Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 21:30 Autor: PAP

Syria/ BBC: Aleppo i Idlib miastami, które najbardziej ucierpiały w trzęsieniu ziemi

Zrujnowane przez wojnę domową miasto Aleppo jest w Syrii jednym z najbardziej dotkniętych obszarów poniedziałkowym trzęsieniem ziemi, którego epicentrum znajdowało się w południowo-wschodniej Turcji - podaje BBC.

Jak przekazuje, tamtejsze zespoły ratownicze informują, że wiele budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a ludzie pozostają uwięzieni pod gruzami.


Region Aleppo jest domem dla milionów uchodźców, przesiedlonych w wyniku wojny domowej w Syrii. To jedno z miejsc na północy kraju, kontrolowanych przez syryjski rząd, który wciąż walczy tam z siłami opozycji. Z kolei część okolicznych wsi jest kontrolowana przez rebeliantów.


BBC podkreśla, że już wcześniej wiele obszarów w mieście było zrujnowanych w wyniku konfliktu zbrojnego, a poniedziałkowe trzęsienie ziemi dopełniło zniszczeń.


Mocno ucierpiał także Idlib, ostatnia enklawa opozycji na północy, jedna z najbardziej niedostępnych dla organizacji humanitarnych części świata - do miasta prowadzi tylko jedno małe przejście przez Bab al-Hawa na granicy z Turcją.


Na tę jedyną drogę ratunkową zezwolenie wydał syryjski rząd, który wraz z sojuszniczą Rosją kontroluje większość kraju. Teraz ten obszar Syrii, z około 4 mln ludzi, którzy już wcześniej żyli na krawędzi ubóstwa, potrzebuje jeszcze pilniejszej pomocy.


Mark Kaye z Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego zaapelował o wykluczenie polityki z pomocy: "Społeczność międzynarodowa musi okazać tutaj solidarność; ważne jest przypomnienie, że to jest kryzys w kryzysie. W tamtym tygodniu ostrzegaliśmy już przed ujemnymi temperaturami, które nawiedzą ten region" - mówił, cytowany przez BBC.


Do tej pory w północnej Syrii zginęło ponad 1300 osób. Obecnie nie wiadomo, ile ofiar śmiertelnych jest w Aleppo i w Idlibie. (PAP)


zm/ mal/


Kraj i świat

2023-03-27, godz. 21:40 USA/ Prezydent Biden wezwał Kongres do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych Prezydent USA Joe Biden wezwał w poniedziałek Kongres do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych po masakrze w szkole podstawowej w Nashville w… » więcej 2023-03-27, godz. 21:40 El. ME 2024 - Polska - Albania 1:0 do przerwy Polska prowadzi z Albanią 1:0 do przerwy w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy w Warszawie. Bramkę zdobył w 41. minucie Karol Świderski. » więcej 2023-03-27, godz. 21:40 ME w szachach kobiet - Malcewska i Kiołbasa prowadzą po dziewięciu rundach Aleksandra Malcewska nadal jest liderką po dziewięciu z 11 rund mistrzostw Europy kobiet w szachach w czarnogórskim Petrovacu. Na drugie miejsce awansowała… » więcej 2023-03-27, godz. 21:30 Słowacja/ Partia byłego premiera złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez członków obecnego rządu Partia SMER byłego premiera Słowacji Roberta Fico złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez członków obecnego rządu, którzy mieli dopuścić… » więcej 2023-03-27, godz. 21:30 El. ME 2024 - Polska - Albania 1:0 w 41. minucie Polska prowadzi z Albanią 1:0 w 41. minucie spotkania eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świderski. » więcej 2023-03-27, godz. 21:20 PGNiG: analizujemy możliwość systemowej modyfikacji cen dla samorządów Apel do premiera, szefa resortu aktywów państwowych oraz władz PGNiG ws. waloryzacji cen gazu w obowiązującej umowie przyjęło w poniedziałek zgromadzenie… » więcej 2023-03-27, godz. 21:00 Bułgaria/ Do szkół wpłynął e-mail z informacją po rosyjsku o rzekomym podłożeniu bomby Do kilkudziesięciu szkół w Bułgarii wpłynął w poniedziałek e-mail w łamanym języku rosyjskim dotyczący rzekomego podłożenia ładunku wybuchowego… » więcej 2023-03-27, godz. 20:50 Stolica/ Wicepremier Piotr Gliński wręczył twórcom kultury medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Życzę, by polski teatr był prawdziwie otwarty na widza, by był 'czuły' wobec każdego, aby nikogo nie wykluczał, a włączał. Żeby był samodzielny w myśleniu… » więcej 2023-03-27, godz. 20:40 Francja/ Prorosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe parlamentu w odwecie za wsparcie dla Ukrainy Strony internetowe francuskiego Zgromadzenia Narodowego i Senatu zostały w poniedziałek zaatakowane przez prorosyjskich hakerów w odwecie za wsparcie Francji… » więcej 2023-03-27, godz. 20:40 GIS ostrzega przed przekroczeniem dopuszczalnej dawki aflatoksyn w partii popcornu Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »