Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:40 Autor: PAP

Poznań/ „Fifne wierzby”; nowy pomnik przyrody w Poznaniu

Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera w Poznaniu, została ustanowiona pomnikiem przyrody - decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas wtorkowej sesji. Nowy pomnik przyrody otrzymał nazwę "Fifne wierzby".

Nowy pomnik przyrody to 18 drzew z gatunku wierzba biała, które rosną na Górczynie, przy ul. Wrońskiego/Krauthofera w Poznaniu. Najniższe z drzew ma 9 metrów, najwyższe - 23. To duże i cenne rośliny, często wielopniowe, w stadium degeneracji, stanowiące mikrosiedliska dla zasiedlających je bezkręgowców i ptaków.


Jak wskazał poznański magistrat, „dziesięć z drzew ma obwód od 315-530 cm. Pozostałe mają mniejsze obwody - powyżej 250 cm na wysokości 5 cm, a cztery z nich są wielopniowe. Dodatkowo jedna z wierzb prawdopodobnie jest drzewem żywicielskim dla pachnicy dębowej - owada objętego całkowitą ochroną. Wszystkie 18 drzew, z uwagi na swój wiek oraz walory przyrodnicze, stanowią mikrosiedliska zarówno dla gatunków bezkręgowców, jak i dla kręgowców, głównie ptaków”.


Nowy pomnik przyrody otrzymał nazwę "Fifne wierzby".


Magistrat przypomniał, że łęgi wierzbowe i ich pozostałości należą do tzw. siedlisk priorytetowych, czyli takich, które zagrożone są zanikiem. Mają wysoką wartość przyrodniczą, wpływają też na retencję wód i funkcjonowanie korytarzy ekologicznych sieci hydrograficznej.


Pomniki przyrody ustanawia się, by ochronić drzewa, które mają ważne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Należy obowiązkowo monitorować ich stan zdrowotny oraz cięcia awaryjne. Pomników przyrody nie można niszczyć, nie wolno też zanieczyszczać gleby, w której rosną drzewa. (PAP)


autorka: Anna Jowsa


ajw/ drag/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:10 Edukacja i szybkie kontrdziałanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Piłkarski weekend w Europie - ligowe ostatki, o puchar w Anglii i Niemczech W najbliższy weekend zakończą się rozgrywki ligowe w Hiszpanii, Włoszech i Francji, ale mistrzowie są już znani. Walka toczyć się będzie o udział w… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Prezydent: Rosja posługuje się różnymi środkami wpływu; powinniśmy uczynić wszystko, aby ujawnić kulisy tych … Państwo rosyjskiej posługuje się różnymi środkami wpływu, niektóre z nich były też stosowane przeciw naszej ojczyźnie; państwo polskie powinno uczynić… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Ukraina/ SBU: zatrzymaliśmy agenta służb Białorusi przekazującego dane o ochronie granicy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że zatrzymała agenta białoruskiego KGB - obywatela Białorusi mieszkającego na Ukrainie. Miał… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Kosiniak-Kamysz, Hołownia i Biedroń: UEFA nie powinna odbierać Marciniakowi finału Ligi Mistrzów Zarzuty stawiane polskiemu sędziemu piłkarskiemu Szymonowi Marciniakowi są absurdalne, UEFA nie powinna odbierać mu możliwości poprowadzenia finału Ligi… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Kanada/Premier Morawiecki przybył do Toronto; w planach spotkanie z premierem Trudeau Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kanady, gdzie spotka się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Szef polskiego rządu spotka się także z… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Ukraina/ Armia: Rosjanie stracili ponad 20 tysięcy żołnierzy, próbując zająć Bachmut Liczba wojskowych Rosji zabitych w walkach o Bachmut przekracza 20 tysięcy - powiedział w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Macierewicz: projekt współpracy między Polską a Rosją za czasów Tuska zakładał udział polskiego wojska w interwencjach… Projekt współpracy między Polską a Rosją za czasów rządów Donalda Tuska zakładał nie tylko wymianę informacji, wspólne ćwiczenia, ale to, że wojsko… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Komunikat PZPN ws. sędziego Szymona Marciniaka Polski Związek Piłki Nożnej niezwłocznie podjął działania mające wyjaśnić okoliczności udziału Szymona Marciniaka w konferencji, na której obecny… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Była ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanie na czele sztabu wyborczego Polski 2050 Była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanie na czele sztabu wyborczego Polski 2050 Szymona Hołowni - poinformowało Biuro Prasowe ugrupowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »