Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 07:20 Autor: PAP

Kraków/ Tradycyjna Wielkanoc w Krakowie; w święta Emaus, Rękawka i Misteria Paschalia

Tradycyjny odpust Emaus, święto Rękawki na Kopcu Krakusa, konkurs na drzewko i festiwal Misteria Paschalia po raz kolejny znalazły się w kulturalnej ofercie miasta na Wielkanoc. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się w ten weekend.

"Rolą tych wydarzeń jest interpretowanie dziedzictwa kulturowego Krakowa, wydobywanie tego, co uważamy za wartościowe, co stanowi naszą lokalną tożsamość, odrębność w globalizującym się świecie. Poszukujemy skrzyżowania tradycji chrześcijańskich, słowiańskich, typowo polskich, na przecięciu rytuałów, obrzędów, muzyki, sztuki, ale także kulinariów" - podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.


Plany tegorocznej oferty kulturalnej na święta zaprezentowali podczas konferencji prasowej w Pałacu Krzysztofory przedstawiciele krakowskich muzeów i instytucji kultury. Program zainauguruje już w niedzielę koncert Capelli Cracoviensis, która w Teatrze Słowackiego wystąpi z "Pasją według św. Mateusza" J.S. Bacha. W weekend też rozpoczną się wydarzenia towarzyszące 20. festiwalowi Misteria Paschalia. Europejski festiwal muzyki dawnej potrwa do 16 kwietnia i zakończy się tym razem koncertem dedykowanym obrządkom wschodnim.


W samą Wielkanoc w mieście będą się odbywać wydarzenia znane krakowianom od pokoleń - salwatorski odpust Emaus w Poniedziałek Wielkanocny i tradycyjne święto Rękawka na Kopcu Krakusa dzień później.


"Od zeszłego roku odpust Emaus organizowany jest w zmienionej formule, której głównym założeniem jest eksponowanie dziedzictwa kulturowego, utrzymanie tradycyjnego charakteru odpustu i położenie akcentu na wartości tradycyjne, rzemieślnicze, promowanie tego rzemiosła i rękodzielnictwa" - zaznaczyła Małgorzata Sadowska, zastępca dyrektora Krakowskiego Forum Kultury organizującego to wydarzenie.


Emaus będzie się odbywał od godz. 9 do 17 i weźmie w nim udział 110 wystawców. Wydarzeniu będzie towarzyszyła plenerowa wystawa o historii tego odpustu, warsztaty w ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Senatorskiej 35, podczas których powstanie wielkoskalowe drzewko emausowe, a także pokonkursowa wystawa drzewek w Pasażu Krzysztofory przy Rynku Głównym w Krakowie.


Dzień później na Kopcy Krakusa odbędzie się Rękawka, a jej przewodnim motywem będzie przybycie Słowian na teren obecnej Małopolski. Uczestnicy będą mogli zobaczyć rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych zwyczajów Słowian związanych z wiosennym świętem zmarłych, obejrzeć z starcie dwóch armii czy zajrzeć do słowiańskiej osady. W programie także jarmark sztuki i potraw tradycyjnych.


Dodatkowe wydarzenia będą towarzyszyć również Targom Wielkanocnym na Rynku Głównym w Krakowie - to m.in. konkurs palm w Niedzielę Palmową, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę oraz Siuda Baba w Poniedziałek Wielkanocny.


"Zapowiada się przepiękny czas, bogaty w tradycje, obrzędy, ale też przeżycia duchowe. To wszystko jest kierowane do tych, którzy Kraków w tym czasie odwiedzą, ale też mieszkańców Krakowa, którzy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez święconki na Rynku, Poniedziałku bez Emausu, Wtorku bez Rękawki, albo w ogóle całego Wielkiego Tygodnia bez Misteriów Paschaliów" - przyznał Robert Piaskowski.


Wydarzenia wielkanocnej oferty kulturalnej, jak i inne wydarzenia odbywające się w historycznym centrum miasta, opiniuje Zintegrowane Centrum Zarządzania Dziedzictwem Krakowa. Pełnomocnik prezydenta ds. Kultury podczas spotkania z dziennikarzami podsumował też 3-letnią działalność zespołu: "Mam wrażenie, że po tych trzech latach, zaopiniowaniu prawie tysiąca wydarzeń, wystaw, festiwali, targów, koncertów, społecznych przedsięwzięć, uzyskaliśmy rodzaj harmonii, na której nam na początku zależało. Czyli w dużej mierze uspokoić historyczne centrum miasta, odkryć nowe place, nowe skwery" - wyjaśnił Piaskowski. "Wydaje mi się, że udało nam się tę zmianę osiągnąć i ona jest widoczna" - powiedział.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ dki/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:40 Poznań/ Zator na A2 przed węzłem Krzesiny w stronę Warszawy Około 10 km liczy zator powstały po kolizji między węzłami Luboń i Krzesiny na poznańskim odcinku autostrady A2 w stronę Warszawy. W zderzeniu uczestniczyły… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Czechy/ Premier: mamy gwarancje, że kopalnia Turów nie szkodzi środowisku Dzięki umowie międzyrządowej z 2022 r. Czechy mają wystarczające gwarancje, że wydobycie w polskiej kopalni wegla brunatnego w Turowie nie zaszkodzi lokalnemu… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Watykan/ Operacja papieża bez komplikacji, trwała trzy godziny (krótka) Operacja, jakiej został poddany w środę papież Franciszek, przebiegła bez komplikacji i trwała trzy godziny - poinformował Watykan po zakończeniu zabiegu… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Opolskie/ Śmiertelny wypadek na dk 40, droga zablokowana między Kędzierzynem-Koźlem a Głogówkiem Po zdarzeniu dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego jedna osoba zmarła a dwie są ranne, zablokowana jest droga krajowa nr 40 między Kędzierzynem-Koźlem… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Piła/ Strażacy gasili pożar wiaty, na miejscu znaleźli ciało mężczyzny Policja i prokuratura ustalają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w środę w miejscu pożaru wiaty w centrum Piły (Wielkopolskie)… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Piotr Gliński: prowadzimy rozmowy z niemiecką minister kultury o restytucji dóbr kultury i stratach wojennych (opis) Kwestie restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były, jak przekazał w środę wicepremier… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Grzesik z NSZZ „Solidarność”: Tusk jest dla nas osobą niewiarygodną Tusk jest dla nas osobą niewiarygodną - powiedział PAP przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Gr… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Ukraina/ Szef MSW: w całym obwodzie chersońskim zatopionych zostało 30 miejscowości W wyniku wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 20 spośród… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Liga MLS - media: Messi będzie piłkarzem Interu Miami Argentyński piłkarz Lionel Messi, który nie przedłuży kończącego się w tym miesiącu kontraktu z Paris Saint-Germain, będzie bronił barw Interu Miami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Po raz pierwszy w historii parlamentu deputowana karmiła dziecko w sali obrad Po raz pierwszy w historii włoskiego parlamentu deputowana weszła na salę obrad z niemowlęciem, które następnie karmiła piersią, co pokazały w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »