Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 12:50 Autor: PAP

Lubelskie/ Marszałek Sejmu spotkała się z rodziną korzystającą z programu 500 plus w Tomaszowie Lub.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz europosłanka, była minister rodziny Elżbieta Rafalska odwiedziły w sobotę jedną z rodzin, które korzystają z programu "Rodzina 500 plus" w Tomaszowie Lubelskim.

Na sobotnie spotkanie w domu Kamila Leńczuka, jego żony Justyny, która jest w piątym miesiącu ciąży, ośmioletniej córki Mai, czteroletniego syna Tomasza i ich babci Anny Obalek, marszałek Witek i europosłanka Rafalska przyniosły tort symbolizujący siedmiolecie programu "Rodzina 500 plus".


Po spotkaniu, podczas którego Tomasz zdmuchnął świeczkę na torcie oraz rozmawiano o sprawach rodzinnych, europosłanka wzięła udział w briefingu, w czasie którego stwierdziła, że program "Rodzina 500 plus" to "drożdże polskiej polityki rodzinnej".


Jak podkreśliła, program ten "realizował właśnie te marzenia wszystkich polskich rodzin, a szczególności rodzin wielodzietnych". Według b. minister rodziny, program "wyciągnął polskie dzieci z biedy, z ubóstwa", "docenił trud wychowawczy, wyniósł rodzinę na pierwsze miejsce i pokazał jak ważne dla państwa polskiego jest polskie dziecko", a także pokazał, że "PiS realizuje to co mówił w kampanii". "Zbudowaliśmy tak wiarygodność, a rząd pani premier Beaty Szydło pokazał, że nie jesteśmy państwem teoretycznym, tylko że sprawnie wdrażamy reformy" – zaznaczyła.


Zdaniem Rafalskiej, program od samego początku jest "atakowany", a polskie rodziny są "poniżane". "Jeżeli mówimy, że to jest margines, patologia, to ja się pytam tych, którzy tak bredzą i opowiadają takie niewiarygodne rzeczy, co oni robili wtedy kiedy rządzili" – powiedziała. Europosłanka powołała się na dane dotyczące aktywności zawodowej i bezrobocia, które pokazują – stwierdziła – że kobiety w Polsce pracują. Jak podała, po wprowadzeniu 500 plus poprawił się dobrobyt polskich dzieci.


Jak zaznaczyła b. minister, 500 plus jest programem PiS i opozycja nie może tego wybaczyć. "Stąd jest taka stygmatyzacja i niekończący się atak na ten program" – oceniła. Dodała, że w momencie wchodzenia w życie program był torpedowany politycznie. "Dzisiaj jest programem okrzepłym, który realizuje swoje cele, którego polskie rodziny potrzebują" – powiedziała Rafalska.


"Dla nas rodziny są najważniejszą komórką społeczną" - podkreśliła. "Cała nasza polityka rodzinna zrobiła się bardziej kompleksowa. To nie jest tylko program +Rodzina 500 plus+, to jest +Dobry start+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, to jest w tej chwili uruchamiany gigantyczny program tworzenia miejsc opieki nad małym dzieckiem, a więc te 5,5 mld zł i dofinansowanie do miejsc pobytu" – powiedziała. Dodała, że "wszystkie ułatwienia, które pomagają rodzinie łączyć obowiązki są kontynuowane".


Z drugiej strony - według Rafalskiej - "nie ma żadnych przemyślanych i sensownych ofert, tylko polityka poniżania, upadlania ludzi". Wyraziła nadzieję, że odpowiedzią będą głosy przy urnach wyborczych. "Nasz rząd nie jest teoretyczny. Prowadzimy realne zmiany. Jest rządem sprawiedliwym i solidarnym. Myślę, że taką politykę kontynuujemy" – wskazała europosłanka.


Przypomniała, że wdrażając program "Rodzina 500 plus" w 2016 r. mówili, że jest on kołem zamachowym polskiej gospodarki i przyczynił się do wzrostu PKB na poziomie 0,7-1 proc. "Przecież te rodziny wydają te środki na żywność, odzież, meble, na wszystkie rzeczy, które są potrzebne dla dzieci. Te programy społeczne są inwestycjami społecznymi, które są częścią gospodarki, która dla nas jest ważna" – wyjaśniła.


Kamil Leńczuk zapytany przez dziennikarzy o wpływ programu "Rodzina 500 plus" na jego rodzinę przyznał, że kiedyś tego typu programy kojarzyły mu się z Zachodem. "Z Niemcami, Norwegią czy Wielką Brytanią, gdzie są takie dodatki od rządu dla dzieci. W końcu pomyślano o rodzicach i dzieciach, i coś nam dano" – stwierdził.


Justyna Leńczuk wyjaśniła, że z 1000 zł, które rodzina otrzymuje z programu finansuje dodatkowe zajęcia dla dzieci, wyprawkę, ubrania i buty. "To był potrzebny program, który wielu ludziom pomógł w utrzymaniu rodziny" – dodała.


W sobotę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała PAP, że w ciągu siedmiu lat funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do rodzin trafiło ponad 223 mld zł. Obecnie z programu korzysta ponad 6,5 mln dzieci, a koszt tego wsparcia w 2023 r. to 40,2 mld zł.


O godz. 13 marszałek Witek zaplanowała spotkanie z mieszkańcami w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim w ramach cyklu #PrzyszośćToPolska.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 17:20 Piłkarska LK - Fiorentina domaga się kary za incydent podczas finału w Pradze Władze Fiorentiny wezwały w czwartek Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do wymierzenia „przykładowej kary” angielskim kibicom West Ham United za zachowanie… » więcej 2023-06-08, godz. 17:20 Francja/ Rząd znacjonalizował zadłużoną grupę energetyczną EDF, operacja kosztowała 9,7 mld euro Rząd Francji zakończył w czwartek przejmowanie akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France); jej nacjonalizacja kosztowała 9,7 mld euro. Państwo… » więcej 2023-06-08, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 8 czerwca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Polscy siatkarze wygrali w Nagoi z Iranem 3:2 (23:25, 23:25, 25:21, 25:15, 15:13) w swoim drugim meczu Ligi Narodów… » więcej 2023-06-08, godz. 17:10 Igrzyska Europejskie - Granerud zrezygnował ze startu Zwycięzca ostatniej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich Norweg Halvor Egner Granerud zrezygnował z udziału w zbliżających się Igrzyskach Europejskich… » więcej 2023-06-08, godz. 17:00 Paryż - polska drużyna wywalczyła kwalifikację w ujeżdżeniu Polska drużyna ujeżdżenia wywalczyła kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Podczas zawodów w Budapeszcie biało-czerwoni za rywali mieli zespoły… » więcej 2023-06-08, godz. 16:50 Niemcy/ Lider zespołu Rammstein odrzuca oskarżenia kobiet i zapowiada podjęcie wobec nich kroków prawnych Wokalista niemieckiego zespołu Rammsteina Till Lindemann odrzucił w czwartek oskarżenia kobiet, zarzucających mu m.in. odurzanie w celu podejmowania czynności… » więcej 2023-06-08, godz. 16:40 Włochy/ Premier Meloni i kanclerz Scholz rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i wspólnej odpowiedzi na kryzys migracyjny Wsparcie dla Ukrainy prowadzone tak długo, jak będzie to konieczne i potrzeba wspólnego stawienia czoła kwestii migracji to główne tematy rozmowy premier… » więcej 2023-06-08, godz. 16:30 Podkarpackie/ Finał ogólnopolskiego konkursu piosenek Tadeusza Nalepy - w 80. rocznicę urodzin artysty 26 sierpnia, w 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy, w Zgłobniu - rodzinnej miejscowości artysty, odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla dzieci… » więcej 2023-06-08, godz. 16:30 Małopolskie/ W weekend 60. konkurs "Malowana Chata" w Zalipiu Jubileuszowy 60. konkurs 'Malowana Chata' odbędzie się w ten weekend w Zalipiu koło Tarnowa (Małopolskie). Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 USA/ "Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik 'Washington Post', powołując się na ukraińskich żołnierzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »