Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 11:10 Autor: PAP

Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską

Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską należącą do jednych z ważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu nawet swoją specjalną, przygotowaną przez służby ochrony przyrody, strategię ochrony – poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

Rybołowy przylatują do Polski pokonując często dystans ponad 5 000 km z zimowisk położonych w zachodniej Afryce. Pierwsze ptaki są obserwowane w naszym kraju pod koniec marca, natomiast kumulacja powrotów przypada na okres do połowy kwietnia.


„Z pierwszych obserwacji wiemy, że pierwsze rybołowy już wróciły do swoich rewirów w Puszczy Barlineckiej, lasach lubniewickich czy na południu naszego regionu” – powiedział PAP Bielewicz, który od lat zajmuje się badaniami i ochroną tego gatunku.


Rybołowy to okazałe drapieżniki, które gniazda zawsze budują na wyeksponowanych i górujących nad otoczeniem drzewach lub słupach energetycznych, a przy tym ich nie ukrywają, np. w koronach drzew, tak jak to robią inne drapieżniki. Raz wybrane miejsce do założenia gniazda, wykorzystywane jest nawet przez kilkanaście lat.


To jedyny gatunek ptaka drapieżnego występujący w woj. lubuskim, dla którego RDOŚ w Gorzowie Wlkp. opracował i realizuje od 12 lat regionalną strategię ochrony populacji przy współpracy z lubuskimi energetykami, leśnikami oraz ornitologami skupionymi w ramach Komitetu Ochrony Orłów.


„Strategia obejmuje coroczny monitoring wszystkich stanowisk lęgowych i czynną ochronę gatunku i jego siedlisk. Ochrona czynna polega m.in. na budowie sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania rybołowa, ochronę żerowisk i terenów lęgowych oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej wśród leśników, myśliwych oraz właścicieli stawów rybnych” – wyjaśnił Bielewicz.


Z danych gorzowskiego RDOŚ wynika, że w ub. roku na obszarze woj. lubuskiego rybołowy występowały w 11 rewirach gniazdowych i odchowały łącznie 20 młodych – to najlepszy wynik od początku monitorowania ich liczebności w regionie.


„Jednocześnie ten wynik oznacza, że w naszym regionie gniazduje około 30 proc. populacji krajowej. Warto przypomnieć, że w całej Polsce gniazduje zaledwie 30-40 par tych drapieżników, co czyni go jednym z najrzadszych krajowych gatunków ptaków” – dodał Bielewicz.


Rybołowy osiągają masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Mają ciemno brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu oraz na piersi wokół szyi. Jego głównym pożywieniem są ryby. Ptaki te podlegają ścisłej ochronie na mocy prawa krajowego i europejskiego.


Dzięki współpracy i zaangażowaniu leśników i ornitologów są uruchamiane specjalne transmisje on-line z kilku gniazd rybołowów naszym kraju, które oprócz dostarczania istotnych informacji badawczych, wszystkim miłośnikom przyrody dają możliwość podglądania ptaków w najważniejszym okresie ich życia, czyli lęgów. (PAP)


autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ agt/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:40 Poznań/ Zator na A2 przed węzłem Krzesiny w stronę Warszawy Około 10 km liczy zator powstały po kolizji między węzłami Luboń i Krzesiny na poznańskim odcinku autostrady A2 w stronę Warszawy. W zderzeniu uczestniczyły… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Czechy/ Premier: mamy gwarancje, że kopalnia Turów nie szkodzi środowisku Dzięki umowie międzyrządowej z 2022 r. Czechy mają wystarczające gwarancje, że wydobycie w polskiej kopalni wegla brunatnego w Turowie nie zaszkodzi lokalnemu… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Watykan/ Operacja papieża bez komplikacji, trwała trzy godziny (krótka) Operacja, jakiej został poddany w środę papież Franciszek, przebiegła bez komplikacji i trwała trzy godziny - poinformował Watykan po zakończeniu zabiegu… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Opolskie/ Śmiertelny wypadek na dk 40, droga zablokowana między Kędzierzynem-Koźlem a Głogówkiem Po zdarzeniu dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego jedna osoba zmarła a dwie są ranne, zablokowana jest droga krajowa nr 40 między Kędzierzynem-Koźlem… » więcej 2023-06-07, godz. 18:40 Piła/ Strażacy gasili pożar wiaty, na miejscu znaleźli ciało mężczyzny Policja i prokuratura ustalają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w środę w miejscu pożaru wiaty w centrum Piły (Wielkopolskie)… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Piotr Gliński: prowadzimy rozmowy z niemiecką minister kultury o restytucji dóbr kultury i stratach wojennych (opis) Kwestie restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były, jak przekazał w środę wicepremier… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Grzesik z NSZZ „Solidarność”: Tusk jest dla nas osobą niewiarygodną Tusk jest dla nas osobą niewiarygodną - powiedział PAP przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Gr… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Ukraina/ Szef MSW: w całym obwodzie chersońskim zatopionych zostało 30 miejscowości W wyniku wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 20 spośród… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Liga MLS - media: Messi będzie piłkarzem Interu Miami Argentyński piłkarz Lionel Messi, który nie przedłuży kończącego się w tym miesiącu kontraktu z Paris Saint-Germain, będzie bronił barw Interu Miami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Po raz pierwszy w historii parlamentu deputowana karmiła dziecko w sali obrad Po raz pierwszy w historii włoskiego parlamentu deputowana weszła na salę obrad z niemowlęciem, które następnie karmiła piersią, co pokazały w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »