Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 11:40 Autor: PAP

Senat/ Deputowana Krawczuk: z Ukrainy uprowadzono co najmniej 16 tys. dzieci, ale to niepełne dane

Mamy listę co najmniej 16 tys. dzieci uprowadzonych z Ukrainy; ale de facto ta liczba jest o wiele większa, ponieważ nie mamy możliwości weryfikacji wszystkich danych z terenów okupowanych przez Rosję - mówiła w piątek, w Senacie deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Jewgienija Krawczuk.

W piątek rano na wspólnym posiedzeniu zebrały się dwie senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Jako goście specjalni udział w posiedzeniu wzięli przedstawiciele Rady Najwyższej Ukrainy.


Podczas spotkania w Senacie rozmawiano m.in. o sprawie leczenia i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy, nielegalnych adoptacjach przez Rosjan ukraińskich dzieci oraz o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie dokonane na Ukrainie.


Senator Aleksander Pociej podkreślił, że piątkowe spotkanie w polskim Senacie jest wyrazem bardzo szerokiego poparcia, ponad politycznymi podziałami, dla walczącej Ukrainy nie tylko ze strony senatorów, ale całego polskiego społeczeństwa.


Senator Jan Filip Libicki zaznaczył, że odwiedzał Ukrainę, by zorientować się, jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnościami. Podkreślił, że po wybuchu wojny problemy, nie tylko zresztą osób z niepełnosprawnościami, pogłębiły się. Zwracał też uwagę na rannych żołnierzy i cywilów, którzy będą wymagali wsparcia.


Przedstawiciele ukraińskiego parlamentu podkreślali, że ich państwo boryka się z problemami z rehabilitacją żołnierzy i Ukraińcy będą prosić Polaków o pomoc i współpracę medyczną w tej kwestii. Zwracali też uwagę na wywożenie ukraińskich dzieci poza granice kraju.


Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, wiceszefowa prezydenckiej partii Sługa Narodu Jewgienija Krawczuk wyraziła wdzięczność Polsce za wspieranie Ukrainy. Powiedziała, że na okupowanych przez Rosję terenach, w rosyjskich katowniach, Ukraina zarejestrowała już oficjalnie 74 sprawy związane z przestępstwami i zbrodniami. Zaznaczyła, że są to jednak niepełne dane, ponieważ nie ma informacji m.in. z Mariupola.


"Jeśli chodzi o uprowadzenia dzieci, to mamy listę przynajmniej 16 tys. dzieci, które albo są przetrzymywane w obozach, albo są bezprawnie adoptowane. Ale ta liczba jest o wiele większa, my nie mamy możliwości weryfikacji wszystkich danych, ponieważ nie mamy dostępu do czasowo okupowanych terenów" - powiedział Krawczuk.


Zwracała też uwagę na konieczność powstania specjalnego trybunału karnego do osądzenia rosyjskich zbrodni.


Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka powiedziała, że na forum organizacji międzynarodowych Polska cały czas próbuje lobbować na rzecz pomocy Ukrainy i utworzenia wspomnianego trybunału karnego. Senator podkreśliła też, że podczas licznych spotkań z przedstawicielami różnych państw polska strona tłumaczy, że "to, co robią wojska rosyjskie na terenie Ukrainy, to jest ludobójstwo".


Deputowana Rady Najwyższej podkreśliła też, że Ukraina zabiega o wejście do Unii Europejskiej i do NATO. "I bardzo liczymy na wsparcie Polski w tych strukturach" - podkreśliła ukraińska polityk. Krawczuk apelowała także, aby Polska przekonywała inne państwa Zachodu do przekazywania Ukrainie broni, w tym rakiet dalekiego zasięgu oraz samolotów. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ itm/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »