Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 21:50 Autor: PAP

Szczecin/ MKiDN: właściciele zabytkowych obiektów najczęściej nie składają wniosków o dotacje

Właściciele parków, dworów i pałaców najczęściej w ogóle nie składają wniosków o dotacje, a jeśli wniosek jest złożony, jest on niskiej jakości – mówiła we wtorek podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Szczecinie przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komisja zapoznawała się we wtorek w Szczecinie z informacją ministra kultury i dziedzictwa narodowego na temat ochrony zabytków Pomorza Zachodniego ze szczególnym uwzględnieniem zespołów parkowo-dworskich.


"W zeszłym roku z inicjatywy generalnego konserwatora zabytków stworzyliśmy tzw. forum użytkowników zabytków i zaprosiliśmy właścicieli parków, dworów i pałaców z całej Polski, rozmawiając o tym, jakie są możliwości dotacyjne i o tym, jakie są ich oczekiwania" – powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN Katarzyna Pałubska.


Jak mówiła, jedna z konkluzji ministerstwa po spotkaniu dotyczyła tego, iż "właściciele tych obiektów najczęściej w ogóle nie składają wniosków". "Ciężko przyznać dotację komuś, kto nie wnioskuje o nią" – mówiła.


Dodała, że jeśli wniosek był złożony, bardzo często był to wniosek "niskiej jakości".


"To oznacza, że posiadacze tych obiektów potrzebują wsparcia merytorycznego. Wskazywaliśmy fundacje, stowarzyszenia, które – podobnie jak zorganizowane są chociażby kościoły – mają profesjonalną obsługę, która te wnioski przygotowuje. Właściciele również powinni sobie taką profesjonalną obsługę zapewnić, zrzeszając się i wspierając wzajemnie w tym doświadczeniu" – wyjaśniła Pałubska.


Przypomniała, że właściciele wysunęli postulat, aby do zasad przyznawania ulgi od podatku na prace konserwatorskie dołączyć zabytkowe założenia parkowo-ogrodowe, ponieważ takiej ulgi obecnie nie ma.


"To bardzo ważne i właściciele wskazywali to jako jeden z największych kosztów, które ponoszą, a które nie przynoszą dochodu" – mówiła przedstawicielka MKiDN.


Jak wskazał kierownik Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Szczecinie Waldemar Witek w woj. zachodniopomorskim powiaty, w których znajdują się zespoły rezydencjonalno-parkowo-folwarczne, przejęte przed transformacją ustrojową przez Państwowe Gospodarstwa Rolne, po 1989 r. borykały się z problemem bezrobocia, co - jak zaznaczył - nie sprzyjało działaniom związanym z adaptacją do nowej funkcji.


"Trudno sobie wyobrazić, że w przestrzeni jednej gminy jest dziesięć obiektów pałacowych i w każdym powstanie hotel. Jest to niemożliwe, żeby taki obiekt funkcjonował" – mówił.


Witek dodał, że z raportu instytutu wynika, iż na terenie Zachodniopomorskiego 30 proc. obiektów rezydencjonalnych zostało uznanych za zagrożone. Wskazał też, że w obiektach tych brak jest użytkowników i funkcji, nie są też prowadzone podstawowe remonty.


Podczas posiedzenia komisji został także poruszony temat dostępu do zabytków w Świnoujściu – prywatnego muzeum militarnego Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża i latarni morskiej. W wyniku rozporządzenia wojewody zachodniopomorskiego wprowadzającego ze względów bezpieczeństwa zakaz przebywania w odległości do 200 m od terminalu LNG w Świnoujściu, niemożliwy jest dostęp do tych dwóch zabytków od strony lądu.


"Stoimy tak naprawdę na krawędzi zagłady" – mówił dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża Piotr Piwowarczyk. "Nie ma drogi dojazdowej, nie ma turystów, bo nie mogą dojechać ogólnodostępną drogą publiczną. (…) To zagłada naszej ćwierćwiecznej przygody. To jest nasza pasja, to jest dwudziestu kilku pracowników, którzy dziś stoją na krawędzi" – podkreślił.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ pat/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Ruch - Raków 1:3 (do przerwy) Ruch Chorzów - Raków Częstochowa 1:3 do przerwy Bramki: 1:0 Tomasz Wójtowicz (7), 1:1 Dawid Drachal (20), 1:2 Dawid Drachal (28), 1:3 Dawid Drachal (42)… » więcej 2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej 2023-09-24, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (1:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „W pierwszej połowie za rzadko byliśmy na połowie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 1. liga piłkarska - Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0) Bramki: 1:0 Łukasz Sekulski (45+9-karny), 2:0 Łukasz Sekulski (46), 3:0 Adam Chrzanowski (61), 4:0 Jakub Gric (87), 4:1… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa (krótka 5) Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 Memoriał Mróz-Olszewskiej - zwycięstwo ŁKS Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały 11. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, który w tym roku rozegrano w Mielcu. Mistrzynie Polski wygrały wszystkie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Kujawsko-Pomorskie/ Dk 10 zablokowana w Stryszku po zderzeniu dwóch aut Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Stryszku (Kujawsko-Pomorskie) po zderzeniu dwóch aut osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »