Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 19:00 Autor: PAP

UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE

Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej.

Posłowie do PE i szwedzka prezydencja Rady uzgodnili zwiększenie udziału OZE w końcowym zużyciu energii w UE do 42,5 proc. do 2030 r. - w ramach rewizji dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED).


Ustawodawstwo przyspieszy również procedury wydawania zezwoleń na panele słoneczne czy wiatraki. Maksymalny okres zatwierdzania przez władze krajowe nowych instalacji energii odnawialnej wyniesie 12 miesięcy, jeśli zostaną one zlokalizowane na tzw. „obszarach dostępu do energii odnawialnej”. Poza takimi obszarami proces nie powinien przekraczać 24 miesięcy.


W sektorze transportu wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych powinno doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 14,5 proc. dzięki większemu udziałowi zaawansowanych biopaliw i ambitniejszemu limitowi paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, takich jak wodór.


Posłowie zapewnili również, że państwa członkowskie wyznaczą orientacyjny cel w zakresie innowacyjnych technologii energii odnawialnej wynoszący co najmniej 5 proc. nowo zainstalowanych mocy energii odnawialnej.


Nieformalne porozumienie będzie teraz musiało zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę, aby mogło wejść w życie.


Zmiana legislacyjna wynika z pakietu „Fit for 55” dostosowującego istniejące przepisy dotyczące klimatu i energii, aby osiągnąć nowy cel UE, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o co najmniej 55 proc. do 2030 r.(REDIII). Proponowane cele zostały dodatkowo podniesione w ramach pakietu REpowerEU, którego celem jest zmniejszenie uzależnienia Europy od importu paliw kopalnych z Rosji po jej agresji na Ukrainę.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ mms/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 13:20 Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023 Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 J.Kaczyński: Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu (krótka) Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria Rosja powinna opuścić okupowane terytoria - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Rzecznik SRK o zapadlisku w Trzebini: teren był prywatny, więc nie było zakazu wstępu Teren kortów tenisowych w Trzebini, gdzie zapadła się ziemia, był prywatny, dlatego nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Był to jednak obszar, który na mapach… » więcej 2023-06-03, godz. 13:10 Skoczkini w dal Matuszewicz: uciekliśmy z toruńskiego stadionu, bo szkoda zdrowia Halowa mistrzyni Polski w skoku w dal Anna Matuszewicz przyznała, że dawno uciekli z trenerem z toruńskiego stadionu, bo bieżnia jest tam taka, że 'szkoda… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00 Premier złożył kondolencje po katastrofie kolejowej w Indiach Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i całemu narodowi indyjskiemu - napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00 Szefernaker w Koszalinie: Pomorze Środkowe jest dziś jednym, wielkim placem budowy; jako PiS dotrzymaliśmy słowa Pomorze Środkowe, region koszaliński jest dziś jednym, wielkim placem budowy. Jako PiS dotrzymaliśmy słowa - powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker… » więcej 2023-06-03, godz. 12:50 French Open - Rybakina wycofała się z powodu choroby Aktualna mistrzyni Wimbledonu Jelena Rybakina wycofała się z tenisowego French Open przed sobotnim meczem trzeciej rundy z powodu choroby. Kazaszka, rozstawiona… » więcej 2023-06-03, godz. 12:50 USA/ Prezydent Zełenski dla WSJ: Ukraina gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy Ukraina jest już gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy w celu wyzwolenia jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji - powiedział prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »