Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 18:00 Autor: PAP

Estonia/ Sąd Najwyższy: władze lokalne nie mają prawa odmówić dziecku miejsca w przedszkolu

W wielu miejscach w Estonii władze samorządowe nie są w stanie zagwarantować wszystkim dzieciom miejsc w przedszkolach; problem ten musi być rozwiązany wspólnie przez administracje lokalne i władzę centralną - wynika z decyzji opublikowanej w poniedziałek przez estoński Sąd Najwyższy.

Sąd zaznaczył, że władze samorządowe muszą zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od 18 miesięcy do siedmiu lat, których adres zameldowania znajduje się w obrębie ich administracyjnej odpowiedzialności. Sędziowie poniedziałkowym wyrokiem po raz trzeci powtórzyli, że władze lokalne nie mają prawa odmówić dziecku miejsca w przedszkolu.


W wyroku powołano się na dane estońskiego ministerstwa edukacji, według których w 33 gminach miejskich Estonii w 2020 roku miejsca w przedszkolach nie znalazło ponad 2 tys. dzieci. Sąd zaznaczył, że państwo i samorządy są wspólnie odpowiedzialne za dostępność edukacji przedszkolnej i mają obowiązek znalezienia systemowego rozwiązania problemu, który zapewni dzieciom korzystanie z przedszkoli, a rodzicom równowagę pomiędzy pracą i życiem rodzinnym.


"W kraju nie może powstać ani trwać sytuacja, w której dostępność usług publicznych zależy w dużej mierze od tego, w jakim stopniu gmina, w której dana osoba mieszka lub się znajduje, decyduje się na wypełnianie nałożonych na nią przez prawo obowiązków" - podano w uzasadnieniu wyroku.


Sprawa trafiła do estońskiego Sądu Najwyższego po skardze złożonej przez rodziców, którzy o miejsce w przedszkolu dla swojego dziecka zaczęli ubiegać się natychmiast po jego przyjściu na świat. Lokalne przedszkole publiczne odrzuciło ich wniosek, kierując rodziców do placówki prywatnej, której większość kosztów miała opłacać gmina. Poniedziałkowym wyrokiem odrzucono decyzję sądu okręgowego, według której dziecko zostałoby przyjęte do przedszkola dopiero wówczas, gdy zwolniłoby się w nim miejsce.


Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 03:10 Mazowsze/ Ruch wahadłowy na dk 50 k. m. Kąty Czernieckie po wypadku cysterny Na drodze krajowej nr 50 koło miejscowości Kąty Czernieckie (woj. mazowieckie) obowiązuje ruch wahadłowy po tym, jak do rowu wpadła cysterna. » więcej 2023-03-25, godz. 03:10 Dolnośląskie/ S3 k. Legnicy w całości przejezdna Droga ekspresowa S3 k. Legnicy (woj. dolnośląskie) jest już w całości przejezdna. Wcześniej, po wypadku ciężarówki jeden pas jezdni w kierunku Jeleniej… » więcej 2023-03-25, godz. 02:20 Ukraina/ Władze Chersonia wezwały mieszkańców gminy do ewakuacji Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda. » więcej 2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »