Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 16:40 Autor: PAP

Kraków/ Ważne dla Bułgarów ikony na wystawie w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

45 prac czołowej szkoły malarstwa ikonowego Bułgarii prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Dla Bułgarów to dzieła bardzo ważne pod względem ideowym i politycznym - podkreślają muzealnicy.

Zgodnie z zamysłem MNK wystawa czasowa "Bułgarskie ikony szkoły Bansko" ma korespondować ze znajdującą się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka stałą ekspozycją sztuki prawosławnej i malarstwa ikonowego.


"Nasze muzeum ma jedną z najważniejszych kolekcji takiej sztuki w Polsce. Natomiast ta wystawa jest wyjątkowa, ponieważ nasze zbiory dotyczą głównie terenu Rzeczypospolitej, a tutaj mamy Bułgarię - kraj, którego kultura, zwłaszcza historyczna, jest w Polsce zbyt mało znana, a jest to kultura najwyższej próby. Widzimy to na tych ikonach, które powstawały na pograniczu wpływów z Grecji, po części z Europy Zachodniej" - mówi PAP dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.


Podkreśla, że prezentowane w oddziale muzeum ikony to dla Bułgarów dzieła ważne pod względem ideowym i politycznym. "Szkoła malarstwa w miejscowości Bansko była istotnym fenomenem kulturowo-społecznym. Ikony te były w czasie odrodzenia narodowego Bułgarii w II połowie XIX wieku symbolem bułgarskiej tożsamości" - wyjaśnia.


Bańsko to niewielka osada położona blisko monasteru Riła – duchowego centrum kultury bułgarskiej. Kurator wystawy Mirosław Kruk dodaje, że przedstawiciele działającej tam szkoły przyczynili się do przemian w myśleniu artystycznym w okresie odrodzenia kultury bułgarskiej, a ich spuścizna to szczególnie cenne świadectwo sztuki narodowej, zaliczane do najwybitniejszych zjawisk w historii kultury bułgarskiej XVIII-XIX wieku. Założycielem szkoły był Toma Wiszanow "Molera".


"Według legendy kształcił się w Wiedniu, stąd w jego twórczości widzimy reminiscencje późnobarokowego malarstwa i też śladem tego jest ów przydomek +Molera+, pochodzący od niemieckiego +der Maler+, czyli malarz. Nie ma dowodów, że był w Wiedniu, ale niewątpliwie wpatrywał się we wzory zachodnioeuropejskie" - opowiada PAP Mirosław Kruk. "Jego malarstwo jest bardzo swobodne, także pod względem kompozycyjnym, kolorystycznym, wyraźnie inspirowane nurtami zachodnimi, natomiast w malarstwie jego syna i wnuka widać powrót do bardziej surowej konwencji związanej z tradycją monastyczną" - zauważa.


Na wystawie zaprezentowane prace kilku pokoleń rodu Molerów. "Mamy tu okazję zobaczyć, jak wyglądało to malarstwo, bardzo dobre pod względem warsztatowym, reprezentujące charakterystyczne typy przedstawieniowe wyrastające z tradycji bizantyjskiej. Możemy też je porównać z tym, co widzimy w stałej ekspozycji sztuki cerkiewnej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka" - dodaje kurator.


Jak wyjaśnia, w obu przypadkach mamy do czynienia z twórczością traktowaną w oficjalnym nurcie historii sztuki marginalnie, która jednak w ciągu minionych lat zyskuje na znaczeniu - wraz z postępującym odejściem od konserwatywnego nastawienia badaczy, zauważających jedynie dzieła wielkie i wzniosłe, na rzecz dostrzeżenia tych bardziej przeciętnych, które służyły lokalnej społeczności i stanowiły odzwierciedlenie przemian zachodzących we wszystkich sferach życia społeczno-politycznego.


Prezentacja bułgarskich ikon to część szerszego projektu ekspozycji w MNK dzieł sakralnych z innych kręgów kulturowych. Według zapowiedzi kuratora wystawy, w przyszłości planowana jest prezentacja panoramy sztuki gruzińskiej.


Wystawa jest otwarta od piątku do 23 lipca w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziału MNK, przy ul. Kanoniczej 17.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ pat/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-06 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Zabrze/ Policja szuka świadków potrącenia ośmiolatka Policjanci z Zabrza szukają świadków potrącenia ośmioletniego chłopca. Jadący fordem sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policja prosi o kontakt osoby… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 W Jerozolimie otwarto wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” We wtorek wieczorem w jerozolimskim Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina otwarto wystawę IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Wielu Żydów walczyło… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Niemcy/ Macron z wizytą u Scholza w Poczdamie - wspólna kolacja i spacer po mieście Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się we wtorek w Poczdamie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie tylko zjedli razem kolację, ale Scholz, który… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Święty-Ersetic: w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni 'Historia zatoczyła znowu koło. Chcieć nie zawsze równa się móc. Niestety w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni' - poinformowała lekkoatletka… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Premier: będę w środę w Turowie wraz Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji WSA Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę będzie w Turowie wraz z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji… » więcej 2023-06-06, godz. 22:20 Włochy/ Premier Meloni: wysadzenie tamy na Dnieprze to czyn kryminalny, groza Premier Włoch Giorgia Meloni nazwała czynem 'kryminalnym' i 'grozą' wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy. Wyraziła bliskość… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 6 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: W 1/4 finału French Open Iga Świątek zmierzy się w środę z Cori 'Coco' Gauff. Polska tenisistka już sześć… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Śląskie/ Policja ujęła podejrzewanych o dewastację nagrobków na cmentarzu żydowskim w Zabrzu Policja ujęła dwóch mężczyzn, podejrzewanych o zniszczenie kilkudziesięciu nagrobków na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu. Wszystko wskazuje na to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »