Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 20:50 Autor: PAP

Stolica/ Wicepremier Piotr Gliński wręczył twórcom kultury medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Życzę, by polski teatr był prawdziwie otwarty na widza, by był "czuły" wobec każdego, aby nikogo nie wykluczał, a włączał. Żeby był samodzielny w myśleniu - powiedział wicepremier Piotr Gliński do uczestników poniedziałkowej uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie.

W Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w poniedziałek wieczorem zorganizowano uroczystość z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.


"W Międzynarodowym Dniu Teatru dziękuję środowisku teatralnemu za to, co państwo robicie, za tę postawę w ciężkich czasach pandemii, a także w czasie wojny na Ukrainie. Polskie środowisko teatralne zaopiekowało się wieloma ukraińskimi artystami, a przed tym jeszcze białoruskimi" - przypomniał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Oni mieli i mają możliwość pracy w Polsce. Wspieramy także to, co tam się dzieje, po drugiej stronie granicy" - zaznaczył.


"Z okazji Dnia Teatru warto też złożyć życzenia. Życzę tego, by polski teatr był prawdziwie otwarty na widza, żeby był - jak mówi nasza świeża noblistka - +czuły+ wobec każdego, żeby nikogo nie wykluczał, a włączał. Żeby był samodzielny w myśleniu - mniej może naśladował to, co modne a ulotne - a szukał tego, co jest prawdziwą, głęboką odpowiedzią na wyzwania współczesności. I żeby się porozumiał także z wieloma nowymi grupami odbiorców" - powiedział prof. Gliński. "Jednym słowem, żeby realizował to wszystko, co - mam nadzieję - będzie realizował powołany dzisiaj jako instytucja państwowa, chociaż działający od kilku lat co najmniej, Teatr Klasyki Polskiej" - wyjaśnił wicepremier.


Przypomniał, że w poniedziałek w MKiDN powołano Teatr Klasyki Polskiej. "Dziś powołaliśmy instytucję kultury, instytucję artystyczną, która ma praktykować klasykę w szerokim i otwartym formacie. Bardzo cieszymy się, że w ten sposób spełniliśmy obowiązek państwa polskiego wobec kultury" - powiedział szef resortu kultury.


"Z okazji tego Międzynarodowego Dnia Teatru chcieliśmy uhonorować w imieniu państwa polskiego, w imieniu naszej wspólnoty narodowej tych najwybitniejszych, tych wspaniałych - i to nie tylko z obszaru teatru, chociaż współczesne gatunki kultury często się mieszają (...)" - mówił. "Szczególne podziękowania i gratulacje składam naszym dzisiejszym laureatom, którzy zostaną wyróżnieni tym najwyższym polskim odznaczeniem dla ludzi kultury, jakim jest Medal +Gloria Artis+" - podkreślił prof. Piotr Gliński.


Podczas uroczystości w Teatrze Stanisławowskim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył 20 twórcom i animatorom kultury oraz teatru Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Złotymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowani zostali: aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Małgorzata Kożuchowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Sławomira Łozińska, rzeźbiarz, twórca scenografii i instalacji prof. Jerzy Kalina, pianista, kompozytor muzyki i jazzman Włodzimierz Pawlik, aktor i reżyser, z-ca dyr. Teatru Polskiego we Wrocławiu Jan Szurmiej oraz reżyser, dramatopisarz i dyr. Teatru "Wierszalin" w Supraślu Piotr Tomaszuk.


Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" odebrali: teatrolog i historyk teatru prof. Jagoda Hernik-Spalińska, aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Jarosław Gajewski (w poniedziałek powołany na p.o. dyr. Teatru Klasyki Polskiej - PAP), reżyser teatralny i operowy, historyk sztuki, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie oraz dyr. stołecznego Teatru Lalka prof. Jarosław Kilian, aktor i reżyser, dyr. Studia Teatralnego "Słup" w Łodzi Marcel Szytenchelm, dramatopisarz, scenarzysta i producent filmowy Wojciech Tomczyk, oraz krytyk i historyk teatru, Rafał Węgrzyniak.


Wicepremier Piotr Gliński Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wręczył: aktorce teatralnej i filmowej, członkini Polskiej Akademii Filmowej Małgorzacie Rożniatowskiej, aktorowi i dyr. Teatru im. S. Jaracza w Łodzi Michałowi Chorosińskiemu, scenografowi i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Markowi Chowańcowi, aktorowi teatralnemu, filmowemu i telewizyjnemu Arkadiuszowi Janiczkowi, aktorowi teatralnemu, filmowemu i telewizyjnemu Łukaszowi Lewandowskiemu, aktorowi i współtwórcy Teatru Karola Wojtyły w Warszawie Jerzemu Mazurowi, oraz aktorowi, reżyserowi i nauczycielowi pantomimy Bartłomiejowi Ostapczukowi.


Uroczystość zakończyła się prezentacją "Zemsty" Aleksandra Fredry w reż. Michała Chorosińskiego i wykonaniu artystów Teatru Klasyki Polskiej.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ aszw/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:30 Piotr Gliński: prowadzimy rozmowy z niemiecką minister kultury o restytucji dóbr kultury i stratach wojennych (opis) Kwestie restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były, jak przekazał w środę wicepremier… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Grzesik z NSZZ „Solidarność”: Tusk jest dla nas osobą niewiarygodną Tusk jest dla nas osobą niewiarygodną - powiedział PAP przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Gr… » więcej 2023-06-07, godz. 18:30 Ukraina/ Szef MSW: w całym obwodzie chersońskim zatopionych zostało 30 miejscowości W wyniku wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 20 spośród… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Liga MLS - media: Messi będzie piłkarzem Interu Miami Argentyński piłkarz Lionel Messi, który nie przedłuży kończącego się w tym miesiącu kontraktu z Paris Saint-Germain, będzie bronił barw Interu Miami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Po raz pierwszy w historii parlamentu deputowana karmiła dziecko w sali obrad Po raz pierwszy w historii włoskiego parlamentu deputowana weszła na salę obrad z niemowlęciem, które następnie karmiła piersią, co pokazały w środę… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 NFZ przypomina, gdzie znaleźć pomoc medyczną w święto i weekend Za podstawową pomoc medyczną w weekendy, święta, wieczorami i w nocy odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - przypomina Narodowy Fundusz… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Senat/ Komisja za ustawą o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła w środę rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Kraków/ Igrzyska Europejskie będzie zabezpieczać 1200 policjantów i dwa razy tyle strażaków 1200 policjantów i 2500 strażaków będzie czuwać nad bezpieczeństwem podczas III Igrzysk Europejskich, które 21 czerwca rozpoczną się w Krakowie - zapowiada… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 W parlamentarnym zespole ds. przestępstw gospodarczych o nowelizacji Prawa o notariacie Kwestie związane ze zmianami w Prawie o notariacie były tematem środowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Agencja Ansa: papież po operacji jest już w swoim pokoju w klinice Gemelli Papież Franciszek jest już po operacji jamy brzusznej i został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze rzymskiej kliniki Gemelli - podała w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »