Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 17:40 Autor: PAP

Amerykańscy gwardziści i WOT planują rozszerzenie współpracy

Rozszerzenie szkoleń prowadzonych przez Gwardię Narodową Illinois m.in. o kursy zabezpieczenia logistycznego i obrony przed bronią masowego rażenia to temat rozmów przedstawicieli Centrum Szkolenia WOT z dowództwem gwardii tego stanu - poinformował oficer prasowy Centrum ppor. Krzysztof Wójcik.

W ramach wizyty w USA żołnierze omawiają kontynuację dotychczasowej współpracy, realizację tegorocznych szkoleń i plany rozszerzenia ich o nowe obszary.


W ubiegłym roku gwardziści przeszkolili blisko 800 ochotników WOT. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois poprowadzą szkolenia dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, ratowników pola walki i snajperów.


Jak powiedział cytowany w przekazanym w piątek komunikacie CSWOT komendant ośrodka płk Edward Chyła, jednym z tematów rozmów z dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. dyw. Richardem Nellym dotyczyły nowych kursów. "Już w następnym roku nasze Centrum znacząco wzbogaci swoją ofertę szkoleniową o nowe kursy realizowane we współpracy z amerykańskim gwardzistami" – dodał płk Chyła.


Ustalono, że w kolejnym roku szkolenia zostaną rozszerzone o kursy z zakresu zabezpieczenia logistycznego, obrony przed bronią masowego rażenia i obserwatorów ognia.


Centrum Szkolenia WOT im. kpt. Eugeniusza Konopackiego "Trzaski" w Toruniu działa od 2018 roku. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i żołnierzy zawodowych do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach brygad OT.


Gwardia Narodowa stanu Illinois jest głównym partnerem dla WOT. Z rezerwistami wojsk lądowych z Illinois od 30 lat współpracują także polskie wojska operacyjne. Polacy i Amerykanie razem szkolili się przed misjami i służyli w Iraku oraz Afganistanie; gwardziści z Illinois wspierali też specjalistów z polskiego wojska, którzy pomagali służbom cywilnym w zabezpieczeniu przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi piłkarskich mistrzostw Euro 2012.(PAP)


brw/ mok/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 19:10 Francja/ Prezydent Macron: stan zdrowia dzieci – ofiar nożownika w Annecy jest stabilny Prezydent Francji Emmanuela Macron wraz z żoną Brigitte odwiedzili w piątek szpital w Grenoble, gdzie przebywa kilkoro dzieci-ofiar piątkowego ataku nożownika… » więcej 2023-06-09, godz. 19:10 French Open - Djokovic pokonał w półfinale lidera rankingu Alcaraza Utytułowany Serb Novak Djokovic pokonał lidera światowego rankingu Hiszpana Carlosa Alcaraza 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 i awansował do finału turnieju tenisowego… » więcej 2023-06-09, godz. 19:10 Warmińsko-Mazurskie/ Akcja ratownicza na Bełdanach; mężczyzna wyskoczył z łódki i nie wypłynął Na jeziorze Bełdany trwa akcja ratownicza, wszczęta po zgłoszeniu o mężczyźnie, który wyskoczył z łódki do wody i nie wypłynął - podało w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 19:00 Włochy/ Leonardo DiCaprio w Casercie, rodzinnych stronach swoich pradziadków Leonardo DiCaprio odwiedził z rodzicami miasto Caserta na południu Włoch. To rodzinne strony pradziadków aktora. » więcej 2023-06-09, godz. 19:00 Zmarła senator Barbara Borys-Damięcka (opis) Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, senator RP od 2007 roku (VII, VIII, IX i X kadencji), Marszałek Senior X kadencji zmarła w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 19:00 PSP: 320 interwencji w związku z opadami deszczu; najwięcej na Śląsku W piątek do godziny 18.30 strażacy odnotowali 320 interwencji w związku z opadami deszczu. Najwięcej w województwie śląskim - poinformował PAP rzecznik… » więcej 2023-06-09, godz. 18:50 Śląskie/ Intensywne opady deszczu utrudniły ruch na niektórych drogach Rozlewiska na drogach i zablokowane przejazdy pod niektórymi wiaduktami to skutki intensywnych opadów, przetaczających się w piątek w woj. śląskim. Od rana… » więcej 2023-06-09, godz. 18:50 Ukraina/ Wolontariusze: Rosjanie zablokowali Oleszki, wielu mieszkańców zginęło w powodzi Wolontariusze nie są dopuszczani przez służby rosyjskie do objętych powodzią Oleszek na okupowanym lewym brzegu Dniepru - relacjonuje w piątek niezależny… » więcej 2023-06-09, godz. 18:40 Izrael/ Główny rabin Jerozolimy o agresji wobec chrześcijan: takie zachowanie jest surowo zabronione Główny sefardyjski rabin Jerozolimy Shlomo Amar i szef organizacji branży turystycznej tym mieście Jossi Fatael potępili nękanie chrześcijan w Jerozolimie… » więcej 2023-06-09, godz. 18:30 Lubelskie/ Koniec utrudnień w ruchu po śmiertelnym wypadku między Puławami a Kurowem Zakończyły się utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 874 między Puławami a Kurowem (Lubelskie), gdzie w piątek po południu w zderzeniu z ciężarówką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »