Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-31, 23:40 Autor: PAP

W. Brytania/ Premier Sunak: bezpieczeństwo granic musi być priorytetem Europy

Brytyjski premier Rishi Sunak na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii będzie przekonywał, że bezpieczeństwo granic musi być priorytetem Europy i ogłosi dalszą pomoc finansową dla Mołdawii, zmagającej się ze skutkami wojny na Ukrainie - przekazało w środę wieczorem jego biuro.

W komunikacie wydanym przez Downing Street poinformowano również, że Sunak wraz z polskim premierem Mateuszem Morawieckim poprowadzą dyskusję na temat sposobów radzenia sobie ze zorganizowaną przestępczością imigracyjną i wspierania krajów takich jak Ukraina i Mołdawia, które znajdują się na pierwszej linii rosyjskiej agresji.


"Europa stoi w obliczu bezprecedensowych zagrożeń na naszych granicach. Od całkowitej pogardy Putina dla suwerenności innych krajów po wzrost zorganizowanej przestępczości imigracyjnej na naszym kontynencie. Nie możemy rozwiązać tych problemów bez ścisłej współpracy europejskich rządów i instytucji. Na każdym spotkaniu, na każdym szczycie, na każdym międzynarodowym zgromadzeniu takim jak to, bezpieczeństwo naszych granic musi być na szczycie agendy" - ma powiedzieć Sunak.


Jak wskazano, w ubiegłym roku liczba migrantów nielegalnie przekraczających granice UE wzrosła o 64 proc., a zajmujące się tym zorganizowane grupy przestępcze stworzyły sieci w całej Europie. Przypomniano, że w ostatnich tygodniach Wielka Brytania uzgodniła z Francją pakiet środków, mających zabiegać nielegalnym przeprawom przez kanał La Manche, z UE - opracowanie porozumienia w sprawie współpracy brytyjskich agencji ds. ochrony granic z unijnym Frontexem oraz zawarła umowę z Albanią o odsyłaniu nielegalnych imigrantów. W czwartek Sunak ma ogłosić rozpoczęcie negocjacji o podobnej umowie z Mołdawią oraz współpracę z Bułgarią w sprawie walki z gangami przemytniczymi.


Brytyjski premier ma również ogłosić przekazanie kolejnych 10,5 mln funtów, oprócz już przekazanych 12,5 mln, na pomoc ukraińskim uchodźcom w Mołdawii, bo jak podkreślono, do kraju tego trafiła największa ich liczba w stosunku do jego populacji, a dodatkowo jest ona obiektem nieustannej wrogiej działalności ze strony Rosji.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ zm/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 20:10 Szefowa francuskiej dyplomacji: będziemy sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy Francja zgodziła się 'w przyszłości' sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy, aby kraj ten mógł się bronić - powiedziała we wtorek francuska minister spraw… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 Rozporządzenie MSWiA o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej ze Słowacją - w Dzienniku Ustaw(opis) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 USA/ Rodzice nastolatka, który otworzył ogień w szkole, odpowiedzą przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci… Rodzice nastolatka, który przed dwoma laty zabił czterech uczniów szkoły w Oxford, położonym o 40 kilometrów od Detroit, przegrali we wtorek apelację i… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Derek Wang rozpocznie 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze - powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Rosja/ Prokuratura żąda 9,5 roku kolonii karnej dla dziennikarki Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Opolskie/ Kolizja szynobusu z samochodem na trasie Opole-Nysa Jedna osoba została ranna w wyniku kolizji szynobusu z samochodem osobowym na trasie Opole-Nysa - poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w O… » więcej 2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »