Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:10 Autor: PAP

Sejm we wtorek o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ma zliberalizować wprowadzoną w 2016 roku tzw. zasadę 10 H dotyczącą minimalnej odległości wiatraka od zabudowań. Zmiana tej zasady jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.


Wniesiony do Sejmu w lipcu ub. roku rządowy projekt zakłada, że odległość turbin od zabudowań zamiast - jak obecnie – co najmniej 10-krotnonej wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu będzie mogła wynosić co najmniej 500 m. O ostatecznej odległości ma decydować społeczność lokalna.


Zasada dziesięciokrotności wysokości (10H) ma nadal obowiązywać w przypadku ustalania odległości instalacji wiatrowych od parków narodowych, jednak dla rezerwatów przyrody ma zostać wprowadzony wymóg odległości 500 m.


Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły poprawkę do rządowego projektu, która zwiększa z 500 do 700 m minimalną odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych. Poprawka została zgłoszona przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS). Jednocześnie komisja całkowicie zniosła zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych. Zgodnie z przyjętą poprawką nie będzie tutaj żadnych ograniczeń.


Posiedzenie ma się rozpocząć we wtorek o godz. 10 od pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


W porządku obrad znalazło się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji o ochronie konkurencji i konsumentów. Projekt ma dostosować prawo krajowe do unijnych wymogów zwiększenia skuteczności egzekwowania prawa przez organy ochrony konkurencji i konsumentów.


Izba ma się ponadto zająć projektem ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej oraz sprawozdaniami komisji o projekcie zmian Kodeksu pracy i o projekcie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.


W porządku obrad jest także kontynuacja prac nad rządowym projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, oraz rządowym projektem o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodzin funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo w czasie, gdy ratowali czyjeś życie, zdrowie lub mienie poza służbą.


Wieczorem posłowie mają rozpatrywać wnioski o uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi, Magdalenie Filiks (oboje KO) oraz Joannie Scheuring-Wielgus (Lewica).


W środę Sejm ma pracować nad projektem nowelizacji ustaw dotyczących samorządu gminnego, powiatowego i samorządu województwa.


Odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.


Posłowie mają też głosować uzupełnienie porządku obrad o informację premiera na temat perspektyw finansowania sił zbrojnych, w tym ze środków pozabudżetowych w kontekście trudności ze znalezieniem nabywców na obligacje BGK i odwołania przetargu na te papiery, z których wpływy miały zasilić Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.


Zaplanowano również głosowanie w sprawie informacji szefa rządu o planowanych inwestycjach w energetykę jądrową, a także o ponownie rosnącym zasoleniu Odry i jego przyczynach oraz o wynikach postępowań wyjaśniających okoliczności katastrofy ekologicznej w tej rzece w sierpniu ubiegłego roku i zapowiadanych wtedy zmianach legislacyjnych dotyczących rewitalizacji rzek


Sejm rozstrzygnie ponadto, czy do porządku obrad dodać sprawozdanie komisji o uchwale Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.


Posłowie zajmą się też projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji umowy RP ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o współpracy prawnej w sprawach karnych.


W porządku obrad są także projekty uchwał związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.


W czwartek Sejm ma wysłuchać informacji rządu o sytuacji osób starszych.(PAP)


brw/ ann/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 08:00 Warszawa/ Ponad 11 mln zł dopłat na węgiel i gaz dla warszawiaków w ramach rządowej tarczy Ponad 11 mln zł otrzymali warszawiacy w ramach rządowego programu dopłat węglowych i gazowych. Do końca marca miasto ma wypłacić dodatek do energii elektrycznej… » więcej 2023-03-21, godz. 07:50 Kierowniczka Muzeum w Palmirach: pomimo upływu lat wciąż otrzymujemy pamiątki po ofiarach egzekucji Przestrzelony portfel ze śladami krwi, skrawki ubrań, okulary - to pamiątki po ofiarach niemieckich wojennych egzekucji w podwarszawskich Palmirach. Pomimo… » więcej 2023-03-21, godz. 07:50 Siódma edycja konferencji Silesia 2030 – w środę w Brukseli Organizowana cyklicznie od czterech lat konferencja Silesia 2030, poświęcona przyszłości Śląska w kontekście unijnej polityki klimatyczno-środowiskowej… » więcej 2023-03-21, godz. 07:40 KO, Polska 2050 i PSL pozytywnie o postulacie Lewicy w sprawie minimum programowego Musimy w czwórkę usiąść do stołu i pokazać, jaki będzie plan rządzenia - mówią liderzy Lewicy, apelując do pozostałych ugrupowań opozycyjnych o spisanie… » więcej 2023-03-21, godz. 07:40 Ekspert PISM: stała obecność jednostek wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w… Stała obecność garnizonu wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w regionie. To, ilu żołnierzy USA na trwale znajdzie… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej szuka muzyków Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu poszukuje muzyków. Pracę w tej prestiżowej, mundurowej orkiestrze… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 Magic Johnson chce zainwestować w klub ligi NFL Były legendarny koszykarz Earvin “Magic” Johnson dołączył do miliardera, właściciela drużyn NBA i NHL, Josha Harrisa, który złożył ofertę zakupu… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 Rosja/ Przeszukania w mieszkaniach pracowników Memoriału, m.in. Jana Raczyńskiego i Nikity Pietrowa (krótka) O rewizjach w mieszkaniach swoich pracowników poinformowało we wtorek zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, uhonorowane w 2022 roku Pokojową… » więcej 2023-03-21, godz. 07:30 W przyrodzie oznaki wiosny widać już od kilku tygodni Wtorek to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W przyrodzie pojawiła się ona wcześniej. Od kilku tygodni np. tokują głuszce, trwają przeloty ptaków, z… » więcej 2023-03-21, godz. 07:20 "Cieniem będąc, cieniem zostałem", czyli powieść o najbogatszym Polaku w historii Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w historii, naprawdę nikt nie może się z nim równać. W pamięci zbiorowej jest jednak postacią nieznaną i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »