Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 13:40 Autor: PAP

Projekt ustawy o Planie Strategicznym WPR - wraca do komisji

Projekt ustawy o Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027 został ponownie skierowany do komisji rolnictwa. Podczas drugiego czytania projektu, we wtorek, zostały zgłoszone poprawki. Nowe przepisy tworzą ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej w naszym kraju.

Poprawki do projektu zostały zgłoszone przez klub PiS oraz KO. Wszystkie kluby i koła poselskie, z wyjątkiem koła Konfederacji, poparły projekt wskazując, że jest to niezwykle ważna ustawa dla polskiego rolnictwa.


W trakcie wtorkowej debaty poseł sprawozdawca Robert Telus (PiS) tłumaczył, że nowe przepisy mają na celu stworzenie podstaw prawnych do realizacji planu strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, co umożliwi o ubieganie się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Wsparcie będzie skierowane głownie do rolników, ale także do innych obszarów mieszkańców obszarów wiejskich - przedsiębiorców oraz samorządowców.


Poprawki w imieniu klubu PiS zgłosił Jerzy Małecki. Jedna z nich dotyczy skrócenia terminu wejścia w życie projektowanej ustawy. Inne z kolei uwzględniają propozycje zmian zaproponowanych wcześniej przez sejmowych legislatorów.


Anna Wojciechowska z (KO) krytykowała rządzących, że projekt jest procedowany bardzo późno (wnioski o dopłaty można składać już od 15 marca - PAP). Posłanka zgłosiła poprawki dot. m.in. dopłat do biologicznej ochrony upraw.


W opinii Koalicji Polskiej, Plan Strategiczny w większym stopniu powinien wspierać produkcję energii (OZE) na wsi, bo jest to jeden z czynników wpływających na koszty produkcji rolnej. Według ludowców w większym stopniu powinna być też wspierana konkurencyjność polskiego rolnictwa m.in. z powodu zmian geopolitycznych.


Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik zaznaczył, że projekt nastawiony jest na to, by jak najwięcej środków trafiło do rolników, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa. W związku z tym oprócz płatności podstawowych stworzone zostały ekoschematy, które mają takim gospodarstwom służyć. Każdy rolnik może sobie wybrać poszczególne ekoschemty dostosowane do jego gospodarstwa, tak by podnieść ich dochodowość.


Bartosik zaznaczył, że dzięki różnym dopłatom 97 proc. polskich gospodarstw będzie miało dopłaty na poziomie średniej unijnej. Wiceminister zapewnił, że rolnicy zostaną przeszkoleni i powinni poradzić sobie z ubieganiem się o te płatności.


Na realizację Planu Strategicznego składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich. W przypadku II filaru oprócz środków UE przewiduje się także współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro, co daje łącznie ponad 7,9 mld euro środków publicznych na ten cel. (PAP)


autor: Anna Wysoczańska


awy/ mick/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 09:00 Minister zdrowia: jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego - stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachorowań na COVID-19 jest… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 USA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 M. Przydacz o ewentualnym bojkocie Igrzysk w Paryżu: taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji pa… Taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji państw i dopiero wówczas można by było mówić o twardych decyzjach i rekomendacjach - powiedział… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba: prezes Kaczyński w niedzielę pojawi się w Wadowicach Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę 2 kwietnia, w rocznicę papieża Jana Pawła II, pojawi się w Wadowicach; na trasę ma wrócić w kolejnych tygodniach… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 "GP": rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego 'Rosyjski cień rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego' przybliża środowa 'Gazeta Polska'. 'Tak wygląda działalność i kadry stowarzyszenia założonego… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Tarnobrzeg/ Biegli chcą w warunkach szpitalnych przebadać matkę i jej partnera podejrzanych o usiłowanie zabójstwa… Zespół biegłych, który przeprowadził jednorazowe badanie młodej pary Ukraińców, podejrzanych o usiłowanie zabójstwa obecnie 3-letniego synka kobiety… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba o decyzji MKOL: nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny Decyzja MKOL to błąd wizerunkowy i strategiczny; nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny, to zawsze będzie Rosjanin, którego kraj bombarduje, morduje… » więcej 2023-03-29, godz. 08:40 Mazowieckie/ Zderzenie dwóch aut na dk 50 - jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu; trasa nadal zablokowana W miejscowości Rębowo na drodze krajowej nr 50 zderzyły się w środę rano dwa samochody. Kierowca jednego z nich zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Trzy… » więcej 2023-03-29, godz. 08:40 Poręba: chcemy, aby kampania była merytoryczna, ale też by miała duży pierwiastek emocji Chcemy, aby kampania była merytoryczna, ale też by miała duży pierwiastek emocji, bo bez tego trudno kampanię prowadzić. Donald Tusk jest wdzięcznym obiektem… » więcej 2023-03-29, godz. 08:30 Urzędnicy twierdzą, że sadzą w Krakowie więcej drzew niż wycinają; przyrodnicy odpowiadają: nie ma czym się c… Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że sadzi więcej drzew niż wycina. 'Nie ma się czym chwalić' - powiedział PAP Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »