Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 19:20 Autor: PAP

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie nazw uczelni nadzorowanych przez szefa MSWiA

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez szefa MSWiA. Zmiana przepisów umożliwi też powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie.

Projekt wprowadza zmiany nazw dwóch uczelni służb państwowych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.


"Nowe nazwy podkreślą ogólnoakademicki status uczelni oraz naukowy profil działalności. Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie zostanie także przekształcony w Wyższą Szkołę Straży Granicznej" - poinformowano w komunikacie po środowym posiedzeniu rady Ministrów.


Jak wyjaśniono, utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej ma na celu poprawę jakości kształcenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz doboru optymalnych kandydatów do służby.


"Uczelnię powoła minister edukacji i nauki, ale żeby mógł to zrobić, musi zostać wyodrębniona taka jednostka w Straży Granicznej. To zakładają przyjęte przepisy" - powiedział PAP wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wiadomo już, że uczelnia planuje rozszerzać ofertę o kierunki studiów, które umożliwią uzyskanie nowych kompetencji oraz - jak zapowiedziano w komunikacie - kłaść nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia na najwyższym poziomie.


Zgodnie z projektowaną ustawą nazwa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) ma zostać zmieniona na "Akademia Pożarnicza", zaś Wyższa Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol) stać się "Akademią Policji w Szczytnie".


Rządowy projekt przewiduje też zmianę przepisów dotyczących budowy zabezpieczenia granicy państwowej. "Chodzi o zoptymalizowanie realizacji inwestycji polegającej na budowie bariery służącej ochronie granicy państwowej i wspomagającej przeciwdziałanie nielegalnej migracji" - wyjaśniono w komunikacie.


Kancelaria Premiera poinformowała również, że dzięki zmianom przepisów umożliwione zostanie skorzystanie ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jann/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Polska nie dopuści do tego, aby przemytnicy ludzi dyktowali warunki UE Polska, tak długo, jak będzie rząd PiS, nie dopuści do tego, aby to przemytnicy ludzi dyktowali warunki Unii Europejskiej. Opowiadamy się za uszczelnieniem… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Republika Czeska zażądała od UE, możliwości pozyskania ropy Republika Czeska zażądała od Unii Europejskiej, w tym także od Polski, od Orlenu, możliwości pozyskania ropy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: odpowiemy KE na wątpliwości dot. ustawy o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich Odpowiemy Komisji Europejskiej na wątpliwości związane z ustawą o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Lubuskie/ Na wysokości Świebodzina zablokowany ruch na S3 w kierunku Zielonej Góry Po wypadku ciężarówki na wysokości Świebodzina (Lubuskie) został zablokowanych ruch w kierunku Zielonej Góry na trasie ekspresowej S3. W zdarzeniu nie było… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Minister Rzeczkowska: nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają nagrodę w wysokości 1 125 zł Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Ukraina/ Regionalne władze: obwód kijowski gotów przyjąć ponad 3 tys. powodzian z Chersońszczyzny Dramat obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, dotkniętego powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, to nasza wspólna… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Minister Rzeczkowska: wydatki budżetu rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (krótka5) Wydatki budżetu w 2023 r. rosną o 20,8 mld zł, a jeśli chodzi o deficyt, jest to wzrost o 24 mld zł - poinformowała w piątek na konferencji minister finansów… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Rosja powinna ponieść bardzo daleko idące konsekwencje dyplomatyczne, nie za upadek rakiety, tylko za straszne… Rosja powinna ponieść bardzo daleko idące konsekwencje dyplomatyczne, nie za upadek rakiety, tylko za straszne zbrodnie, które popełnia na Ukrainie - powiedział… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 W lipcu podwyżki w służbie zdrowia. MZ zapewnia, że pieniędzy wystarczy (MediaRoom) Ministerstwo Zdrowia wybrało najhojniejszy wariant finasowania lipcowych podwyżek w służbie zdrowia, który ma objąć pracowników na etatach i zatrudnionych… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 French Open - finałowa rywalka Świątek pogromczynią tenisowych gigantek Aktualna, 43., lokata Karoliny Muchovej w światowym rankingu nie robi wrażenia. Finałowa rywalka Igi Świątek w wielkoszlemowym French Open może się jednak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »