Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 13:10 Autor: PAP

Lublin/ Przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych w szpitalu klinicznym nr 1

Przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych będą przeprowadzane w szpitalu klinicznym nr 1 w ramach Lubelskiego Ośrodka Dawców Szpiku. Według szacunków takich procedur może być ok. 30 rocznie. Dotychczas w tej placówce wykonano ok. 1 tys. przeszczepów autologicznych i od dawców rodzinnych.

O powstaniu Lubelskiego Ośrodka Dawców Szpiku poinformował w czwartek na konferencji prasowej kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 prof. Marek Hus. Jak wyjaśnił, oznacza to rozszerzenie przeszczepów szpiku o grupę dawców niespokrewnionych. Będzie to pierwszy taki ośrodek dla dorosłych w Lublinie i w województwie. „Chcemy rozwijać możliwość pozyskiwania komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych. Myślę, że pierwsze transplantacje wykonamy jeszcze w pierwszym półroczu tego roku” – zapowiedział profesor.


Poinformował, że ośrodek będzie w stanie wykonać rocznie ok. 30 przeszczepień szpiku od dawców niespokrewnionych. Do tej pory takie osoby musiały wyjeżdżać do innych ośrodków w Polsce, po czym wracały dalej pod opiekę lubelskiej kliniki.


Od 2005 roku lubelscy hematoonkolodzy z SPSK1 wykonują procedury przeszczepienia od dawców rodzinnych. Natomiast pierwszy przeszczep autologiczny (czyli autoprzeszczep – PAP) został wykonany w 1997 roku. „Do tej pory wykonaliśmy łącznie ponad tysiąc takich procedur” – dodał kierownik.


W klinice hematoonkologii SPSK1 przeprowadzono dotychczas ponad 150 badań klinicznych, z czego 40 jest aktualnie prowadzonych. Najważniejsze skierowane są do pacjentów m.in. ze szpiczakiem, białaczką, małopłytkowością, hemofilią. „W każdym wypadku są to badania, które wypełniają pewną szarą przestrzeń. Adresujemy je ciężko chorym ludziom, którym możemy zaproponować poprawę jakości życia lub wręcz to życie przywrócić, stawiając ich na nogi” – wyjaśnił prof. Hus.


Dodał, że w Polsce około 150 tys. osób cierpi na choroby nowotworowe krwi, z czego około 7 tys. rocznie stanowią nowe przypadki.


Na konferencji prasowej poinformowano również o przekazaniu prawie 700 tys. zł darowizny od Fundacji DKMS, dzięki której zakupiono dla kliniki hematoonkologii m.in. 15 specjalistycznych łóżek elektrycznych, 25 różnych pomp infuzyjnych, lampy bakteriobójcze, dwa urządzenia do rozmnażania osocza.


Odnosząc się do kwestii znalezienia bliźniaka genetycznego Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS porównał, że to jak szukanie igły w stogu siana. „I my tej igły szukamy na całym świecie. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to może być stosunek 1 do 100 tys. a nawet 1 do kilkuset milionów. Nam się udało znaleźć do tej pory 11,5 tys. dawców, czyli można powiedzieć, że daliśmy szansę na nowe życie takiemu małemu miasteczku gdzieś w Polsce” – zaznaczył Lewandowski dodając, że w bazie DKMS zarejestrowanych jest ok. 1,8 mln potencjalnych dawców szpiku.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mhr/


Kraj i świat

2024-07-24, godz. 19:30 Radio Rzeszów i Radio Łódź dostaną pieniądze z abonamentu bezpośrednio na ich konta Radio Rzeszów i Radio Łódź to kolejne spółki mediów publicznych, które 14 sierpnia dostaną pieniądze z abonamentu bezpośrednio na ich konta - uchwaliła… » więcej 2024-07-24, godz. 19:30 Ekstraklasa piłkarska - Podolski: nie można robić transferów "na wariata" „Nie można brać pożyczek i robić transferów na wariata, tylko mądrze pracować na boisku i poza nim” - powiedział piłkarz Górnika Zabrze Lukas Podolski… » więcej 2024-07-24, godz. 19:20 Premier: na miejscu Romanowskiego nie robiłbym sobie nadziei, że ominie go kara Premier Donald Tusk pytany w środę co dalej w sprawie Marcina Romanowskiego i Funduszu Sprawiedliwości powiedział, że prokuratura pracuje, a na miejscu Romanowskiego… » więcej 2024-07-24, godz. 19:20 Premier: kobiety w Polsce nie są zainteresowane powrotem do kompromisu aborcyjnego Premier Donald Tusk powiedział, że choć w Sejmie prawdopodobnie znalazłaby się większość dla przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego, to kobiety w Polsce… » więcej 2024-07-24, godz. 19:10 Paryż - łuczniczka Myszor w czwartek rozpocznie starty Polaków Łuczniczka Wioleta Myszor będzie w czwartek pierwszym polskim sportowcem, który wystąpi w igrzyskach w Paryżu. Tego dnia rozpocznie się też olimpijska rywalizacja… » więcej 2024-07-24, godz. 19:10 Paryż - 25 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 25 lipca - czwartek: ŁUCZNICTWO 9.30, kobiety indywidualnie, runda rankingowa14.15, mężczyźni indywidualnie, runda rankingowaPIŁKA… » więcej 2024-07-24, godz. 19:10 Paryż - 25 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 25 lipca, czwartek: ŁUCZNICTWO 9.30, kobiety indywidualnie, runda rankingowa - Wioleta Myszor (PAP)… » więcej 2024-07-24, godz. 19:10 Senat chce rocznego vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia Senat opowiedział się w środę za nowelizacją Kodeksu karnego z poprawką zakładającą, że zmieniona definicja gwałtu wejdzie w życie rok po opublikowaniu… » więcej 2024-07-24, godz. 19:10 Poznań/ Bez utrudnień po wypadku na A2 za węzłem Krzesiny (aktl.) Zakończyły się utrudnienia po wypadku, do którego doszło w czwartek po południu na autostradzie A2 między węzłem Krzesiny a węzłem Poznań Wschód… » więcej 2024-07-24, godz. 19:10 USA/ Sprawca zamachu na Trumpa wyszukiwał informacje na temat zabójcy Kennedy'ego Sprawca zamachu na Donalda Trumpa, Thomas Matthew Crooks, poszukiwał w sieci informacji na temat tego, jak działał zabójca prezydenta Johna Kennedy'ego; obserwował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »