Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 19:10 Autor: PAP

Watykan/ Papież: jestem gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji (opis)

Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem. Wyjaśnił, że nie pojechał dotąd do Kijowa, ponieważ nie ma możliwości udania się również do Moskwy.

Franciszek mówił o tym podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym ze stolicy Sudanu Południowego Dżuby do Rzymu.


Papież oświadczył: "Jestem otwarty na spotkanie z dwoma prezydentami, Ukrainy i Rosji". "Jeśli nie pojechałem do Kijowa, to dlatego, że niemożliwa była podróż do Moskwy" - dodał.


Przypomniał, że już drugiego dnia wojny udał się do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej. Jak dodał, poszedł tam, by powiedzieć, że chce jechać do Moskwy i rozmawiać z Putinem, "o ile byłoby małe okienko na negocjacje".


"Potem minister (spraw zagranicznych Siergiej) Ławrow odpowiedział mi, że dobrze to ocenia, ale zobaczymy później" - ujawnił.


Franciszek zaznaczył, że wojna na Ukrainie "nie jest jedyną wojną". Odnotował, że od 12 lat trwa wojna w Syrii, a od 10 w Jemenie. Wskazał też na konflikt w Birmie.


"Tak, są wojny ważniejsze z powodu rozgłosu, jaki wywołują, ale cały świat jest na wojnie, w stanie autodestrukcji; musimy pomyśleć poważnie, bo to jest autodestrukcja" - ocenił. "Zatrzymajmy się na czas, bo jedna bomba przywołuje jeszcze większą i jeszcze większą i nie wiadomo, gdzie skończy się eskalacja" - ostrzegł.


Papież wyraził opinię, że konflikty w Afryce i innych częściach świata są związane z "biznesem" handlu bronią. "Uważam, że dziś na świecie jest to plaga, największą plagą jest biznes sprzedaży broni" - dodał.


Zdaniem Franciszka krąg broni, konfliktów i przemocy jest "diaboliczny". "Nie przychodzi mi inne słowo na myśl; to niszczy stworzenie, niszczy osobę, niszczy społeczeństwo" - oświadczył.


Mówił też o tym, że śmierć emerytowanego papieża Benedykta XVI "została instrumentalnie wykorzystana przez ludzi, którzy chcą, by była to woda na ich młyn".


"Ludzie instrumentalnie wykorzystują tak wspaniałą osobę, tak Bożą, Ojca Świętego, ojca Kościoła" - powiedział Franciszek i zarzucił tym osobom, że "nie mają etyki, należą do partii, a nie do Kościoła".


Papież zapewnił dziennikarzy odnosząc się do pojawiających się sugestii, że jego poprzednik nie popierał go w pewnych kwestiach: "Mogłem zawsze porozmawiać o wszystkim z papieżem Benedyktem i zmienić opinię, a on był zawsze u mojego boku, popierał mnie, a jeśli miał jakąś trudność, mówił mi to, rozmawiał i nie było problemów".


Odnosząc się do kwestii homoseksualizmu Franciszek podkreślił, że "skazywanie" osób o takiej orientacji jest "grzechem". "Osoby o skłonnościach homoseksualnych są dziećmi Boga, Bóg je kocha, Bóg im towarzyszy" - zaznaczył i wyjaśnił: "Nie mówię o grupach, ale o osobach". "Lobby to coś innego, ja mówię o osobach" - zastrzegł.


Pytany o swe plany dalszych podróży, papież wyznał, że chciałby pojechać do Indii w przyszłym roku. W sierpniu bieżącego roku pojedzie na Światowe Dni Młodzieży w stolicy Portugalii Lizbonie.


Franciszek poinformował ponadto, że 29 września uda się do Marsylii, na południu Francji, gdzie odbędzie się spotkanie biskupów z krajów basenu Morza Śródziemnego.


"Jest możliwość, że z Marsylii polecę do Mongolii, ale to nie jest jeszcze zamknięte" - zastrzegł. Tym samym potwierdził wcześniejsze doniesienia, że przyjął zaproszenie do tego azjatyckiego kraju.


Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ ap/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-03-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-03-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-03-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-03-21, godz. 22:30 MFW: doszliśmy do porozumienia w sprawie dofinansowania dla Ukrainy w wysokości 15,6 mld dolarów Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) doszedł do porozumienia z przedstawicielami Ukrainy o przekazaniu temu krajowi pakietu dofinansowania w wysokości 15,6… » więcej 2023-03-21, godz. 22:30 Północnoeuropejska Liga Koszykarzy - trzy polskie drużyny w turnieju finałowym BM Stal Ostrów Wielkopolski jest trzecią i jednocześnie ostatnią polską drużyną, która awansowała do turnieju finałowego Ligi Północnoeuropejskiej… » więcej 2023-03-21, godz. 22:30 Mazowieckie/ Po zderzeniu auta z łosiem przejezdna jest już dk 50 pod Płońskiem Przejezdna jest już droga krajowa nr 50 w miejscowości Skarżyn pod Płońskiem, gdzie we wtorek wieczorem osobowy samochód uderzył w łosia, który nagle… » więcej 2023-03-21, godz. 22:20 El. ME 2024 - Bereszyński nie zagra, dodatkowe powołanie dla Puchacza (krótka) Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski i Napoli Bartosz Bereszyński z powodu kontuzji nie zagra w najbliższych meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i… » więcej 2023-03-21, godz. 22:20 Francja/ Starcia demonstrantów z policją na paryskim placu Republiki Na paryskim placu Republiki doszło we wtorek wieczorem do starć protestujących przeciwko reformie emerytalnej z oddziałami policji. Również w innych miastach… » więcej 2023-03-21, godz. 22:20 Ekstraliga hokejowa – trener Płachta: drużyna pokazała charakter Hokeiści GKS Katowice pokonali w decydującym o awansie do finału mistrzostw Polski meczu Comarch Cracovię 4:0 i wygrali całą serię 4-3. 'Moja drużyna pokazała… » więcej 2023-03-21, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 21 marca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: 'Nie będę kandydował na następną kadencję prezesa. Nie chcę podzielić środowiska' - przekazał obecny szef… » więcej 2023-03-21, godz. 22:10 Ukraina/ Prezydent Zełenski: zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »