Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 16:10 Autor: PAP

Minister obrony Litwy: Ukraina powinna dostać plan działań na rzecz członkostwa w NATO (opis)

Ukraina powinna na szczycie NATO w Wilnie otrzymać plan działań na rzecz członkostwa w Sojuszu – ocenił w Warszawie minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas. Jesteśmy z Litwą jednomyślni, jeśli chodzi o przeciwdziałanie próbom odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek w Warszawie odbyła się IV Polsko-Litewska Rada Ministrów Obrony z udziałem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz ministra obrony Litwy Arvydasa Anuszauskasa.


Litewski minister opowiedział się za przyjęciem przez kraje NATO zobowiązania, by udział wydatków obronnych w PKB podnieść z 2 do 2,5 procent. Ministrowie podkreślali, że oba kraje tak samo postrzegają zagrożenie ze strony Rosji i chcą kontynuować wsparcie Ukrainy.


Mariusz Błaszczak poinformował, że rozmowy z Anuszauskasem dotyczyły wspólnych ćwiczeń wojskowych, wspólnych zakupów uzbrojenia, współpracy sił specjalnych i przy obronie cyberprzestrzeni, przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, a także wsparcia udzielanego Ukrainie przez Polskę i Litwę.


"Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim obroną i odstraszaniem w północnowschodniej części Polski i zapewnieniem bezpieczeństwa w przesmyku suwalskim, który łączy nasze państwa. Ale jesteśmy też zainteresowani współpracą w innych formatach" – zapowiedział szef polskiego MON.


Podkreślił, że "zdajemy sobie doskonale sprawę z zagrożeń". "Jesteśmy jednomyślni jeżeli chodzi o przeciwstawianie się próbą odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina" - dodał Błaszczak.


Anuszauskas ocenił na konferencji prasowej po spotkaniu, że jest "niezwykle ważne, aby Ukraina wróciła z wileńskiego szczytu (NATO) z jasnym planem działania na rzecz członkostwa". Taki plan (Membership Action Plan, MAP) wiąże się z dostosowaniem państwa aspirującego do członkostwa do wymogów NATO w pod względem politycznym, gospodarczym obronnym i prawnym.


"Na szczycie w Wilnie będziemy dążyć do praktycznych rozwiązań dla wzmocnienia obrony wschodniej części NATO, zapewnienia niezawodnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej państw nadbałtyckich" – mówił litewski minister. "Braki w zdolnościach obrony powietrznej są zauważalne zarówno w krajach bałtyckich, jak i w całym Sojuszu" – dodał Anuszauskas. Podkreślił, "po raz pierwszy w naszej historii NATO zapewni pełną obronę powietrzną podczas szczytu w Wilnie", który zaplanowano na 11-12 lipca.


Według Anuszauskasa "nowe zobowiązanie względem wydatków na obronność musi być ambitne". "Litwa wydaje 2,5 proc. PKB i to powinno stać się nowym poziomem zobowiązania" – ocenił. Obecne zobowiązanie sojuszników dotyczy osiągnięcia poziomu 2 proc. PKB; polskie nakłady na obronność w bieżącym roku to 4 proc. PKB.


Także Anuszauskas podkreślił, że "zarówno Polska jak i Litwa postrzegają Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla bezpieczeństwa Zachodu i wartości demokratycznych, stabilności systemu międzynarodowego opartego na wzajemnym zaufaniu". "Ponieważ Moskwa i Mińsk wymachują bronią, w tym nuklearną, rozumiemy, że nie można iść na ustępstwa wobec obecnego reżimu Kremla" – dodał Anuszauskas.


Według niego Polska i Litwa muszą "współpracować zarówno w formacie dwustronnym, jak i wspólnie wykorzystując możliwości NATO i UE, aby wypracować długoterminową i zdecydowaną odpowiedź na zagrożenia stwarzane przez Rosję".


"Zdecydowana odpowiedź rozpoczyna się na linii frontu na Ukrainie, jednoczmy się z tym walczącym narodem, praktyczne wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane" – dodał litewski minister.


Za konieczne uznał wzmacnianie wysuniętej obecności NATO. "Długofalowe odstraszanie Rosji i odpowiedź na agresję wymagają zwiększenia zdolności bojowych na wschodniej flance Sojuszu, wzmocnienie sił zbrojnych przez Polskę jest wzorem do naśladowania dla innych państw sojuszniczych" – powiedział. "Zgadzamy się na intensyfikację dwustronnych ćwiczeń wojskowych, w tym obejmujących przekraczanie granicy państwowej" – podkreślił.


Ministrowie przypomnieli, że Litwa kupuje od Polski przenośne zestawy przeciwlotnicze Grom, Anuszauskas podkreślił, że wartość zamówienia przekroczyła 20 mln dolarów.(PAP)


autor: Jakub Borowski


brw/ ero/ par/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 03:00 Meksyk/ 10 kubańskich imigrantów zginęło w wypadku ciężarówki w Chiapas Dziesięciu kubańskich imigrantów poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w wypadku drogowym w stanie Chiapas, na południu Meksyku. Kubańczycy podróżowali… » więcej 2023-10-02, godz. 01:10 Wielka Brytania wyśle 200 dodatkowych żołnierzy do misji pokojowej KFOR w Kosowie Wielka Brytania wyśle w najbliższych dniach dodatkowych 200 żołnierzy do Kosowa, aby dołączyli do jej 400-osobowego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji… » więcej 2023-10-02, godz. 00:40 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla utracone podczas II wojny światowej (… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-02, godz. 00:20 Turcja/ Po zamachu w Ankarze tureckie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym… Po samobójczym ataku na budynek rządowy w Ankarze, tureckie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu… » więcej 2023-10-01, godz. 23:50 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla zaginione utracone podczas II wojny światowej… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-01, godz. 23:40 USA/ Minister Gliński w Instytucie Pileckiego: Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na… Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii - powiedział minister… » więcej 2023-10-01, godz. 23:20 Marszałek Witek: rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność Rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność w ich realizacji - mówiła w niedzielę wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Legia 2:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Legia (2:0) powiedzieli: Kosta Runjaic (trener Legii Warszawa): 'Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii, przegraliśmy po raz pierwszy… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 8. kolejka (aktl.) Wyniki 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedziela Almeria 3 - Luis Suarez 41, 44, 45+1Granada 3 - Bryan Zaragoza 66-karny, Ricard Sanchez… » więcej 2023-10-01, godz. 22:50 Liga francuska - 7. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 7. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedzielaReims 2 - Marshall Munetsi 45+1, Yunis Abdelhamid 71 Olympique Lyon 0 Le Havre 0Lille… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »