Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:20 Autor: PAP

Łódź/ "Wojna. Kobieta. Teatr" tematem XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

"Wojna. Kobieta. Teatr" będzie tematem przewodnim XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W ramach rozpoczynającego się 4 marca cyklu wydarzeń zaplanowano dziewięć przedstawień oraz dwie wystawy i konferencję o twórczości Krystyny Jandy.

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku i jest jednym z najważniejszych i najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w Polsce.


W tym roku myślą przewodnią tego swoistego święta teatru będzie wojna, która – jak zwróciła uwagę dyrektor artystyczny festiwalu Ewa Pilawska - zdominowała nasze myślenie, stała się także tematem spektakli i wywołała teatr do odpowiedzi.


"Refleksja nad wojną jest refleksją nad przemocą zakorzenioną w ludziach. W odniesieniu do przemocowych mechanizmów i przeciwko dominacji toczy się także dyskusja skupiona na roli i pozycji kobiety w polskim teatrze. Kim jest obecnie kobieta w społeczeństwie? Kim jest w teatrze? Na czym jej zależy? Czy współczesna kobieta i współczesna kobiecość uosabiają cechy, które mogą przeciwdziałać narastaniu spirali przemocy? Jak, zdaniem kobiet, powinna dokonać się przemiana w polskim teatrze?" – zastanawiała się Pilawska.


Dodała, że tę edycję festiwalu dedykuje kobiecie - Krystynie Jandzie. "W teatrze jest mistrzynią – hipnotyzuje widzów, czego wielokrotnie doświadczaliśmy podczas festiwalu. Od kilku dekad odnosi wielkie sukcesy i jest nagradzana na całym świecie. Obdarzona jest wielkim talentem, ale także dystansem i poczuciem humoru – co jest rzadkością. Zawsze odważnie i bezkompromisowo podąża własną drogą – kto inny zdecydowałby się otworzyć własny teatr?" – dodała dyrektor Teatru Powszechnego.


Cykl przedstawień otworzy 4 marca najnowszy spektakl Jandy – "My Way", który artystka stworzyła na swoje 70. urodziny.


W repertuarze festiwalu są też: "Sztuka intonacji" w reż. Anny Wieczur (Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy), "1989" w reż. Katarzyny Szyngiery (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" w reż. Jakuba Skrzywanka (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Sen srebrny Salomei" w reż. Piotra Cieplaka (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), "Czego nie widać" w reż. Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Ulisses" w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Polski w Poznaniu).


Tradycyjnie prapremierę przygotował zespół Teatru Powszechnego w Łodzi. Będzie nią "Bim-bom boom. Kinokabaret" w reż. Michała Walczaka. Z kolei w ramach pokazu mistrzowskiego widzowie obejrzą spektakl "Rodzeństwo" w reż. Krystiana Lupy (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej).


Większość przedstawień zostanie wystawionych na scenach Teatru Powszechnego w Łodzi. Jedynie "Ulisses" w Teatrze Polskim w Poznaniu.


Zaplanowano także wystawy: rysunków Krystiana Lupy oraz plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, konferencję teatrologiczną poświęconą Krystynie Jandzie - "Krystyna Janda. Klasa mistrzowska", spotkanie z autorem przekładu "Ulissesa" Maciejem Świerkockim oraz premierę książki "Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner" i spotkanie z artystą.


XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończy się 2 kwietnia. Jednym z patronów medialnych jest PAP.


Autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ aszw/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 08:00 Lekkoatletyczne MŚ - mistrz olimpijski Gardiner wrócił na bieżnię i chce zdobyć złoto Mistrz olimpijski w biegu na 400 m Steven Gardiner z Bahamów po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją i rehabilitacją znowu pojawił się na… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Sejm/ We wtorek planowana finalizacja prac podkomisji nad projektami o sądach pokoju Sejmowa podkomisja we wtorek chce zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli podkomisja przyjmie sprawozdania, to w środę projekty… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Niemcy/ Historia Adidasa: granatniki przeciwpancerne w imperium sportowego obuwia Założyciele firm Adidas i Puma, bracia Adi i Rudolf Dasslerowie, stworzyli obuwie sportowe, w których złoto podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »