Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-29, 19:50 Autor: PAP

Starachowice/ Marek Materek tworzy partię polityczną - Nowa Demokracja TAK

Nowa Demokracja TAK – to nazwa partii, którą utworzyli społecznicy i samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Marka Materka. „Znani jesteśmy z konkretów, realizowania postulatów i dlatego idziemy do wyborów” – mówił podczas oficjalnej prezentacji nowego ugrupowania jego lider, Marek Materek.

Nazwę nowego ugrupowania oficjalnie zaprezentowano w poniedziałek wieczorem w Starachowicach. „Obserwujemy we wszystkich sondażach, jak duża jest liczba wyborców niezdecydowanych, którzy przekonują, że nie mają na kogo głosować. Wiele osób deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach, ponieważ jest rozczarowana obecną klasą polityczną. Chcemy na to zapotrzebowanie odpowiedzieć i pokazać nową jakość” – podkreślał Materek, przewodniczący zarządu krajowego partii Nowa Demokracja TAK.


Dodał, że osoby tworzące nowe ugrupowanie są samorządowcami, przedsiębiorcami, społecznikami, a w swoich miejscowościach pokazują konkretne osiągnięcia.


„Chcemy, aby zmiany dokonały się w całej Polsce. Od kilkunastu lat obserwujemy konflikt wygenerowany przez ludzi z tego samego pnia politycznego przez lidera Platformy Obywatelskiej i lidera Prawa i Sprawiedliwości, czy ten konflikt przekłada się w jakikolwiek dobry sposób na nasze życie - niestety nie” - mówił.


Materek wymienił też kilka z 23 postulatów swojego ugrupowania. Jednym z nich jest wdrożenie reformy, która ma wprowadzić „prosty i stabilny system podatkowy”. Rozwiązanie zakłada likwidacje podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i zastąpienie go podatkiem od funduszu płac. To przedsiębiorstwa zbiorczo opłacałyby za pracowników składki i podatki. Przez co – jak mówił Materek - z 16 milionów podatników, pozostałoby około 2 mln. „System będzie zdecydowanie prostszy” – mówił.


Zaznaczył, że zmiany podatkowe, które proponuje Nowa Demokracja TAK, wynikają z rekomendacji przygotowanych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców we współpracy z Fundacją Warsaw Enterprise Institute.


Wśród postulatów nowego ugrupowania są także m.in.: wprowadzenie ogólnopolskiego programu in vitro, likwidacja powiatów, oddzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości, czy budowa „tanich i dostępnych mieszkań”.


„Znani jesteśmy z konkretów, realizowania postulatów i dlatego idziemy do wyborów” – dodał lider partii Nowa Demokracja TAK.


Zarząd partii tworzą: Marek Materek, Piotr Chmielowski (przedsiębiorca, poseł VII kadencji), Joanna Winiarska (wiceprzewodnicząca kieleckiej Rady Miasta), Dawid Litwin (Wójt Gminy Potęgowo), Paweł Lichtański (Burmistrz Iłowej), Patryk Straus (wójt gminy Kamienna Góra), Łukasz Konarski (prezydent Zawiercia), Mateusz Lichosyt (wójt gminy Lipnica Wielka), Konstancja Puławska (adwokat).


Podczas wydarzenia w Starachowicach przedstawiono również pierwszych kandydatów do Senatu RP. O głosy wyborców będą ubiegać się Joanna Winiarska, Mirella Nowak, adwokat z Wałbrzycha, Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublina, Dariusz Loranty, negocjator policyjny, publicysta i nauczyciel akademicki, Robert Roguski, pełniący przez trzy kadencje funkcję burmistrza Kobyłki w województwie mazowieckim, Ernest Ziemianowicz, adwokat z Dolnośląskiego oraz Marek Poznański, poseł VII kadencji.


Ruch Marka Materka, na którego bazie utworzono partię Nowa Demokracja TAK, powstał na początku ubiegłego roku, obecnie zrzesza ponad 500 osób.


Materek objął urząd w Starachowicach w 2014 r. jako najmłodszy prezydent miasta w Polsce. W 2018 r. uzyskał reelekcję w pierwszej turze, otrzymując 84,4 proc. głosów. Komitet Wyborczy Wyborców Marka Materka wygrał także wybory do Rady Miejskiej w Starachowicach i Rady Powiatu Starachowickiego. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ mok/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu W nocy z piątku na sobotę chmury nie dotrą jeszcze tylko do krańców południowo-wschodnich Polski i tam zachmurzenie będzie małe. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Wiceminister Bromber: jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych (wywiad) Jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych. 'Pakiet dla młodych”, podniesienie wynagrodzeń, zwiększenie naborów na studia i na rezydentury… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Doradca prezydenta Zełenskiego: zaprosiliśmy na Ukrainę wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 P. Czarnek: Pani Merkel i pan Tusk są odpowiedzialni za śmierć tysięcy nielegalnych imigrantów Pani Merkel i pan Tusk są odpowiedzialni za śmierć tysięcy nielegalnych imigrantów wykorzystywanych przez mafię, która przewozi ich przez Morze Śródziemne… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Finlandia/ Media: przy granicy z Rosją wojsko zawarło umowy z właścicielami terenów; będzie płacić za możliwość… Dziesiątki właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż wschodniej granicy Finlandii zawarło umowy z siłami zbrojnymi tego kraju. W zamian za pieniężną… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Straż Graniczna o piątkowej publikacji "GW": to kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności… To kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie niebezpieczna narracja… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Premier: luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł Luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł; to siedem albo osiem tysięcy szkół lub ponad 5 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Mazowieckie/ Koniec utrudnień na dk 7 pod Płońskiem, gdzie auto z 5-osobową rodziną z Ukrainy uderzyło w barierki Nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 7 w rejonie Płońska, gdzie w piątek po południu osobowo-dostawcze renault, którym podróżowała… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Francja/ Najbogatszy Francuz i rosyjski oligarcha objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »