Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 18:10 Autor: PAP

Soboń: nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji funduszy spójności

Nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji funduszy spójności; pierwsze środki zaliczkowe już wpłynęły - to jest blisko 5 mld zł - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń w Lublinie.

Wiceminister Soboń podczas briefingu prasowego powiedział, że wszystkie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o tym, że fundusze spójności dla Polski są dzisiaj zagrożone są "nic niewarte".


"Pierwsze środki zaliczkowe już wpłynęły - to jest blisko 5 mld zł. A województwo lubelskie już uruchamia nabory na ponad 1 mld zł pokazując, że nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji tych środków" – poinformował Soboń.


Mówiąc o programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 powiedział, że jest on rekordowy, a środków z programu na program jest więcej. "To oznacza oczywiście także więcej środków dla jednostek samorządu terytorialnego" – przyznał.


Następnie stwierdził, że województwo lubelskie jest liderem i nadaje ton, jeśli chodzi o konkursy, których w pierwszym kwartale br. będzie 11. Nawiązując do poprzedniego budżetu przypomniał, że Lubelszczyzna ma rekordowe wyniki w zakresie certyfikacji.


Zapowiedział, że zarówno na poziomie województwa lubelskiego i kraju środki europejskie będą "w pełni wykorzystane, szybko uruchomione i w pełni rozliczone".


Jak zauważył, po przyjściu do władzy w grudniu 2015 r. rząd musiał uruchamiać program naprawczy, który dotyczył 9 mld euro. Wyjaśnił, że środki były zagrożone, jeśli chodzi o ich realizację z poprzedniego budżetu UE. "Udało się stworzyć odpowiedni bufor nadkontraktacji i całkowicie te środki zrealizować" - podał.


Uczestniczący w briefingu marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podał, że samorządowcy są największymi beneficjentami nowej perspektywy Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.


"W tym roku mamy bardzo ambitny plan, czyli do pierwszego kwartału 2024 r. chcemy ogłosić 100 naborów na astronomiczną kwotę 6 mld zł. Gdyby nam wyszedł ten bardzo ambitny plan w 2024 r. w pierwszym - a tak naprawdę w drugim kwartale - mielibyśmy już teoretycznie rozdysponowanych prawie połowę tej perspektywy" - stwierdził.


"Chcemy, żeby te środki jak najszybciej weszły w województwo lubelskie, w budżety poszczególnych samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw, NGO-sów i wszystkich, którzy są potencjalnymi beneficjentami" – zapowiedział.


Następnie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się konferencja dla samorządów, podczas której zaprezentowane zostały m.in. możliwości wsparcia, zasady aplikowania o środki dostępne z programu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027, zasady składania wniosków o dofinansowanie czy kryteria wyboru projektów.


Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, na zrównoważony rozwój regionu w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 zaplanowano wydatkowanie blisko 2,43 mld euro, z czego ponad 1,7 mld euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łącznie województwo lubelskie otrzymało o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020.


Najwięcej pieniędzy zaplanowano na projekty związane z klimatem, środowiskiem oraz energetyką, a także działania związane z transportem, w tym na tzw. zielony transport.


Pierwsze nabory w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 zostały już ogłoszone, a tylko w pierwszym kwartale 2023 r. będzie ich 11. Łączna kwota wsparcia tych naborów to ponad 1,18 mld zł.


Za realizację naborów odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie (Departament Wdrażania EFRR, Departament Wdrażania EFS), a także Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie oraz Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ skr/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »