Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 22:00 Autor: PAP

Komisja ds. służb specjalnych o komunikacji strategicznej państwa i walce z dezinformacją

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych debatowała we wtorek o procesie budowy systemu komunikacji strategicznej państwa i walce z dezinformacją - przekazał PAP wiceszef komisji Jarosław Krajewski (PiS).

Sejmowa komisja wysłuchała informacji na temat budowy systemu komunikacji strategicznej państwa oraz zwalczania dezinformacji przedstawionych przez zastępcę ministra koordynatora służb specjalnych - pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisława Żaryna.


Minister w KPRM powiedział PAP, że podczas posiedzenia omówione zostały kwestie budowy w Polsce systemu odpowiedzi na dezinformację, która jest używana przeciwko naszemu państwu.


"Pokazuje to, że jako państwo i rządzący coraz lepiej identyfikujemy te zagrożenia hybrydowe i rozpoznajemy jako działania realne, które mogą obniżać nasze bezpieczeństwo" - wskazał.


Zaznaczył, że wtorkowe posiedzenie było dobrą okazją, żeby przedstawić aktualny stan zagrożeń w przestrzeni informacyjnej i główne działania kontrujące, które podejmuje w tej sprawie jego zespół i on jako pełnomocnik rządu.


Wskazał, że podejmowane przez niego codzienne działania, to sprawy bezpieczeństwa informacyjnego, w tym alerty informacyjne i całą działalność, którą daje się prowadzić we współpracy z mediami.


"Dla mnie osobiście ta komisja to podsumowanie tego, co przez te kilka miesięcy pracy udało się do tej pory wykonać" - powiedział PAP pełnomocnik.


"Dobra merytoryczna dyskusja pokazała, że razem z przedstawicielami różnych środowisk politycznych widzimy zagrożenia płynące z działań propagandowych Federacji Rosyjskiej i Białorusi. To wszystko pokazuje, że jako państwo będziemy rozpoznawali zagrożenia informacyjne. To wyzwania dla elity politycznej, która będzie się musiała z tym mierzyć przez najbliższe lata" - stwierdził Żaryn w rozmowie z PAP.


Wiceprzewodniczący Krajewski podał, że podczas spotkania komisji informacje przedstawili też przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i obrony narodowej, a także wojska i służb specjalnych cywilnych - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wojskowych - Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.


Zaznaczył, że komisja chce monitorować etapy budowania komunikacji strategicznej w Polsce i dostrzega rosnącą rolę polityki informacyjnej - przede wszystkim przeciwdziałania dezinformacji. Dotyczy to też budowania pozytywnego wizerunku Polski również na arenie międzynarodowej - dodał w rozmowie z PAP.


"Zdajemy sobie sprawę z tego, że w erze informacyjnej ta kwestia będzie w przyszłości jeszcze bardziej dominująca i niezbędnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa jest zbudowanie systemu komunikacji strategicznej na miarę wyzwań, które obecnie związane są oczywiście z rosnącą agresją Federacji Rosyjskiej" - powiedział Krajewski.


"W mojej opinii musimy zbudować system, w którym Polacy będą mieli wyraźne zaufanie do konkretnych kanałów informacyjnych, z których otrzymują i będą otrzymywali wiarygodne i sprawdzone informacje. To spowoduje, że będziemy mogli wtedy mówić o jednolitym systemie informacji strategicznej, która będzie uodparniała obywateli na propagandę i przed fake newsami" - wyjaśnił.


Według wiceszefa komisji obecnie przy agresji Rosji na Ukrainę widzimy wykorzystywanie wszelkich kanałów informacyjnych, np. serwisów społecznościowych - jak Facebook czy Twitter - do tego, żeby antagonizować Polaków, wprowadzać chaos i niepokój.


"Już teraz widać, że Federacji Rosyjskiej szczególnie zależy na tym, żeby osłabić zaufanie obywateli do instytucji państwa. Dlatego musimy być przygotowani do budowy takiego systemu komunikacji, który będzie sprawny, szybki i wiarygodny oraz zapewni możliwość weryfikacji informacji" - mówił PAP poseł PiS.


"Warto byłoby przeprowadzić dużą kampanię społeczną, która wzmocniłaby odporność Polaków na dezinformację i pozwoliła na szybkie rozpoznawanie rosyjskich fake newsów" - powiedział.


Zaznaczył, że wiele instytucji państwa przestrzega, jak rozróżnić informacje wiarygodne od informacji nieprawdziwych - fake newsów. "Jest to pożądany i właściwy kierunek, jednak należałoby podjąć działania w ramach dużej kampanii społecznej, która zwiększyłaby świadomość Polaków, jeśli chodzi o wyzwania i zagrożenia" - dodał.


"Sejmowa komisja zapoznała się z informacją rządu i informacją ze strony służb specjalnych na temat tego, jak wygląda przeciwdziałanie dezinformacji i rozpoznawanie tych zagrożeń, ale również na temat całego systemu komunikacji, który dzisiaj obowiązuje" - stwierdził.


"Krokiem w dobrym kierunku było powołanie pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, który będzie koordynował sprawy związane z budową systemu komunikacji strategicznej, jednak powinniśmy zmierzać dalej - do dalszej instytucjonalizacji tego procesu" - powiedział PAP zastępca szefa komisji ds. służb specjalnych.


"Wyzwania, o których mówimy dziś, jeszcze nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe, ale pewnie za pięć lat mogą okazać się kluczowym kwestiami" - tłumaczył w rozmowie z PAP Krajewski.


Według niego w przyszłości powinna za to odpowiadać jedna wzmocniona instytucja - zdecydowanie bardziej wyposażona w narzędzia prawne i mająca zagwarantowane większe środki w budżecie państwa. "Co do konkretnych rozwiązań możliwe są różne koncepcje" - dodał.(PAP)


autor: Aleksander Główczewski


ago/ jann/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 20:20 Ekstraklasa siatkarzy - tabela Wynik zaległego meczu 23. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: Asseco Resovia Rzeszów - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:21, 18:25, 25:20, 18:25, 15:17)Tabela… » więcej 2023-03-22, godz. 20:20 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 20. kolejka (tabela) Wynik meczu 20. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: Azoty Puławy - Industria Kielce 21:31 (11:13) Pozostałe mecze kolejki2023-03-24:Energa MKS… » więcej 2023-03-22, godz. 20:20 Francja/ Starcia protestujących z policją przed czwartkowymi strajkami; wystąpienie Macrona nie zażegnało kryzysu Środowe wystąpienie telewizyjne prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie reformy emerytalnej nie uspokoiło nastrojów w społeczeństwie. W różnych… » więcej 2023-03-22, godz. 20:20 Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: nasi piloci nie są szkoleni we Francji Ukraińscy piloci nie przechodzą szkolenia we Francji na myśliwcach Mirage 2000 - powiedział w środę rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Hiszpania/ Media: sąd odebrał rodzicom prawo do opieki nad dzieckiem zanim się urodziło Sąd we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha, w środkowej Hiszpanii, podtrzymał decyzję opieki społecznej o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Holandia/ Borsuki ryjące nory pod torami sparaliżowały ruch pociągów Koleje holenderskie ProRail musiały wstrzymać ruch pociągów na kilku trasach na północy i południu kraju z powodu aktywności borsuków ryjących nory pod… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Ekstraklasa siatkarzy - Resovia - Jastrzębski Węgiel 2:3 Zaległy mecz 23. kolejki: Asseco Resovia Rzeszów - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:21, 18:25, 25:20, 18:25, 15:17). Asseco Resovia Rzeszów: Jakub Kochanowski… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Azoty - Industria 21:31 Azoty Puławy - Industria Kielce 21:31 (11:13). Najwięcej bramek: dla Azotów - Ivan Burzak 9, Rafał Przybylski i Ignacio Valles po 3; dla Industrii - Arkadiusz… » więcej 2023-03-22, godz. 20:00 Izrael/ Posłowie chcą karania za propagowanie chrześcijaństwa; premier zapewnia, że tego nie poprze Nie będziemy forsować żadnych rozwiązań prawnych wymierzonych w społeczność chrześcijańską - powiadomił w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu… » więcej 2023-03-22, godz. 20:00 Amerykańska piosenkarka oskarżyła swoją matkę o kradzież ponad 100 mln dolarów Czterokrotnie była nominowana do nagrody Grammy, sprzedała ponad 30 mln płyt na całym świecie. Jewel z tych sukcesów nie mogła jednak cieszyć się tak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »