Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:50 Autor: PAP

Paryż - Czeski Komitet Olimpijski przeciwko udziałowi Rosjan i Białorusinów

"Rosyjscy i białoruscy sportowcy nie mogą brać udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku" - napisał w oficjalnym oświadczeniu Czeski Komitet Olimpijski (COV).

Tym samym potwierdzono, że Czesi nie akceptują pojawiających się propozycji, aby Rosjanie i Białorusini mogli w igrzyskach 2024 w Paryżu wystąpić pod neutralną flagą.


COV potwierdził także, że nie będzie nakłaniał czeskich sportowców do bojkotu igrzysk, gdyby władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) zdecydowały jednak o udziale Rosjan i Białorusinów w rywalizacji w Paryżu. Pod koniec stycznia MKOl zaproponował bowiem podjęcie dyskusji na forum międzynarodowym dotyczącej ewentualnego startu sportowców z tych dwóch państw pod warunkiem, że "nie wspierali aktywnie wojny na Ukrainie".


"Oczywiście uszanujemy samodzielną decyzję każdego sportowca, dotyczącą startu lub bojkotu igrzysk w Paryżu" - głosi komunikat.


W poniedziałek stanowisko COV poparł także premier Petr Fiala. "Naprawdę nie mogę sobie wyobrazić rosyjskich i białoruskich sportowców rywalizujących w Paryżu, kiedy ukraińscy sportowcy giną w obronie swojego kraju" - powiedział na oficjalnym spotkaniu w MSZ.


"W tych okolicznościach udział rosyjskich sportowców w igrzyskach nie wydaje mi się dobrym pomysłem" - dodał szef czeskiego rządu. (PAP)


wha/ cegl/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 Austria aresztuje Putina i dokona jego ekstradycji do Hagi Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »