Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 07:20 Autor: PAP

UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim

W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani - europoseł Marc Tarabella i była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili - wciąż przebywają w zakładach karnych. Są oskarżeni o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu rzekomo prowadzonego przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na proces decyzyjny UE.

Marc Tarabella, belgijski eurodeputowany, wobec którego belgijskie władze prowadzą śledztwo w związku z tzw. aferą korupcyjną, został pod koniec marca przeniesiony z więzienia w Brukseli do więzienia położonego bliżej jego rodzinnego domu w Walonii.


Tarabella była przetrzymywana w więzieniu Saint-Gilles od czasu aresztowania sześć tygodni temu. W sobotę został przeniesiony do więzienia Marche-en-Famenne, zaledwie 30 minut jazdy od jego domu w Anthisnes, gdzie pełni również funkcję burmistrza – podało „Brussels Times”.


Aresztowanie Tarabelli w zeszłym miesiącu nastąpiło zaledwie kilka dni po formalnym zawieszeniu jego immunitetu przez Parlament Europejski. W styczniu został oficjalnie wydalony zarówno z centrolewicowej grupy parlamentarnej UE Socjalistów i Demokratów (S&D), jak i z belgijskiej Partii Socjalistycznej (PS). W areszcie ma pozostać co najmniej do początku kwietnia.


W areszcie przebywa też była wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Eva Kaili. W połowie marca belgijski Sąd Kasacyjny odrzucił jej odwołanie, jak również Tarabellego, dotyczące przedłużeniu tymczasowego aresztowania.


Grecka socjalistyczna eurodeputowana została zatrzymana 11 grudnia 2022 roku w ramach śledztwa w sprawie korupcji w PE.


Na początku marca belgijska prokuratura przedłużyła jej areszt o dwa miesiące.


Oboje są oskarżeni o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie brudnych pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu rzekomo prowadzonego przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na proces decyzyjny UE.


Zarówno Kaili, jak i Tarabella stanowczo zaprzeczają tym oskarżeniom.


W ramach śledztwa zarzuty postawiono trzem innym osobom.


Jak przypomina Euronews, należą do nich Francesco Giorgi, partner życiowy Kaili i były asystent parlamentarny, którego zwolniono z aresztu pod koniec lutego, ale umieszczono pod elektronicznym dozorem; dyrektor organizacji pozarządowej Niccolo Figa-Talamanca, który również w lutym został zwolniony z aresztu bez żadnych warunków i były poseł do PE Pier Antonio Panzeri.


Panzeri, były szef Giorgiego i były przewodniczący parlamentarnej delegacji ds. stosunków z krajami Maghrebu i podkomisji praw człowieka, przyznał się, że jest jednym z liderów siatki przestępczej i zdecydował się na współpracę z belgijskimi władzami.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ adj/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 09:30 Edukacja i szybkie kontr działanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Ukraina/ Gen. Załużny: Rosjanie użyli w nocy rakiet typu Ch, próbowali zmylić obronę powietrzną Rosjanie użyli w nocnym ataku na Ukrainę pocisków typów Ch-101 i Ch-555 oraz dronów irańskich Shahed-136 i 131; atakując Kijów próbowali zmylić ukraińską… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Kujawsko-pomorskie/ Zablokowana dk 15 w Strzelcach Zablokowana jest droga krajowa nr 15 w Strzelcach koło Mogilna (Kujawsko-pomorskie) z powodu uszkodzonej kanalizacji. Wyznaczono objazd - poinformowała dyżurna… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Wiceszef MSZ: sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal Sprawa sędziego Szymona Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal - ocenił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zachęcał też polityków… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Po wypadku zablokowana dk 10 w Kruszynie koło Bydgoszczy Zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Kruszynie koło Bydgoszczy, gdzie samochód osobowy zderzył się cysterną przewożącą dwutlenek węgla - poinformował… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Mentzen: donos na Szymona Marciniaka jest absurdalny Donos na Szymona Marciniaka, że wspiera on jakąkolwiek partię polityczną jest absurdalny; nigdy nie wyraził on żadnego poparcia dla mojej działalności… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Centrum e-Zdrowia: od 5 czerwca kolejna edycja badania poziomu informatyzacji podmiotów leczniczych Centrum e-Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przygotowało kolejną, siódmą edycję badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność… » więcej 2023-06-02, godz. 09:00 Śląskie/ Mieszkańcy głosują na najbardziej filmowe miejsce na Śląsku Ślązacy zdecydują, które miejsce lub obiekt wygra konkurs w plebiscycie na 'Śląską Lokalizacje Filmową'. Do konkursu zgłoszono aż 32 obiekty i lokalizacje… » więcej 2023-06-02, godz. 09:00 Neumann (PO): będziemy rozmawiać z każdym, kto nie będzie w pakcie senackim, żeby zastanowił się nad swoim star… Będziemy rozmawiać z każdym, kto nie będzie w pakcie senackim, żeby zastanowił się nad swoim startem - powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego… » więcej 2023-06-02, godz. 09:00 O godz. 11 wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy Na piątek na godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim zaplanowano wypowiedź dla mediów prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitter… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »