Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 22:10 Autor: PAP

Węgry/ Europoseł opozycji: odebranie prezydencji w Radzie UE tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

Jak informuje dziennik „Magyar Nemzet”, Gyongyosi to jedyny europoseł węgierskiej opozycji, który w czwartkowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim był przeciw rezolucji dotyczącej odebrania Węgrom rotacyjnej prezydencji w UE. Szef Jobbika uważa, że przez lata instytucje UE odwracały wzrok od systemu budowanego przez Orbana na Węgrzech, tworzonego również za unijne pieniądze.


Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE, które kraj ten ma objąć w drugiej połowie 2024 roku.


Autorzy projektu rezolucji reprezentujący pięć frakcji - Europejską Partię Ludową (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberalną Renew, Zielonych i skrajną lewicę GUE/NGL - zwracają uwagę na nieprzejrzyste ich zdaniem stanowienie prawa przez Budapeszt, „podważanie praw osób LGBTIQ+ i wolności słowa” oraz stwarzanie zagrożenia dla wolności badań akademickich.


Według przedstawicieli węgierskiego rządu rezolucja PE jest wynikiem postawy Budapesztu wobec inwazji Rosji na Ukrainę.


„Pomimo nowego ataku ze strony PE, nie poprzemy polityki prowojennej i nie przyczynimy się w żaden sposób do kontynuacji wojny, pomimo ciągłego szantażu” – napisał na Facebooku szef gabinetu politycznego premiera Węgier Balazs Orban.


Jak dodał, pozbawienie Węgier rotacyjnej prezydencji nie leży w gestii PE. „Kilku europosłów opowiedziało się za Węgrami podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim” – napisał Balazs Orban. „Dziękujemy za to francuskim, chorwackim, polskim, belgijskim i innym eurodeputowanym” – zaznaczył.


W podobnym tonie o kompetencjach PE w sprawie odebrania prezydencji w Radzie UE napisała minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga. Podkreśliła przy tym, że głosowanie w PE na nic się nie zdało, ponieważ prace nad węgierską prezydencją w 2024 roku, w tym szkolenia prowadzone przez personel Rady UE w zakresie przewodniczenia spotkaniom, już trwają.


Jak podkreśla „Magyar Nezmet”, w obronie węgierskiej prezydencji wystąpił premier Mateusz Morawiecki.


„Wierzę, że jest to tylko pohukiwanie ze strony Parlamentu Europejskiego, ponieważ jest to jawne złamanie reguł europejskich w ich najważniejszej odsłonie, czyli reguł traktatowych. Traktatów, które decydują o tym jak wygląda UE. Niszczenie w ten sposób całego sposobu zarządzania UE jest nie tylko drogą donikąd, ale jest drogą w przepaść” – skomentował decyzję PE szef polskiego rządu.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ ap/


arch.


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej 2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »