Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 07:10 Autor: PAP

W czwartek w Łodzi rozpoczyna się spotkanie szefów MSZ państw Bukareszteńskiej Dziewiątki

Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą wśród tematów rozpoczynającego się w czwartek, w Łodzi dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Jak zapowiada MSZ, w szczycie wezmą udział przedstawiciele Bułgarii, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumuni, Węgier i Słowacji. Głównym tematem rozmów tegorocznego spotkania będą kwestie bezpieczeństwa europejskiego, rosyjska agresja na Ukrainę i wsparcie NATO dla walczącej Ukrainy.


Dwudniowe konsultacje rozpoczną się w czwartek wieczorem od oficjalnego przywitania uczestników przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rumunii Zbigniewa Raua oraz Bogdana Aurescu. W piątek rano rozpocznie się sesja plenarna, a łódzkie spotkanie na konferencji prasowej, w piątek po południu również podsumują szefowie MSZ Polski i Rumunii.


Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował PAP, zapowiadając szczyt w Łodzi, że minister Rau jako gospodarz spotkania będzie prowadził konsultacje w kwestii wschodniej flanki NATO i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak dodał, spotkanie w Łodzi będzie też bardzo ważne z punktu widzenia przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.


"Planujemy przyjęcie roboczych ustaleń dotyczących rekomendacji przed szczytem w Wilnie; rozmowy będą dotyczyć wzmacniania wschodniej flanki NATO i dostarczenia broni tutaj, ale też wspomagania Ukrainy oraz dużej liczby bieżących spraw" - mówił Jasina.


Pod koniec lutego przedstawiciele Bukareszteńskiej Dziewiątki spotkali się w Warszawie. W rozmowach udział wzięli nie tylko szefowie państw i rządów państw wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier, ale także składający wówczas wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas spotkania powstała wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO: państwa zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia, potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i opowiedziały się za wzmacnianiem obecności Sojuszu w regionie.


W opublikowanym po zakończeniu szczytu B9 wspólnym oświadczeniu podkreślono, że obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych i sekretarza generalnego NATO "jest świadectwem siły transatlantyckich więzi i podkreśla niezachwiane zobowiązanie NATO do obrony każdego centymetra terytorium Sojuszu". Przywódcy stwierdzili też, że Rosja jest "najpoważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa".


Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ par/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:20 Rząd przyjął projekt noweli budżetu na 2023 r.; wydatki rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (opis) Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na br., który wynika m.in. z porozumienia z 'Solidarnością'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ministerstwo gospodarki: PKB zmniejszył się w I kwartale 2023 roku o ponad 10 proc.; ale to wynik lepszy od… PKB Ukrainy zmniejszył się w pierwszym kwartale 2023 roku o 10,5 proc.; jest to wynik lepszy od oczekiwanego, ponieważ wcześniejsze szacunki przewidywały… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 French Open - najwyżej rozstawionym tenisistkom nie jest łatwo o sukces W tegorocznym wielkoszlemowym French Open najwyżej rozstawioną tenisistką jest Iga Świątek. W liczonej od 1968 roku open erze turniejowe 'jedynki' 20 razy… » więcej 2023-06-09, godz. 13:20 Ukraina/ Ekspert: miny niesione przez wody powodziowe będą stanowić zagrożenie przez lata Miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata - powiedział Andrew Duncan, koordynator… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Włochy/ Premier Meloni: Polska i Węgry to młode demokracje, trzeba je wzmocnić i im pomóc Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. 'Ja jestem gotowa to zrobić'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Śląskie/ w piątek wystartowało Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu W piątek ruszyło Forum GEN.PL - wydarzenie skierowane dla młodych i tworzone przez młodych. Na uczestników czekają debaty, panele dyskusyjne, a także koncert… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 42 w Rudnikach Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, gdzie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Watykan/ Stan papieża po operacji poprawia się, wstał już z łóżka Stan papieża Franciszka po środowej operacji jamy brzusznej poprawia się; wstał już z łóżka i spędził poranek w fotelu - poinformował w piątek Watykan… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Francja/ Zmarł francuski socjolog Alain Touraine, autor pionierskich badań na temat polskiej „Solidarności” 9 czerwca 2023 r. w wieku 97 lat zmarł w Paryżu francuski socjolog Alain Touraine, znana postać francuskiej i międzynarodowej sceny intelektualnej, autor m.in… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 Morawiecki: pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, temat będzie negocjowany Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »