Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 19:30 Autor: PAP

Ciechanów/ Międzynarodowa konferencja o roli kobiet w wojsku

Rola kobiet w siłach zbrojnych Polski i państw sojuszniczych była w sobotę tematem międzynarodowej konferencji w Ciechanowie, w ramach projektu "Women of NATO" – poinformował rzecznik prasowy Dowództwa WOT mjr Witold Sura.

Zorganizowana w Ciechanowie (Mazowieckie) konferencja to inauguracja projektu zainspirowanego przez 5. Mazowiecką Brygadę OT. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki krajowych i zagranicznych środowisk wojskowych oraz reprezentantki Rady ds. Kobiet.


"Od samego początku formowania WOT kobiety stanowiły znaczący procent kapitału ludzkiego naszej formacji. Obecnie to prawie dwadzieścia procent wszystkich naszych żołnierzy" – powiedział, cytowany w komunikacie, dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz. Dodał, że wśród cywilnych pracowników resortu obrony "odsetek ten jest jeszcze wyższy i panie stanowią aż ponad sześćdziesiąt procent".Jak powiedział Klisz, celem konferencji było zebranie wniosków i doświadczeń od partnerów zagranicznych. "Szczególną inspirację dla wszystkich kobiet w WOT stanowią osobiste przykłady z formacji tożsamych dla WOT" – dodał, wskazując, że analogicznymi formacjami dowodzą kobiety: w Norwegii, gen. dyw. Elisabeth Michelsen, w Szwecji gen. dyw. Laura Wreedy a w Wielkiej Brytanii zastępczynią dowódcy jest gen. bryg. Ingrid Roland.


"Dla mnie wspólna służba z kobietami-żołnierzami była zawsze czymś normalnym, częścią służby wojskowej. Było tak zarówno poza granicami kraju w misji IFOR w Bośni-Hercegowinie czy misji Resolute Support w Afganistanie, ale również w Dowództwie Wojsk Specjalnych czy Jednostce Wojskowej Komandosów" – zaznaczył.


Jak przekazał rzecznik DWOT, przedstawicielki wojsk Polski, państw tworzących stacjonujący w Polsce batalion eFP NATO (USA, Chorwacji, Rumunii i Wielkiej Brytanii) oraz Kanady omawiały służbę kobiet w kontekście ścieżek kariery, programów wsparcia i regulacji prawnych; poruszono kwestie regulaminowych przepisów dotyczących wyglądu, umundurowania, sprawę macierzyństwa kobiet służących w wojsku oraz przystosowania struktury higieniczno-sanitarnej.


Kontynuacją międzynarodowego projektu mają być wspólne szkolenia, zawody sportowe, a także inicjatywy mające na celu przybliżenie lokalnej społeczności specyfiki służby wojskowej kobiet w WOT oraz armiach sojuszniczych stacjonujących w Polsce.(PAP)


brw/ pat/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 21:50 Ukraina/ Prezydent: 5 sierpnia charytatywny mecz w Londynie z inicjatywy Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki Z inicjatywy gwiazd piłki nożnej Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki 5 sierpnia w Londynie odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Ukrainy 'Game4Ukraine'… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 W. Buda: rozbudowujemy małe ośrodki i miejscowości Rozbudowujemy małe ośrodki i miejscowości - podkreślił we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas spotkania z mieszkańcami Zgierza k… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 Szczecin/ MKiDN: właściciele zabytkowych obiektów najczęściej nie składają wniosków o dotacje Właściciele parków, dworów i pałaców najczęściej w ogóle nie składają wniosków o dotacje, a jeśli wniosek jest złożony, jest on niskiej jakości… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Francja/ Tysiąc pracowników Disneylandu strajkuje, domagając się podwyżki płac i lepszych warunków Około tysiąca pracowników podparyskiego parku rozrywki Disneyland oraz mieszczących się przy nim hoteli i restauracji strajkuje we wtorek, domagając się… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Słowacja/ Michaił Chodorkowski uważa, że nie dojdzie do zmiany reżimu w Rosji, dopóki żyje Putin (korekta) Zdaniem znanego krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego w Rosji nie dojdzie do zmiany reżimu, dopóki żyje Władimir Putin. Chodorkowski uczestniczył we wtorek… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Francja/ 5 tys. pacjentów zaproszono na badanie na HIV, bo w centrum stomatologicznym nie wysterylizowano narzędzi 5 tys. pacjentów zostało zaproszonych na badanie na HIV oraz zapalenie wątroby typu B i C, bo okazało się, że w centrum stomatologicznym w Lyonie nie wysterylizowano… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Małopolskie/ Zapadlisko powstało na obwodnicy Bolesławia Pierwsze zapadlisko pojawiło się we wtorek na nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia w powiecie olkuskim. Dziura wchłonęła asfalt. Droga ta pozostaje nieczynna… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Minister kultury złożył życzenia urodzinowe piosenkarce Alicji Majewskiej Połączenie charyzmy, urzekającego głosu i uroku scenicznego ze szczególną wrażliwością i siłą przekazu czynią Panią jedną z najbardziej rozpoznawalnych… » więcej 2023-05-30, godz. 21:30 Portugalia/ Media: Polacy i Żydzi walczyli razem przeciwko Niemcom w obronie wspólnej ojczyzny - Polski Powstanie w getcie warszawskim z 1943 r. i powstanie warszawskie z 1944 r. to dowód na wspólną walkę mieszkających w Polsce Żydów oraz Polaków przeciwko… » więcej 2023-05-30, godz. 21:20 Słowacja/ Michaił Chodorkowski uważa, że nie dojdzie do zmiany reżimu w Rosji, dopóki żyje Putin Zdaniem znanego krytyka Kremla Michaiła Chorkowskiego w Rosji nie dojdzie do zmiany reżimu, dopóki żyje Władimir Putin. Chodorkowski uczestniczył we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »