Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 19:00 Autor: PAP

Badacze: głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić o ponad 40 proc. w ciągu następnych 30 lat, co będzie miało znaczące konsekwencje dla oceanów i klimatu - informuje „Nature“.

Taki spadek cyrkulacji wód spowodowałby zastój na dnie oceanów i wpłynąłby na klimat oraz ekosystemy morskie w nadchodzących stuleciach. Chodzi o tak zwaną cyrkulacją termohalinową - zimna zasolona woda idzie w dół, ciepła woda w górę i powstają prądy oceaniczne.


Wyniki są szczegółowo opisane w nowym badaniu (https://doi.org/10.1038/d41586-023-00835-2), koordynowanym przez profesora Matthew Englanda, klimatologa i oceanografa z University of New South Wales (UNSW Sydney). Głównym autorem jest dr Qian Li – wcześniej z UNSW, obecnie w Massachusetts Institute of Technology (MIT), a współautorami - naukowcy z Australian National University (ANU) i rządowej australijskiej agencji Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).


Zimna woda, która opada na dno oceaniczne w pobliżu Antarktydy, napędza sieć prądów, która obejmuje oceany świata. Prądy te roznoszą ciepło, węgiel, tlen i składniki odżywcze na całym świecie. Wpływają na klimat, poziom mórz i produktywność ekosystemów morskich.


„Nasze modelowanie pokazuje, że jeśli globalne emisje dwutlenku węgla utrzymają się w obecnym tempie, to prąd w Antarktyce zwolni o ponad 40 proc. w ciągu najbliższych 30 lat – i sytuacja będzie zmierzać w kierunku zastoju” – powiedział prof. England.


Każdego roku w pobliżu Antarktydy idzie na dno około 250 bilionów ton zimnej, słonej, bogatej w tlen wody. Woda ta rozprzestrzenia się następnie na północ i przenosi tlen w głębiny Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku i Atlantyku.


„Gdyby oceany miały płuca, to byłoby jedno z nich” – wskazał profesor England.


Międzynarodowy zespół naukowców modelował głębokie wody Antarktydy w ramach „scenariusza wysokiej emisji” przewidywanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) do 2050 r.


Model uwzględnia szczegóły zachodzących w oceanie procesów, których poprzednie modele nie były w stanie uchwycić – również to, w jaki sposób prognozy dotyczące topnienia wody z lodu mogą wpływać na cyrkulację wód.


Głęboki prąd oceaniczny wokół Antarktydy pozostawał w stosunkowo stabilnym stanie przez tysiące lat, ale przewiduje się, że wraz ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych znacznie zwolni w ciągu następnych kilku dekad.


Wraz z zanikiem tego głębokiego prądu oceanicznego głębie oceanów poniżej 4000 metrów uległyby stagnacji.


„Spowodowałoby to uwięzienie składników odżywczych w głębinach oceanów, zmniejszając ich ilość dostępną dla życia morskiego w pobliżu powierzchni oceanu” – wyjaśnił prof. England.


Współautor, dr Steve Rintoul z CSIRO i Australian Antarctic Program Partnership zaznaczył, że symulacje modelowe pokazują spowolnienie cyrkulacji wód, które następnie prowadzi do szybkiego ocieplenia głębokiego oceanu. „Bezpośrednie pomiary potwierdzają, że ocieplenie głębin oceanów rzeczywiście już trwa”- podkreślił.


Pomiary wykazały, że na skutek topnienia lodu wokół Antarktydy rozcieńczane słodką wodą pobliskie wody oceaniczne stają się mniej zasolone, mniej gęste, co spowalnia antarktyczną cyrkulację zwrotną. Oczekuje się, że topnienie pokryw lodowych Antarktydy i Grenlandii będzie nadal przyspieszać w miarę ocieplania się planety.


„Nasze badanie pokazuje, że topnienie pokryw lodowych ma ogromny wpływ na cyrkulację zwrotną, która reguluje klimat Ziemi” – mówi dr Adele Morrison, również z ACEAS i ANU Research School of Earth Sciences.


„Tak głębokie zmiany w obiegu ciepła, słodkiej wody, tlenu, węgla i składników odżywczych będą miały znaczący negatywny wpływ na oceany przez stulecia” - podsumował prof. England.(PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ agt/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-05 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-05 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Minister Buda: inflacja jest nadal bardzo wysoka, ale w br. może osiągnąć jednocyfrowy wynik To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w poniedziałek w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Władze Arabii Saudyjskiej zagięły parol na piłkarskie gwiazdy Lista „ponad 10” gwiazd futbolu została sporządzona do rekrutacji przez kluby ligi saudyjskiej, z Lionelem Messim i Karimem Benzemą na czele, poinformowało… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: w sprawie kontrofensywy należy czytać tylko oficjalne informacje z Kijowa Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy - zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Węgry/ Sondaż: niska popularność Viktora Orbana w Polsce, wysoka w Bułgarii i na Słowacji Premier Węgier Viktor Orban jest pozytywnie postrzegany tylko przez 18 proc. Polaków, podczas gdy w Bułgarii i na Słowacji jego popularność jest wyższa… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Wrocław/ Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »