Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 08:30 Autor: PAP

Chińska armia twierdzi, że odpędziła amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych; Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają - poinformowała agencja Reutera.

Chińska armia twierdzi, że niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął na wody terytorialne Chin w pobliżu Wysp Paracelskich, do których prawo oprócz Pekinu roszczą sobie Tajwan i Wietnam. Chińskie władze stwierdziły, że okręt wpłynął na ich wody terytorialne, "podważając pokój i stabilność na ruchliwym szlaku wodnym".


"Nasze siły utrzymają wysoki stan gotowości przez cały czas i podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie chronić suwerenność narodową i bezpieczeństwo oraz pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim" - powiedział Tian Junli, rzecznik chińskiego Dowództwa Południowego, dodając, że amerykański okręt został zmuszony do opuszczenia tych wód.


Marynarka wojenna USA w czwartek zakwestionowała oświadczenie chińskiego wojska, mówiąc, że niszczyciel prowadzi "rutynowe operacje" na Morzu Południowochińskim i nie został wydalony.


"Stany Zjednoczone będą nadal latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe" - napisano w oświadczeniu 7 Floty Marynarki Wojennej USA.


Wyspy Paracelskie to sporny archipelag rozciągający się na Morzu Południowochińskim ok. 325 km na wschód od Wietnamu. Chiny sprawują de facto kontrolę nad wyspami i zbudowały na nich swoje instalacje i placówki, wbrew stanowisku Tajwanu i Wietnamu.


W tym rejonie napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wzrasta - dodał "Guardian". Stany Zjednoczone wzmacniają sojusze w regionie Azji i Pacyfiku, starając się przeciwdziałać wrastającej aktywności Pekinu na Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej, gdzie Pekin zwiększa swoje roszczenia terytorialne. (PAP)


sm/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 20:20 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z władzami palestyńskimi o agresji Rosji na Ukrainę Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w ostatnim dniu wizyty na Bliskim Wschodzie odwiedził Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie spotkał… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (opis) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 MKiDN: Spotkanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z minister kultury Niemiec (komunikat) - MKiDN informuje: Sprawy odzyskiwania dóbr kultury zrabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej i odszkodowań za straty doznane przez Polskę… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 W projekcie prezydenta o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE większe kompetencje prezydenta dot… Rząd nie będzie mógł desygnować kandydatów na szereg stanowisk w UE bez zgody prezydenta - zakłada prezydencki projekt o współpracy władz ws. przewodnictwa… » więcej 2023-06-07, godz. 20:10 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (opis) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w granicznych Słubicach (Lubuskie) minister… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Francja/ Luwr przechowa i wystawi ukraińskie dzieła, by ocalić je przed rosyjską inwazją Od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać szesnaście ukraińskich dzieł sztuki ewakuowanych i ocalonych przed rosyjską… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (krótka) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej 2023-06-07, godz. 20:00 Ekstraliga żużlowa - odwieszono licencję toru w Krośnie Zgodnie z decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego znowu w Krośnie można przeprowadzać mecze ekstraligi. 23 maja tor użytkowany przez Cellfast Wilki został… » więcej 2023-06-07, godz. 19:50 French Open - media w Brazylii: Haddad może dokonać historycznego wyczynu Bia Haddad, brazylijska tenisistka, która w środę zapewniła sobie awans do półfinału French Open, może przejść do historii tej imprezy - twierdzą komentatorzy… » więcej 2023-06-07, godz. 19:50 USA/ Szef CNN stracił stanowisko w obliczu krytyki ze strony pracowników i kontrowersji związanych z Trumpem Szef CNN Chris Licht odszedł ze stanowiska w obliczu 'historycznie niskich' wyników oglądalności, konfliktu z pracownikami oraz kontrowersji z powodu zorganizowanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »