W 2023 r. import LPG wzrósł w Polsce o 6,5 proc. wobec 2022 r. do 2 625 tys. ton - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Gazu Płynnego. Dodano, że głównym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kraków/ Politechnika Krakowska uruchomiła Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechnika Krakowska otworzyła w czwartek nowe centrum badawcze - Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Ośrodek, współfinansowany… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Prezydent: opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest po prostu zwykłą bzdurą (krótka4) Opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest zwykłą bzdurą - podkreślił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ Radosława… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Warszawa/ Sesja nowej rady i zaprzysiężenie prezydenta odbędzie się 7 maja Pierwsza sesja nowo wybranej rady warszawy i zaprzysiężenie prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Naukowiec: przymrozki miały negatywny wpływ na rośliny, ale jest jeszcze szansa na zbiory Sadownicy i winiarze podsumowują straty po kilku dniach przymrozków, ujemne temperatury wpłyną też negatywnie na zbiory ziemniaków. Nie należy niczego wycinać… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Białoruś/ Łukaszenka wzywa do rozmów o Ukrainie, straszy bronią jądrową i mówi, że nie zaatakuje Polski Alaksandr Łukaszenka wezwał w czwartek władze Rosji i Ukrainy do podjęcia rozmów pokojowych, grożąc równocześnie możliwym rosyjskim atakiem nuklearnym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kołobrzeg/ Kradzież metalowych tablic i uszkodzenie nagrobków na cmentarzu wojennym Na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu nieustaleni sprawcy uszkodzili granitowe płyty nagrobne i ukradli 13 metalowych tablic przedstawiających orła Wojska Polskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Warszawa/ Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja 'Współczesne nieszczęścia demokracji' - to tytuł wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol, francuskiej intelektualistki zajmującej się przemianami świata… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Szef MSZ Ukrainy: Zachód musi zrozumieć, że era pokoju się skończyła Zachodni sojusznicy muszą zrozumieć, że 'era pokoju w Europie dobiegła końca' i nieuchronnie będziemy potrzebowali większej pomocy w walce z Rosją - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień DNA. Co Polacy mają w genach? (MediaRoom) Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »