Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 19:00 Autor: PAP

Włochy/ Profesor Krzysztof Pomian otrzymał najwyższe odznaczenie Uniwersytetu Bolońskiego

Na Uniwersytecie w Bolonii w piątek odbyła się ceremonia wręczenia najwyższego odznaczenia uczelni - Sigillum Magnum, Krzysztofowi Pomianowi, filozofowi, historykowi, eseiście, profesorowi nauk humanistycznych. Podczas uroczystości został on przedstawiony jako „jeden z największych i najbardziej wpływowych intelektualistów w Europie".

Władze najstarszego uniwersytetu cywilizacji zachodniej wyraziły uznanie dla aktywności naukowej prof. Pomiana na polu różnych dziedzin humanistycznych i społecznych, a także dla jego zaangażowania na rzecz krzewienia dziedzictwa europejskiej kultury.


Sigillum Magnum, to srebrno-brązowy medal, ustanowiony w 1888 roku. Przyznawany jest przez uniwersytet wpływowym osobistościom świata nauki, kultury i polityki.


Rektor Uniwersytetu Bolońskiego prof. Giovanni Molari mówił, że uczelnia nagradza „intelektualistę pierwszej wielkości”, który pozwala zrozumieć przeszłość i „spojrzeć w krytycznej perspektywie na zjawiska, jakie uważamy za normalne czy wręcz oczywiste”.


Cytował słowa Pomiana: „Dzisiaj muzea są miejscami świętymi, ale kto wie, jak długo będą. Naszym zadaniem jest je strzec i sprawiać, by się rozwijały”.


Szef placówek muzealnych bolońskiej uczelni prof. Roberto Balzani przypomniał w czasie ceremonii, że w urodzony w Warszawie Krzysztof Pomian opuścił komunistyczną Polskę i zamieszkał we Francji, która stała się jego drugą ojczyzną. Przypomniał także jego liczne związki z Włochami.


"To jemu zawdzięczamy to, że pole badań nad dziedzictwem kulturowym zdobyło autonomiczną godność" - wskazał.


89-letni prof. Pomian wygłosił po włosku wykład poświęcony Ulisse Aldrovandiemu (1522 – 1605), bolońskiemu humaniście, lekarzowi i przyrodnikowi.


Ceremonię na cześć polskiego intelektualisty uświetnił pianista Mattia Rugiano, który na jego prośbę wykonał kompozycje Fryderyka Chopina.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ mal/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 12:30 PŚ w kajakarstwie - Klatt i Wiśniewska wygrały w dwójce na 500 m Kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska wygrały finał olimpijskiej konkurencji K2 500 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Drugą lokatę… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Tarnów/ Wystawa zabytkowego szkła „Krucha materia” w Muzeum Okręgowym Zabytkowe przedmioty szklane zostaną zaprezentowane od wtorku na wystawie „Krucha materia. Szkło ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Ekspozycja będzie… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Turcja/ Kemal Kilicdaroglu: wszyscy powinni zagłosować, by pozbyć się autorytarnego reżimu Wszyscy powinni zagłosować, by pozbyć się tego autorytarnego reżimu - powiedział po oddaniu swojego głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Paryż - Majewski: nasi młociarze i sztafety to światowa czołówka, a dołączyły Sułek i Zdziebło Nasi młociarze oraz sztafety żeńska i mieszana 4x400 m to światowa czołówka - powiedział PAP wiceprezes PZLA Tomasz Majewski. Igrzyska olimpijskie w Paryżu… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Ukraina/ Straż graniczna: Na Białorusi mniej rosyjskich żołnierzy, ale stale umacniamy granicę Liczba rosyjskich żołnierzy jest obecnie mniejsza niż parę miesięcy temu i wynosi kilka tysięcy; wcześniej było ich 10-11 tysięcy - poinformował rzecznik… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Reżyser James Marquand: Krystyna Skarbek była żeńskim Jamesem Bondem Krystyna Skarbek była niesamowitą postacią, była Jamesem Bondem i być może przyszedł czas na film o żeńskim Jamesie Bondzie - podkreślił James Marquand… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Szrot: 17 września br. jako termin sprawozdania komisji ds. rosyjskich wpływów jest nierealny Jeśli komisja ds. rosyjskich wpływów miałaby złożyć ostateczne sprawozdanie 17 września bieżącego roku, to jest zupełnie nierealne - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-05-28, godz. 12:10 Turcja/ Mieszkańcy opustoszałej Ankary gromadzą się przed lokalami wyborczymi Mieszkańcy Ankary ruszyli w niedzielny poranek do urn wyborczych, gdzie na pięcioletnią kadencję wybierają kolejnego prezydenta Turcji. Zatłoczone zwykle… » więcej 2023-05-28, godz. 12:10 French Open - Fręch awansowała do drugiej rundy (krótka) Magdalena Fręch awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W niedzielę polska tenisistka pokonała rozstawioną z numerem… » więcej 2023-05-28, godz. 12:00 Doradca prezydenta: prezydent Duda rozpoczął analizy ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów Sytuacja jest taka na dzisiaj, że pan prezydent Andrzej Duda rozpoczął analizy ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów - powiedział w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »