Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 07:10 Autor: PAP

W czwartek w Łodzi rozpoczyna się spotkanie szefów MSZ państw Bukareszteńskiej Dziewiątki

Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą wśród tematów rozpoczynającego się w czwartek, w Łodzi dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Jak zapowiada MSZ, w szczycie wezmą udział przedstawiciele Bułgarii, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumuni, Węgier i Słowacji. Głównym tematem rozmów tegorocznego spotkania będą kwestie bezpieczeństwa europejskiego, rosyjska agresja na Ukrainę i wsparcie NATO dla walczącej Ukrainy.


Dwudniowe konsultacje rozpoczną się w czwartek wieczorem od oficjalnego przywitania uczestników przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rumunii Zbigniewa Raua oraz Bogdana Aurescu. W piątek rano rozpocznie się sesja plenarna, a łódzkie spotkanie na konferencji prasowej, w piątek po południu również podsumują szefowie MSZ Polski i Rumunii.


Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował PAP, zapowiadając szczyt w Łodzi, że minister Rau jako gospodarz spotkania będzie prowadził konsultacje w kwestii wschodniej flanki NATO i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak dodał, spotkanie w Łodzi będzie też bardzo ważne z punktu widzenia przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.


"Planujemy przyjęcie roboczych ustaleń dotyczących rekomendacji przed szczytem w Wilnie; rozmowy będą dotyczyć wzmacniania wschodniej flanki NATO i dostarczenia broni tutaj, ale też wspomagania Ukrainy oraz dużej liczby bieżących spraw" - mówił Jasina.


Pod koniec lutego przedstawiciele Bukareszteńskiej Dziewiątki spotkali się w Warszawie. W rozmowach udział wzięli nie tylko szefowie państw i rządów państw wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier, ale także składający wówczas wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas spotkania powstała wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO: państwa zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia, potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i opowiedziały się za wzmacnianiem obecności Sojuszu w regionie.


W opublikowanym po zakończeniu szczytu B9 wspólnym oświadczeniu podkreślono, że obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych i sekretarza generalnego NATO "jest świadectwem siły transatlantyckich więzi i podkreśla niezachwiane zobowiązanie NATO do obrony każdego centymetra terytorium Sojuszu". Przywódcy stwierdzili też, że Rosja jest "najpoważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa".


Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ par/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 12:50 Synoptyk IMGW: we wtorek i w środę burze i grad; możliwe przejaśnienia We wtorek i w środę możliwe burze, w ich trakcie porywy wiatru mogą osiągnąć do 75 km/h. Możliwy grad. We wtorek na wschodzie kraju zachmurzenie duże… » więcej 2024-07-23, godz. 12:50 Carnaval Sztukmistrzów – festiwal nowego cyrku od czwartku w Lublinie Spektakle teatralno-cyrkowe, uliczne pokazy m.in. klaunady, żonglerki, iluzji, chodzenia po taśmach zawieszonych między budynkami - składają się na program… » więcej 2024-07-23, godz. 12:50 MKiŚ: Ruszył nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji (komunikat) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Wystartował nabór Kandydatów/ek do III kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej, organu doradczego Ministra… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 Firma Jacobs, świadcząca usługi z zakresu doradztwa technicznego w najważniejszych projektach nuklearnych w Polsce… Umowa została podpisana w Krakowie, przez dyrektora Programu Nuklearnego Jacobs w Polsce, Garetha Vaughana, oraz prorektora ds. studenckich AGH, prof. dr. inż… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 Prawo.pl: można już wnioskować o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności (MediaRoom) 30 września 2024 r. stracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Dotyczy to blisko 400 tys. osób - podaje Prawo.pl. Jednak, jak wskazuje… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 Carnaval Sztukmistrzów – festiwal nowego cyrku od czwartku w Lublinie Spektakle teatralno-cyrkowe, uliczne pokazy m.in. klaunady, żonglerki, iluzji, chodzenia po taśmach zawieszonych między budynkami - składają się na program… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 UE/ Borys Budka szefem komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego Europoseł Borys Budka (PO) został we wtorek wybrany przez aklamację na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu E… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 Senator Piotrowska: trzeba znaleźć sposoby na uchronienie jezior przed degradacją Najwyższy czas, żeby zająć się znalezieniem sposobów na ratunek polskich jezior przed degradacją i zachęcić do integracyjnych działań różne środowiska… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 Iran/ W ciągu minionego weekendu stracono osiem osób W ciągu minionego weekendu w Iranie wykonano karę śmierci na ośmiu osobach skazanych za przestępstwa kryminalne; egzekucje odbyły się w Szirazie i Karaju… » więcej 2024-07-23, godz. 12:40 Biel to nowa czerń? Tego lata postaw na romantyczne białe sukienki i alabastrowy total look Choć latem z reguły najchętniej sięgamy do romantyczne pastele i żywiołowe neony, w tym roku warto zrobić w garderobie miejsce także dla eleganckiej bieli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »