Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 19:10 Autor: PAP

Sandomierz/ Powstanie nowa siedziba filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

W Sandomierzu powstanie nowa siedziba filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wsparcie finansowe inwestycji zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Resort przekaże na ten cel około 20 mln zł.

Obiekt ma powstać na działce, przy ul. Milberta. "Ustaliliśmy, że rozpoczynamy budowę nowej siedziby filii uniwersytetu w Sandomierzu. To będzie zupełnie nowy budynek na gruncie, który za kilka dni zostanie przekazany władzom uczelni. Natomiast Ministerstwo Edukacji i Nauki wyłoży niezbędne środki, ok. 20 mln zł, na pokrycie całości inwestycji" – powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.


Siedziba uczelni ma być zbudowana w ciągu dwóch lat. Stanie przy ulicy Feliksa Milberta, za szpitalem, niedaleko obecnego budynku uczelni. Działkę na ten cel, o powierzchni 70 arów, przekaże powiat. W lutym stosowną uchwałę podjęła rada powiatu. Jak poinformował starosta sandomierski Marcin Piwnik, w najbliższych dniach zostanie podpisany akt notarialny.


Minister Edukacji i Nauki zaznaczył, że wsparcie finansowe pozwoli rozwijać ofertę kształcenia uczelni i poszerzyć ją m.in. o nowy kierunek – pielęgniarstwo. "Zatem rozwijamy Sandomierz na płaszczyźnie akademickiej i wykładamy środki finansowe niezbędne do tego, by zupełnie nowoczesny budynek służył tutaj studentom i naukowcom" – podsumował minister Przemysław Czarnek.


Na wzmocnienie ośrodka akademickiego w Sandomierzu stawia rektor UJK prof. Stanisław Głuszek. "Zależy nam na tym, chcemy w tym partycypować, rozwijać kierunki, które mają tutaj szansę i te, które mają wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze - stąd pomysł na pielęgniarstwo. Jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem filii i będziemy czynić wszystko, co w naszym zakresie jest do wykonania" – zaznaczył rektor.


Sandomierska filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach powstała w 2016 roku na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu. Obecnie uczelnia kształci 192 studentów na kierunkach: filologia angielska, mechatronika, kosmetologia, administracja i pedagogika. W planach jest również utworzenie nowego kierunku, czyli pielęgniarstwa. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ mir/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »