Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:20 Autor: PAP

Turcja/ Mieszkaniec Diyarbakiru: nie możemy dotrzeć do około 30 osób, ale nadal mamy nadzieję

Nadal mamy nadzieję - powiedział Ahmet Budak z tureckiego miasta Diyarbakir, którego rodzina jest uwięziona pod gruzami po dwóch trzęsieniach ziemi w południowo-wschodniej Turcji. Jego walkę ze skutkami kataklizmu opisuje SkyNews.

"Nie możemy dotrzeć do około 30 osób" - mówił mężczyzna, który pod gruzami nie może odnaleźć swojego siostrzeńca wraz z żoną i dziećmi. "Czekamy z nadzieją, jeśli Bóg pozwoli, będziemy mieli dobre wieści” - dodał.


W Diyarbakirze, które oddalone jest od epicentrum trzęsienia o ok. 200 km, mieszka 1,2 miliona ludzi. W mieście tym zawaliło się co najmniej 20 budynków.


Inny mężczyzna z tej okolicy, Hasan Sancar, opisywał, jak wybiegł na ulicę ze swoją rodziną, kiedy poczuł wstrząsy. "Zadzwoniliśmy do naszych krewnych, ale kiedy nie mogliśmy się do kogoś dodzwonić, baliśmy się. W tej chwili pod gruzami są nasi znajomi” – powiedział.


Kataklizm dotknął także północno-zachodnią Syrię, gdzie zginęło ponad 1000 osób. "Stałem przy moich dzieciach i czekałem na śmierć" - opowiadał wojskowy Mohammed Hamza z Idlibu.


Opisał uczucie bezradności, gdy jego dzieci spały, a ściany jego domu na pierwszym piętrze zaczęły się poruszać. "Obudziłem się około czwartej nad ranem, kiedy mój budynek poruszał się w prawo, w lewo, w prawo i w lewo z powodu bardzo, bardzo silnego trzęsienia ziemi" – powiedział Hamza.


"Natychmiast poszedłem do pokoju moich dzieci i zatrzymałem się przed łóżkami. Nie mogłem nic zrobić, ponieważ trzęsienie ziemi było bardzo, bardzo silne. Zatrzymałem się przed moimi śpiącymi dziećmi i czekałem na naszą śmierć, nas wszystkich. Nie mogłem nic zrobić” - mówił.


Opisywał, że nie był w stanie przenieść swojej rodziny w bezpieczne miejsce, ponieważ wstrząsy były zbyt silne, a jego mieszkanie znajdowało się na pierwszym piętrze. Dodał, że pierwsze trzęsienie, które trwało około 40 sekund, "było jak całe lata".


Dopiero potem udało mu się wraz z rodzina opuścić budynek. "Spotkałem setki, tysiące ludzi na ulicach. Wszyscy krzyczeli. Wielu straciło dzieci, żony i mężów".


Hamza zabrał swoją rodzinę w "bezpieczniejsze miejsce" na wsi w zachodniej części Aleppo. "Kiedy tam przybyliśmy, zastaliśmy dziesiątki całkowicie zniszczonych budynków w tej wiosce – powiedział - Setki osób były pod gruzami. Każdy próbował coś robić". (PAP)


zm/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 12:40 Paryż - minister sportu o starcie Rosjan: irracjonalne działanie części działaczy MKOl Irracjonalnym działaniem nazwał mister sportu Kamil Bortniczuk postępowanie części działaczy MKOl, którzy chcą zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi… » więcej 2023-03-21, godz. 12:40 Rosja/ Pracownicy Memoriału przewiezieni na policję; mają być przesłuchiwani Pracownicy Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonego dla badania zbrodni stalinowskich i obrony praw człowieka, po rewizjach są we wtorek przewożeni na komisariat… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Tajlandia/ Komisja wyborcza: wybory parlamentarne odbędą się 14 maja Wybory parlamentarne w Tajlandii odbędą się 14 maja - powiedział we wtorek agencji Reutera przewodniczący komisji wyborczej Ittiporn Boonpracong. W sondażach… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów w międzynarodowych zawodach, do których te dwa kraje zostały dopuszczone decyzją światowej… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Prezydent Tajwanu planuje tranzyt przez USA w drodze do Ameryki Środkowej; Chiny protestują Władze Tajwanu potwierdziły we wtorek, że prezydent Caj Ing-wen wyląduje w Stanach Zjednoczonych w drodze do Gwatemali i Belize. Chiny stanowczo się temu… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Gwiazda „Sukcesji” ogłosiłą, że spodziewa się dziecka Sarah Snook, która szerszej widowni znana jest głównie z roli Siobhan „Shiv” Roy w serialu „Sukcesja”, wkrótce zostanie mamą. Okazją do ujawnienia… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Bydgoszcz/ Miał wizję wspólnotowego teatru - J. Łagowska o Łukaszu Gajdzisie Lubił łączyć ludzi w nieoczywiste konstelacje. Miał wizję takiego bardzo integrującego, wspólnotowego teatru - mówi PAP o zmarłym aktorze, reżyserze… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 KPRM: premier uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym z przewodniczącym Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w spotkaniu koordynacyjnym online z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i liderami państw:… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Francja/ Kilkuset protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało dostęp do elektrowni atomowej… Od 300 do 400 protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało we wtorek dostęp do elektrowni atomowej Bugey we wschodniej Francji, podała… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Igrzyska Europejskie - już dwa tysiące osób zarejestrowało się w systemie biletowym Tydzień po uruchomieniu portalu do sprzedaży biletów na rozpoczynające się 21 czerwca w Krakowie i Małopolsce III Igrzyska Europejskie zarejestrowało się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »