Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 22:30 Autor: PAP

Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu

W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym wyburzeniem kopuły meczetu - poinformowała we wtorek agencja AFP.

Na nagraniach sobotniego protestu opublikowanych w mediach społecznościowych widać szpaler funkcjonariuszy policji uzbrojonych w pałki i tarcze blokujących wejście do meczetu oraz grupę mężczyzn próbujących wedrzeć się do środka. Z tłumu, w którym były kobiety i dzieci, w stronę policji leciały kamienie i butelki z wodą.


Inny film umieszczony w Internecie pokazuje, jak tłum przedarł się do środka.


Władze miasta Nagu niedawno przeforsowały plany zburzenia czterech minaretów i sklepienia kopuły meczetu Najiaying - podała agencja AFP, powołując się na mieszkańca pragnącego zachować anonimowość.


"Chcą kontynuować przymusowe wyburzenia, dlatego ludzie przyszli ich powstrzymać" - powiedziała AFP miejscowa kobieta, która również prosi o zachowanie anonimowości. "Meczet jest domem dla muzułmanów takich jak my" - podkreśliła. "Jeśli spróbują go zburzyć, na pewno im na to nie pozwolimy" - dodała.


Chiny są oficjalnie państwem ateistycznym, a rząd twierdzi, że szanuje wolność wyznania. Odkąd przewodniczący Xi Jinping doszedł do władzy dziesięć lat temu Pekin dąży jednak do ściślejszej kontroli religii - podkreśla AFP.


W komunikacie wydanym w niedzielę przez rząd powiatu Tonghai, do którego przynależy miasto Nagu, poinformowano, że wszczęto dochodzenie w sprawie wydarzenia, które "poważnie zakłóciło porządek społeczny".


Wezwano w nim do "natychmiastowego zaprzestania wszelkich nielegalnych i przestępczych działań", a organizatorów i uczestników do dobrowolnego stawienia się na posterunku do 6 czerwca - w przeciwnym razie zostaną "surowo ukarani".


Według świadków tego dnia doszło do aresztowania nieokreślonej liczby osób. Kilkuset policjantów pozostało w mieście. W okolicach meczetu miało dochodzić do przerw w dostępie do Internetu.


Meczet Najiaying został pierwotnie wybudowany w 1370 r. i przebudowany w 2001 r. W 2020 r. sąd orzekł, że ostatnie modyfikacje meczetu, w tym kopułowy strop i minarety, zostały postawione nielegalne i powinny zostać usunięte.


Przebudowa meczetu w Najiaying należącego do grupy etnicznej Hui odbywa się w ramach szeroko zakrojonej kampanii mającej na celu "sinizację" (schińszczenie) religii, czyli nadawania jej "chińskiej charakterystyki". Religie mają dostosować głoszone nauczanie do zasad socjalizmu i doktryny Komunistycznej Partii Chin oraz funkcjonować pod zwierzchnictwem partii.


Elementami sinizacji religii jest także zdejmowaniem krzyży z kościołów czy przebudowa meczetów, poprzez likwidację minaretów.


Prowincję Junnan, w której leży Nagu, zamieszkuje ok. 700 tys. z około 10 mln muzułmanów z mniejszości narodowej Hui, jednej z 56 grup etnicznych uznawanych przez Pekin. Jest ona najliczniejsza spośród mniejszości muzułmańskich.(PAP)


krp/ adj/


Kraj i świat

2023-09-22, godz. 14:00 M. Horała: to po stronie ukraińskiej jest piłka, by zaproponować rozwiązania dot. zboża To po ukraińskiej stronie jest piłka, by zaproponować takie rozwiązania, by Ukraińcy mogli eksportować swoje zboże na zagraniczne rynki - podkreślił w… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 Raport: blisko 50 mld euro w latach 2025-2050 na promocję transportu publicznego Promocja transportu publicznego przy spełnieniu unijnych norm klimatycznych będzie wymagała ok. 7 mld euro w przypadku kolei i ok. 40 mld euro w przypadku autobusów… » więcej 2023-09-22, godz. 13:50 Poseł Kałużny: "Zielona Granica" to film skandaliczny, antypolski; Putin poszedłby na niego do kina Film 'Zielona granica' Agnieszki Holland jest skandaliczny i antypolski — powiedział w piątek poseł Suwerennej Polski, kandydat z toruńskiej listy PiS do… » więcej 2023-09-22, godz. 13:50 M. Horała: "Zielona Granica" to film oczerniający Polskę, polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej To film oczerniającym Polskę, polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedział w piątek w radiu Gdańsk wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2023-09-22, godz. 13:50 Łotwa/ Władze chcą, by samochody na rosyjskich i białoruskich tablicach zostały przerejestrowane Łotewski resort sprawiedliwości przygotowuje projekt, przewidujący zakaz używania na Łotwie samochodów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. Pojazdy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:40 Kraków/ Pod hasłem "Multiwersum" rozpoczyna się 21. festiwal Sacrum Profanum Pod hasłem 'Multiwersum' w sobotę w Krakowie rozpocznie się 21. festiwal Sacrum Profanum. 'Hasło oddaje naszą chęć prezentacji tych licznych gatunków… » więcej 2023-09-22, godz. 13:40 Tusk: pomysł, żeby rząd finansował spot, żeby puszczać go przed filmem Holland - aberracja Pomysł, żeby rząd finansował spot, żeby puszczać go w kinach przed filmem Agnieszki Holland 'Zielona Granica', żeby tłumaczyć, że ten film jest zły… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 TRAKO 2023: w ciągu roku PKP Intercity sprzedało 4 mln biletów przez aplikację KOLEO (MediaRoom) 4,2 mln sprzedanych biletów - PKP Intercity podsumowało trwającą rok umowę z KOLEO. „Sukces przerósł wszelkie oczekiwania” - stwierdził Tomasz Gontarz… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 Niemcy/ Opozycja: kanclerz i rząd zbyt bierni wobec problemu migracji, „nie dajemy rady” W związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza… » więcej 2023-09-22, godz. 13:30 CBOS: 32 proc. zwolenników rządu; 42 proc. - przeciwników 32 proc. badanych zalicza się obecnie do zwolenników rządu, a 42 proc. do przeciwników; 36 proc. respondentów jest zadowolonych z tego, że na czele rządu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »