Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 08:30 Autor: PAP

Rosyjski noblista Muratow dla BBC: ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą promującą broń i wojnę atomową

Ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą państwowych mediów, która teraz promuje broń i wojnę atomową - mówi w wywiadzie dla BBC Dmitrij Muratow, redaktor naczelny opozycyjnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat pokojowej Nagrody Nobla. Dodaje, że wierzy w nowe pokolenie Rosjan, które w dużej mierze sprzeciwia się wojnie na Ukrainie.

"Widzimy, jak państwowa propaganda kształtuje ludzi, by myśleli, że wojna jądrowa nie jest zła. W tutejszych stacjach telewizyjnych wojna atomowa i broń atomowa są reklamowane, jakby to była karma dla zwierząt" - opowiada Muratow.


"Dwa pokolenia żyły bez zagrożenia wojną nuklearną, ale ten czas już się skończył. Czy Putin wciśnie atomowy przycisk, czy nie? Nikt tego nie wie. Nie ma nikogo, kto może mieć w tej sprawie pewność" - dodaje w opublikowanym w czwartek na stronie BBC wywiadzie.


W państwowych mediach mówi się o tym, że mamy "taką i taką rakietę", mówi się o tym, że uzasadnionymi celami takiego uderzenia są miejsca w Wielkiej Brytanii i Francji, mówi się o "nuklearnym tsunami, które zmiecie USA", dlaczego oni to robią? By ludzie tutaj byli na to przygotowani - wyjaśnia w przeprowadzonej w Moskwie rozmowie opozycjonista.


"Ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą. Propaganda to typ promieniowania. Każdy jest na nią podatny, nie tylko Rosjanie" - tłumaczy Muratow. Dodaje, że rosyjskiej, państwowej ideologii służy cały system rosyjskich mediów - 12 kanałów telewizyjnych, dziesiątki tysięcy gazet, wiele portali i stron internetowych.


Pytany o przyszłość odpowiada, że wierzy w młodą generację Rosjan. "Nasze nowe pokolenie jest wspaniałe, dobrze wykształcone. Niemal milion Rosjan uciekło z kraju. Wielu z tych, którzy zostali stanowczo sprzeciwia się temu, co dzieje się na Ukrainie. Są przeciwni piekłu, które stworzyła tam Rosja" - komentuje noblista.


Jestem przekonany, że gdy propaganda ustanie, to pokolenie przemówi - zaznacza. "Oni już to robią. Przeciwko Rosjanom, którzy protestowali wszczęto 21 tys. postępowań administracyjnych i śledztw karnych. Opozycjoniści są więzieni. Media zamykane. Działacze i dziennikarze są uznawani za zagranicznych agentów" - wylicza.


Tak, Putin ma na pewno potężne poparcie w społeczeństwie, ale to głównie starsi ludzie, widzą w nim człowieka, który ich ochroni, zadba o to, by emerytury były wypłacane na czas i co roku będzie im składał życzenia noworoczne; tacy ludzie naprawdę wierzą, że ich własne wnuki powinny iść walczyć i umierać - mówi Muratow.


"Między narodami Rosji i Ukrainy nigdy już nie będzie normalnych relacji. Ukraińcy nie będą w stanie pogodzić się z tą tragedią" - ocenia rosyjski opozycjonista.


Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. wraz z dziennikarką z Filipin Marią Ressą. Muratow jest redaktorem naczelnym "Nowej Gaziety", która była jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. Po inwazji Rosji na Ukrainę władze wymusiły zawieszenie wydawania papierowej edycji gazety, w lutym br. tytuł ostatecznie stracił licencję w Rosji. Grupa dziennikarzy na emigracji kontynuuje wydawanie internetowego pisma "Nowaja Gazieta Europa". Muratow w czerwcu 2022 r. zlicytował swój noblowski medal za 103,5 mln dolarów, które przeznaczył na pomoc dla ukraińskich dzieci-uchodźców.


"W Rosji będą kontynuowane represje polityczne wobec wszystkich przeciwników reżimu (...) jedyną nadzieją, którą mam, to młode pokolenie" - konkluduje Muratow. (PAP)


adj/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 16:00 Lewica po orzeczeniu TSUE: gigantyczny policzek dla rządu PiS Gigantyczny policzek dla rządu PiS - stwierdził wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek po ogłoszeniu w poniedziałek wyroku TSUE ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Holandia/ Po interwencji polskiej ambasady portal NU poprawił wpis o „polskim obozie zagłady” Interwencja Ambasady RP w Hadze oraz holenderskiej fundacji Sobibor spowodowała zmianę wpisu pierwotnie informującego o „polskim obozie zagłady” w czasie… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska – Jacek Zieliński przedłużył kontrakt z Cracovią Jacek Zieliński poprowadzi piłkarzy Cracovii w najbliższym sezonie ekstraklasy - poinformował krakowski klub. Umowa z 62-letnim trenerem została przedłużona… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Ezra Miller nie będzie uczestniczył w promocji filmu „The Flash” Choć zdaniem szefów koncernu Warner Bros. Discovery proces leczenia Ezry Millera przynosi znakomite skutki, nie weźmie on udziału w promocji filmu „The Flash”… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis ma powstać w sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej W sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) pod Białymstokiem ma powstać nowa placówka kultury - Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis. Tę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 "Ta rola jest jakby dla mnie na zamówienie" - zdradziła córka Polańskiego na temat Krystyny Skarbek, którą zagra… Jeszcze dwa lata temu Morgane Polański mówiła o nikłych postępach w swojej karierze. Dziś córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner pracuje w Polsce… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Estonia/ Dowódca sił zbrojnych: tylko na zakup amunicji potrzeba 5 proc. PKB Plan przeznaczenia 3 proc. PKB Estonii na obronność przewiduje zakup nowego sprzętu dla wojska, renowację i utrzymywanie obecnego, wypłaty i całą resztę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »