Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 16:50 Autor: PAP

UE/ Europosłanka Zalewska: proklimatyczna retoryka ma coraz mniej wspólnego z rzeczywistymi działaniami

Proklimatyczna retoryka Komisji Europejskiej ma coraz mniej wspólnego z rzeczywistymi decyzjami samej KE i państw członkowskich - zauważyła europosłanka PiS Anna Zalewska w interpelacji wystosowanej w poniedziałek do Komisji.

Polska polityk stwierdziła, że w ostatnim czasie, zarówno Komisja Europejska jak i poszczególne państwa, podejmują działania mające zapewnić dostawy energii bez oglądania się na prawo Unii Europejskiej i programy klimatyczne, jak Fit for 55. Za przykłady takich działań wskazała kopalnię węgla brunatnego Garzweiler w Niemczech, która poszerza obszar wydobycia, konsekwencją czego jest m. in. natychmiastowa likwidacja wioski Luetzerath oraz uruchamianie w Austrii elektrowni węglowych, podobnie jak w Holandii.


Wśród innych dowodów Anna Zalewska wymieniła umowę UE z Azerbejdżanem na produkcję energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych i przesyłania jej do krajów Wspólnoty, umowę Niemiec z Norwegią na produkcję wodoru w technologii generującej znaczne ilości dwutlenku węgla i przesyłanie go poza Unię Europejską w celu składowania, budowę i reaktywację kopalni węgla kamiennego i brunatnego oraz przetwarzanie go na energię elektryczną w Niemczech i Holandii oraz spowalnianie wielu działań, mających na celu odejście od rosyjskiej ropy.


"Jak te decyzje gospodarcze mają się do założeń pakietu Fit for 55? Jak długo jeszcze będą podtrzymywane nierealne idee, tworzone latami przez komisarza Fransa Timmermansa i skupionych wokół niego środowisk? Dlaczego Komisja Europejska nadal będzie podejmować działania w kierunku niezweryfikowanych założeń, które negatywnie wpływają na sytuację ekonomiczną państw członkowskich i ich mieszkańców? W jakim celu głoszone są proklimatyczne tezy, kiedy w rzeczywistości podejmowane działania są niekompatybilne i mające na celu raczej przesunięcie problemu poza granice UE niż jego zażegnanie?" – pytała Anna Zalewska.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 19:10 Islandia/ Parlament uznał Wielki Głód na Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa Parlament Islandii uznał w czwartek za zbrodnię ludobójstwa Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Minister Maląg: Tusk potrafi dużo obiecywać, ale każdy wie jak rządziła PO Donald Tusk potrafi dużo obiecywać, w kampanii wyborczej obieca 'babciowe' i że nie podwyższy wieku emerytalnego, a każdy wie jak rządziła PO - stwierdziła… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Małopolskie/ Uczczono pamięć rodzin pomordowanych za pomoc Żydom ze wsi Wierzbica i Wolica Rodziny pomordowane przez niemiecką ekspedycję karną za pomoc Żydom we wsiach Wierzbica i Wolica (Małopolskie) uczczono w czwartek w Kozłowie. Na miejscowym… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Müller: przygotowujemy aktualizację aplikacji mObywatel Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji mObywatel - poinformował… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Małopolskie/ Pożar papierni w Kętach; strażacy opanowali ogień Strażacy opanowali pożar bel papieru, który wybuchł w czwartek po południu w zakładzie w Kętach. Oficer prasowy oświęcimskiej straży pożarnej mł. bryg… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Szwecja/ Premier Kristersson: zapytam Orbana o powód rozdzielenia ratyfikacji wejścia Szwecji i Finlandii do NATO Premier Szwecji Ulf Kristersson oświadczył w czwartek, że będzie żądał wyjaśnień od premiera Węgier Viktora Orbana w związku z planem poddania pod głosowanie… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Izrael/ Media: minister obrony chce wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa Izraelskie media podały w czwartek po południu, że minister obrony Joaw Galant chce wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa. Po tych doniesieniach… » więcej 2023-03-23, godz. 18:50 Francja/ Związkowcy: 800 tys. demonstrantów w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej; zamieszki w wielu miastach Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała… » więcej 2023-03-23, godz. 18:50 UE/ Rada Europejska przyjmuje do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez MTC Rada Europejska przyjęła do wiadomości wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTC) nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - oświadczyli… » więcej 2023-03-23, godz. 18:50 Lublin/ Wydawnictwo KUL opublikowało anglojęzyczną monografię o polskich duchownych ratujących Żydów Wydawnictwo KUL opublikowało dwutomową monografię poświęconą ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie autorstwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »