Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 21:40 Autor: PAP

MKiŚ: badania AGH w sprawie zapadlisk w Trzebini ze wsparciem Państwowej Służby Geologicznej

Badania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w sprawie zapadlisk w Trzebini zostaną rozszerzone w oparciu o metodologie badawczą i analityczną jaką dysponuje Państwowa Służba Geologiczna - podało w poniedziałek ministerstwo klimatu i środowiska

Jak poinformowało w komunikacie resort klimatu, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie udział wzięli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.


Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podkreślił na spotkaniu, że resort klimatu udziela pomocy merytorycznej w zakresie geologii. "Państwowa Służba Geologiczna oferuje pełne wsparcie w sprawie zapadlisk w Trzebini. Służymy naszą wiedzą i metodologią badawczą i interpretacyjną, którą dysponujemy" - wskazał.


Resort przypomniał, że podstawą oceny zagrożeń występujących w Trzebini musi być dokładna inwentaryzacja zapadlisk oraz poszerzone i kompleksowe analizy gruntu i budowy geologicznej. Z ramienia Spółki Restrukturyzacji Kopalń – następcy prawnego Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” – badania takie prowadzi zespół ekspertów Akademii Górniczo-Hutniczej - podano. Dodano, że proces badawczy prowadzony przez AGH powinien zakończyć się do 15 lutego 2023 roku.


Zgodnie z dyspozycją wiceministra klimatu badania te zostaną dodatkowo rozszerzone w oparciu o metodologią badawczą i analityczną jaką dysponuje Państwowa Służba Geologiczna. "Ten etap nastąpi po zakończeniu analiz prowadzonych przez AGH. Wyniki obu procesów badawczych zostaną na siebie nałożone, co powinno nastąpić w perspektywie dwóch tygodni od zakończenia analiz AGH, w obszarze analizowanym przez uczelnię" - wyjaśnił.


Jak dodał, że po wyciągnięciu wniosków z połączonych metod badawczych – wyniki będą mogły zostać przedstawione opinii publicznej. "W ciągu najbliższych dwóch miesięcy naszymi badaniami obejmiemy szerszy obszar wykraczając poza ten w jakim następują obecnie deformacje nieciągłe" - zaznaczył.


Resort poinformował, że narzędziami, które zostaną dodatkowo wykorzystane przez Państwową Służbę Geologiczną, będą: satelitarna interferometria radarowa, analizy numeryczne terenu na podstawie lotniczego skaningu laserowego oraz terenowe prace kartograficzne. Dalszym etapem będzie analiza geologiczna obszaru złoża węgla kamiennego „Siersza” i korelacja wyników badań z mapami górniczymi, co pozwoli na wyznaczenie potencjalnych nowych stref, w obrębie których może dojść do pojawienia się zapadliskowych - wskazano.


"Konieczna jest dwuetapowe działanie: rozpoznanie i lokalizacja zagrożeń oraz szybkie prace naprawcze w zakresie zapadniętego terenu - likwidacja pojawiających zapadlisk oraz badanie warunków hydrogeologicznych pod kątem ewentualnego dodatkowego wpływu na rozwój sytuacji" - zaznaczył wiceminister Dziadzio.


Najnowsze zapadlisko w Trzebini powstało w piątek na płycie stadionu UKS Górnik Siersza. Dziura ma ok. 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Od świąt Bożego Narodzenia jest to już siódme potwierdzone zapadlisko w Trzebini. Przedostatnie miało miejsce 20 stycznia na terenach zalesionych w rejonie ul. Jana Pawła II. O serii zapadlisk stało się głośno we wrześniu zeszłego roku, kiedy dziura powstała na terenie parafialnego cmentarza i wchłonęła ok. 40 grobów. Wcześniej, od sierpnia 2021 r., w Trzebini ziemia zapadała się co najmniej 10 razy.


Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.(PAP)


lgs/ juka/ drag/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 14:00 Zachodniopomorskie/ Trzy miliony złotych dla OSP w ramach programu Eko-Strażak Kamery termowizyjne, drony z takimi kamerami, systemy odprowadzania spalin i pralnice do ubrań służbowych będą mogli kupić druhowie z zachodniopomorskich… » więcej 2023-03-24, godz. 14:00 Prognoza pogody na 25 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Grenlandią oraz na południowym zachodzie Europy pozostawać będą wyże; pozostały obszar kontynentu… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Keanu Reeves – mistrz kina bez cienia gwiazdorstwa Wyjątkowy, wybitny, mistrz, urodzony do tej roli. Tak o występie Keanu Reevesa w filmie „John Wick 4”, który dziś wchodzi na ekrany polskich kin, pisali… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Alpejskie MP - Gąsienica-Daniel nie ukończyła slalomu giganta Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) - która zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie w lutowych MŚ - nie ukończyła krajowych mistrzostw w tej konkurencji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Armenia uznała za zgodne z konstytucją zobowiązania w sprawie MTK; utrudni to wjazd Putinowi Sąd Konstytucyjny Armenii uznał za zgodne z konstytucją zobowiązania kraju dotyczące Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wynikające ze Statutu Rzymskiego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 D. Tusk o "babciowym": to nie jest rozdawnictwo czy darowizna To nie jest rozdawnictwo czy darowizna - mówił lider PO Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa o ogłoszonej w czwartek propozycji tzw. babciowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - 16. miejsce Kurakowej, triumf Japonki Sakamoto Jekaterina Kurakowa zajęła 16. miejsce w rywalizacji solistek w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w japońskiej Saitamie. Zwyciężyła broniąca… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »