Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-28, 12:40 Autor: PAP

Dera: decyzji prezydenta ws. ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich można się spodziewać wkrótce

Można się spodziewać w krótkim czasie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy - wskazał w niedzielę w TVN 24 prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do ustawy dot. powołania komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Analizy są zakończone, prezydent decyzję ogłosi publicznie - dodał.

Andrzej Dera, pytany co zrobi prezydent Andrzej Duda ws. ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce, powiedział, że "można się spodziewać w krótkim terminie decyzji pana prezydenta". "Zostanie ogłoszona publicznie, bo jawność życia publicznego jest również wartością konstytucyjną" - podkreślił.


Gdy prowadzący przypomniał, że prezydent ma ustawowo trzy tygodnie na decyzję, Dera zapewnił, że "będzie to krótszy termin podjęcia decyzji". "Analizy są zakończone, decyzje podejmie pan prezydent i publicznie ją ogłosi" - podkreślił. Jak dodał "ustawa została odrzucona przez Senat i od tego momentu w Kancelarii Prezydenta trwają analizy dotyczące tej ustawy".


14 kwietnia Sejm przyjął ustawę ws. powołania komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022, autorstwa posłów PiS. 11 maja Senat podjął uchwałę o odrzuceniu tej ustawy. W środę sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie senackiej uchwały przez Sejm. W piątkowym głosowaniu Sejm opowiedział się przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy.


Zgodnie z ustawą, Komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.


Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. (PAP)


Autorka: Magdalena Jarco


maja/ pat/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 16:10 Minister Anna Moskwa: 140 mln zł na odbetonowanie miast do 50 tys. mieszkańców Na tworzenie nawierzchni wodoprzepuszczalnych, parków i ogrodów, a także na budowę zbiorników retencyjnych mniejsze miasta będą mogły otrzymać do 2 mln… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Uniwersytet Bostoński mianuje Melissę L. Gilliam jedenastą w historii rektorką Uniwersytetu Bostońskiego (MediaRo… Administratorka Uniwersytetu Stanu Ohio, lekarka i naukowczyni wzbogaci uczelnię swoją pasją do nauk humanistycznych oraz dwudziestoletnim doświadczeniem zarządczym… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Wielkopolskie/15 mln euro unijnych środków dla samorządów Gniezna i okolic 15 mln euro unijnych środków trafi na rozwój Gniezna i okolic. Porozumienie w sprawie powstania na terenie dziesięciu tamtejszych samorządów Zintegrowanych… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Źródło PAP: ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w Brukseli pakt migracyjno-azylowy; Polska i Węgry przeciw… W Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Grecja/ Ateny chcą sankcji na państwa odmawiające przyjmowania z powrotem deportowanych z UE migrantów Grecja wzywa inne państwa Unii Europejskiej do przyjęcia planu sankcji wobec krajów, które odmawiają przyjmowania migrantów deportowanych z UE - poinformował… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Motocyklowe MŚ - po 11 latach Marquez odchodzi z teamu Hondy Po jedenastu latach współpracy sześciokrotny motocyklowy mistrz świata w 'królewskiej' klasie MotoGP Hiszpan Marc Marquez rozwiązał kontrakt ze swoim zespołem… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 D. Tusk: nie podniesiemy wieku emerytalnego - sprawa definitywnie zamknięta Nie podniesiemy wieku emerytalnego, sprawa jest definitywnie zamknięta; wróciłem do polskiej polityki nie po to, by zmieniać wiek emerytalny - powiedział… » więcej 2023-10-04, godz. 16:00 Śląska Straż Graniczna: ruch na przejściach płynny; kontrole wyrywkowe Ruch na przejściach granicznych ze Słowacją, po tymczasowym wprowadzeniu kontroli, jest płynny; nie ma korków. Straż Graniczna przeprowadza wyrywkowe kontrole… » więcej 2023-10-04, godz. 16:00 Tajwan/ Szefowie partii komunistycznej oskarżeni o "infiltrację"; władze ostrzegają przed ingerencją Chin w wybory Szef i wiceszef Tajwańskiej Ludowej Partii Komunistycznej zostali oskarżeni o zmowę z organami rządowymi Chin w celu wywarcia wpływu na lokalne wybory - podało… » więcej 2023-10-04, godz. 16:00 P.Czarnek: Politechnika Bydgoska rozwija się bardzo dynamicznie (opis) Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich jest chyba najbardziej dynamicznie rozwijającą się politechniką w kraju - powiedział w środę w Bydgoszczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »