Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 22:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Liz Truss: nie zamierzam zabiegać o powrót na stanowisko premiera

Była brytyjska premier Liz Truss zapewniła w poniedziałek, że nie żałuje czasu spędzonego na Downing Street, ale nie zamierza zabiegać o powrót na to stanowisko. Wyjaśniła, że teraz chce promować swój program na rzecz wzrostu gospodarczego.

W wywiadzie dla tygodnika "Spectator" - pierwszym udzielonym po rezygnacji, którą złożyła pod koniec października zeszłego roku - zapowiedziała, że zamierza pozostać w Izbie Gmin i będzie wspierać swojego następcę, Rishiego Sunaka. Truss pełniła urząd premiera przez zaledwie 49 dni - najkrócej w brytyjskiej historii - a do rezygnacji zmusiła ją bardzo negatywna reakcja rynków finansowych na ogłoszony przez nią plan szeroko zakrojonych cięć podatkowych, a w szczególności fakt, że miały być sfinansowane poprzez zwiększenie zadłużenia kraju.


Od czasu rezygnacji Truss pozostawała w cieniu, ale w ostatnich dniach, w związku z niezadowoleniem części posłów Partii Konserwatywnej z faktu, że rząd Sunaka nie planuje na razie obniżek podatków, pojawiły się spekulacje, iż może chcieć spróbować powrócić na Downing Street. Truss zresztą sama je podsyciła publikując w niedzielę obszerny tekst w "Sunday Telegraph", w którym powiedziała m.in., że jej plany zostały utrącone przez "lewicowy establishment gospodarczy".


Zapytana przez "Spectator", czy chce być jeszcze kiedyś premierem, Truss odparła: "Nie", po czym dodała: "Zdecydowanie chcę pozostać posłanką. Jestem pozytywnie nastawiona do przyszłości Wielkiej Brytanii. Jestem pozytywnie nastawiona do przyszłości Partii Konserwatywnej. Myślę, że musimy zacząć budować więcej silnej bazy intelektualnej. Ale nie jestem zdesperowana, aby wrócić pod Numer 10 (Downing Street) teraz".


Z kolei zapytana, czy żałuje, że w ogóle objęła to stanowisko, zapewniła: "Nie. Nie żałuję".


Truss przyznała, że zniesienie najwyższej, 45-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających - co z całego jej planu wzbudziło największe kontrowersje - było "być może krokiem za daleko" i nie doceniła politycznego efektu tej zapowiedzi. Ale powiedziała, że nadal wierzy, iż "jest to właściwa rzecz dla Wielkiej Brytanii".


"Myślę, że jeśli wszyscy mają niższe podatki, kraj staje się bardziej prosperujący i myślę, że to jest argument, którego zasadniczo nie wygraliśmy" - wyjaśniła. Jak dodała, jej argumenty, że niskie podatki "napędzają wzrost gospodarczy, który przyniesie korzyści wszystkim nie padły na szczególnie żyzny grunt" w ministerstwie finansów.


Zapowiedziała, że teraz skupi się na "budowaniu silnej bazy intelektualnej" dla "agendy prowzrostowej", którą rozpoczęła pełniąc urząd premiera.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ mal/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 12:10 T-Mobile Polska i Siemens rozpoczynają współpracę w zakresie prywatnych sieci kampusowych (MediaRoom) Usługi i rozwiązania z obszaru łączności odgrywają kluczową rolę w przemyśle i logistyce - to one wspierają optymalizację procesów produkcyjnych i… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 SG: wybudowano już ok. 107 km tymczasowej zapory na granicy z Rosją Zapora z drutu ostrzowego została zbudowana dotychczas na odcinku około 107 km, czyli ponad połowie długości granicy polsko-rosyjskiej - poinformowała PAP… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 Kanclerz Scholz w Brukseli: Niemcy i UE na dobrej drodze do znalezienia rozwiązania problemu samochodów z silnikiem … Niemcy i Komisja Europejska są na dobrej drodze do rozwiązania sporu o unijną regulację mającą na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem… » więcej 2023-03-23, godz. 12:10 Twórcy „Johna Wicka 4” zaszaleli. Pierwotna wersja tego filmu trwała prawie cztery godziny W piątek 24 marca na ekranach kin zadebiutuje czwarta odsłona sensacyjnej serii „John Wick”, w której w roli głównej występuje Keanu Reeves. „John… » więcej 2023-03-23, godz. 12:00 Francja/ AFP: motocyklista zginął w wypadku w pobliżu blokady zorganizowanej przez przeciwników reformy emerytalnej W czwartek rano w pobliżu Amiens w północnej Francji, gdzie zorganizowano blokady dróg w związku z protestem przeciwko reformie emerytalnej, zginął motocyklista… » więcej 2023-03-23, godz. 12:00 Aaron Sorkin ujawnił, że miał udar mózgu. „To był dla mnie moment otrzeźwienia” Słynny amerykański dramaturg, scenarzysta i reżyser w najnowszym wywiadzie zdradził, że kilka miesięcy temu doznał udaru mózgu. Sytuacja była wyjątkowo… » więcej 2023-03-23, godz. 12:00 Warszawa/ Drogowcy zachęcają do adopcji drzew na ul. Kondratowicza W kwietniu stołeczni drogowcy zorganizują dla warszawiaków akcję sadzenia drzew i krzewów przy uli. Kondratowicza. Drzewa można bezpłatnie zaadoptować… » więcej 2023-03-23, godz. 12:00 UE/ Premier Luksemburga: nie zakażę w moim kraju TikToka bez wystarczających dowodów Nie jestem zwolennikiem zakazywania czegokolwiek bez wystarczających dowodów; dotyczy to też TikToka - powiedział w czwartek przed rozpoczęciem szczytu unijnych… » więcej 2023-03-23, godz. 12:00 PSE udostępniły mobilną aplikację, pokazującą godziny szczytu systemu energetycznego Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE udostępniły mobilną aplikację Energetyczny Kompas, dzięki której można sprawdzić godziny największego… » więcej 2023-03-23, godz. 11:50 USA/ Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych: Turcja nie zasługuje na nasze myśliwce Nie sądzę, żeby taki kraj jak Turcja zasługiwał na otrzymanie pozwolenia na sprzedaż myśliwców F-16. Nie wiem, jaką wiadomość wysłalibyśmy tym światu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »