Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 19:20 Autor: PAP

Sanepid: woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia

Woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia – poinformował w czwartek po południu bielski sanepid na podstawie cząstkowych wyników badań próbek pobranych w czterech miejscach. Woda nie może być używana też do higieny osobistej.

Sanepid podał, że woda ma nieodpowiednie zabarwienie i zapach.


Do awarii sieci wodociągowej doszło w Bielsku-Białej w środę. Odbiorcom z obszaru ulic Piastowskiej, Listopadowej i Michałowicza, a także ulic do nich przyległych, czyli części miasta po zachodniej stronie rzeki Białej, płynęła z kranów woda o żółtawej barwie i przykrym zapachu. Kłopoty mieli między innymi odbiorcy na starówce i w części śródmieścia.


Początkowo władze podawały, że nie zalecają spożywania dostarczanej do części odbiorców wody. W czwartek po południu bielski sanepid, na podstawie cząstkowych wyników badań próbek pobranych w obiektach przy ulicach: Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej i Skośnej, definitywnie stwierdził, że woda nie nadaje się do spożycia. "Z dotychczas dostępnych sprawozdań z analiz laboratoryjnych wynika, iż badana woda posiada nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach" – brzmi komunikat sanepidu.


Epidemiolodzy dodali, że badania próbek są kontynuowane.


Spółka wodociągowa Aqua - po komunikacie sanepidu - podała, że woda nie może być także używana do higieny osobistej.


Aqua zabezpieczyła dostawy wody pitnej w beczkowozach. Stanęły na parkingu przy ul. Grażyny 9, na Chełmońskiego 7, na rogu Siemiradzkiego i Skośnej, na Reja 18, na Piastowskiej przy starostwie, a także na Wita Stwosza 25. Krany na hydrantach zainstalowano przy ul. Brodzińskiego 48, przy rondzie koło Stawowej i Spółdzielców, przy Saperów 24 i Sempołowskiej 55 obok zakładów Befado. Hydranty są oznaczone jako: punkty poboru wody.


Wstępnie ustalono, że awaria może mieć związek z remontowanym fragmentem magistrali wodociągowej. Aqua w oświadczeniu podała, że "źródło uciążliwości zostało zidentyfikowane i odcięte". Sieć została przepłukana.(PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ jann/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 16:40 USA/ Blinken: nie pozwolimy, by Iran pozyskał broń jądrową, wszystkie opcje wchodzą w grę Nie można pozwolić Iranowi na zdobycie broni jądrowej i nie stanie się to podczas prezydentury Joe Bidena - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 MKiDN: dziesięcioro artystów uhonorowanych Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Dziesięcioro artystów zostało uhonorowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Brązowym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 1. liga piłkarska - Wisła Płock rozmawia z PKN Orlen Przed dwoma tygodniami Wisła Płock, po fatalnej rundzie rewanżowej, spadła z ekstraklasy do 1. ligi. Od tego momentu rozpoczęły się zmiany nie tylko w składzie… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Lublin/ IPN odnalazł szczątki ponad 40 osób w trakcie poszukiwań na Górkach Czechowskich Szczątki ponad 40 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie podczas poszukiwań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej - poinformowano… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Hiszpania/ Służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Minister ds. UE: część zarzutów TSUE jest już nieaktualna (krótka) Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział w poniedziałek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. TSUE uznał w poniedziałek, że reforma… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 Premier Morawiecki spotkał się z unijną komisarz ds. energii; wśród tematów - aktualna sytuacja na rynku europej… Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson. Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Francja / Media: we wtorkowych manifestacjach przeciw reformie emerytalnej może wziąć udział do 600 tys. osób Analitycy MSW Francji spodziewają się, że we wtorkowych manifestacjach w całym kraju przeciw reformie emerytalnej weźmie udział od 400 tys. do 600 tys. osób… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Katowice/ 9 czerwca startuje Forum GEN.PL W piątek na katowickim Muchowcu odbędzie się bezpłatne Forum GEN.PL, na którym młodzi ludzie będą dyskutować na najważniejsze dla nich tematy. Rozmowom… » więcej 2023-06-05, godz. 16:20 Petru: jestem otwarty na start do Senatu z tzw. trudnego okręgu Jestem otwarty na start do Senatu w ramach paktu senackiego z tzw. trudnego okręgu - powiedział w poniedziałek były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »