Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-17, 15:40 Autor: PAP

Kraków/ Miasto skierowało do WSA skargę w sprawie zmiany uchwały antysmogowej

Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

"Sejmik Województwa Małopolskiego, zmieniając uchwałę, doprowadził do tego, że jeszcze przez co najmniej dwa sezony grzewcze będziemy borykali się z problemem kotłów bezklasowych, które są odpowiedzialne za jakość powietrza nie tylko w tych gminach [ościennych - PAP], ale również na terenie gminy Kraków. W związku z tym prezydent zdecydował się złożyć oficjalną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co nastąpiło w poniedziałek" - poinformował wiceprezydent miasta Jerzy Muzyk.


Radni województwa większością głosów zdecydowali we wrześniu ubiegłego roku o przesunięciu zakazu używania pieców bezklasowych z 1 stycznia 2023 na 1 maja 2024 r. Pozostałe zapisy uchwały z 2017 r. pozostały bez zmian - w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie ekologiczne kotły 5 klasy. Do końca 2026 r. mieszkańcy są zobowiązani wymienić piece klasy 3 i 4. Radni Małopolski, którzy wprowadzili zmiany, podkreślali, że postępują zgodnie z wolą mieszkańców, sygnalizujących, że ze względów ekonomicznych nie są w stanie na czas wymienić pieców.


Zmianom w uchwale od początku sprzeciwiały się władze Krakowa oraz część radnych, zwłaszcza przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem opóźnienie wejścia w życie zakazu używania pieców bezklasowych źle wpłynie na zdrowie i jakość życia mieszkańców. W Krakowie zakaz palenia węglem i drewnem zaczął obowiązywać 1 września 2019 roku. Według krakowskiego urzędu zmiana uchwały prowadzi do przeciwstawiania się wszelkim działaniom, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców miasta.


"Kraków jest liderem w walce o czyste powietrze, natomiast nie możemy pozwolić, aby ten efekt, który osiągnęliśmy na przestrzeni wielu lat, był zniweczony poprzez niestety dalej funkcjonowanie, i to przez kolejne dwa sezony grzewcze, bezklasowych kotłów węglowych" - podkreślił Muzyk. Dodał też, że w ocenie miasta takie działanie narusza uchwałę dotyczącą programu ochrony powietrza. Wskazywał również na aspekt ekonomiczny.


"Miasto wydało ze środków publicznych, czyli ze środków mieszkańców tak naprawdę, wiele pieniędzy na podejmowane działania związane z wymianą palenisk, likwidacją palenisk węglowych – i to się dzieje nie tylko z zaangażowaniem pieniędzy publicznych, ale również z zaangażowaniem prywatnych pieniędzy mieszkańców, bo każdy z nich musiał dysponować pewnym udziałem własnym na likwidację paleniska. Teraz ten efekt ekologiczny, który osiągnęliśmy, może zostać zagrożony poprzez fakt obowiązywania tej uchwały" - zaznaczył.


Według Jana Urbańczyka, dyrektora Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK, koszty Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w Krakowie wyniosły 390 mln, 50 mln stanowiło wkład własny mieszkańców.


Wiceprezydent pytany o termin złożenia skargi wyjaśniał, że była ona skomplikowana, bo miasto musiało wykazać, że choć nie jest adresatem tej uchwały, to ma interes prawny, aby ją zaskarżyć.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ jann/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 19:30 UE/ Copernicus: 21 lipca był na świecie najcieplejszym dniem w historii Niedziela 21 lipca była najcieplejszym dniem na świecie w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus, która… » więcej 2024-07-23, godz. 19:30 Rząd chce, aby ustawa w sprawie tzw. renty wdowiej weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Rząd chce, aby ustawa w sprawie tzw. renty wdowiej weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Wówczas wypłaty świadczeń na nowych zasadach rozpoczęłyby się 1… » więcej 2024-07-23, godz. 19:30 Sejm w środę zajmie się m.in. nowelizacjami ustaw dot. rehabilitacji i sportu W drugim dniu posiedzenia Sejm zajmie się m.in. projektami nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o… » więcej 2024-07-23, godz. 19:20 Rząd poparł projekt dot. renty wdowiej i zatwierdził sprawozdanie NBP Rząd przyjął we wtorek m.in. uchwałę o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego oraz stanowisko wobec obywatelskiego projektu… » więcej 2024-07-23, godz. 19:20 Etiopia/ Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk wzrasta, obecnie wynosi 229 Do 229 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk ziemi, do których doszło w ciągu dwóch dni w południowej Etiopii - poinformowały we wtorek lokalne… » więcej 2024-07-23, godz. 19:20 Sejm/ Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji Sejmowa Komisja do spraw Petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Piłkarska LM - wygrana Bodoe/Glimt w meczu potencjalnych rywali Jagiellonii Piłkarze norweskiego Bodoe/Glimt pokonali u siebie RFS Ryga 4:0 (3:0) w pierwszym spotkaniu 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Zwycięzca tego dwumeczu zmierzy… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Paryż - 24 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 24 lipca - środa: PIŁKA NOŻNAmężczyźnigrupa A17.00, Gwinea - Nowa Zelandia21.00, Francja - USAgrupa B15.00, Argentyna -… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Od środy trzydniowe posiedzenie Senatu; zajmie się m.in. zmianami w prawie autorskim W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu, który ma się m.in. zająć nowelą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz nową definicją… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Paryż - piłka nożna i rugby zainaugurują w środę olimpijską rywalizację Znicz olimpijski w Paryżu zapłonie co prawda w piątek i to właśnie na ten dzień datowane jest rozpoczęcie letnich igrzysk, ale sportowa rywalizacja zacznie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »