Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 19:50 Autor: PAP

Dolnośląskie/ Sejmik przyjął stanowisko w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Sejmik województwa dolnośląskiego przyjął w czwartek stanowisko w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Radni deklarują, że zrobią wszystko, co możliwe w celu przywrócenia wolności prześladowanym członkom Związku Polaków na Białorusi.

Podczas czwartkowej sesji sejmiku za przyjęciem uchwały zagłosowali wszyscy obecni na sali radni - 27 osób.


W przyjętym stanowisku zwrócono uwagę, że od dwudziestu miesięcy wiceprzewodniczący Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut jest więziony, torturowany fizycznie i psychicznie; jest męczennikiem za polskość. "Andrzej Poczobut jest człowiekiem wielkiej odwagi, wielkiego ducha i serca, w sposób chwalebny łączy polski patriotyzm z lojalnością wobec narodu białoruskiego" – podkreślono.


Radni wskazują, że ostatnio Andrzejowi Poczobutowi postawiono absurdalne zarzuty i trwa tajny proces, którego celem jest dalsze więzienie przez reżim traktujący go jako zakładnika w relacjach reżimu Łukaszenki z wolnym światem Zachodu.


"Sejmik Województwa Dolnośląskiego potępia bestialskie władze państwa białoruskiego, solidaryzujemy się i żądamy uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych. Sejmik WD zrobi wszystko, co możliwe – we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, rządami wolnych państw – w celu przywrócenia wolności prześladowanym członkom Związku Polaków na Białorusi" – deklarują radni.


Podkreślają, że "zbrodniarz wojenny, ten, który więzi i torturuje Andrzeja Poczobuta, terroryzuje naród białoruski, sponsoruje terroryzm, jest współwinnym ludobójczych zbrodni Putina na Ukrainie i razem z nim powinien zostać posadzony na tej samej ławie przed międzynarodowym trybunałem". (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ godl/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 21:20 Gen. Andrzej Kowalski: ks. Blachnicki był niebezpieczny dla reżimów komunistycznych Nie dość, że docierał do młodych to jeszcze mówił im prawdę o systemie i pokazywał, że mogą nie być zniewoleni. Mówił jak tę wolność uzyskać… » więcej 2023-03-31, godz. 21:20 Gdańsk/ Benefis z okazji 85. urodzin działacza opozycyjnego Czesława Nowaka W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek wieczorem odbył się benefis działacza opozycyjnego w PRL, a obecnie prezesa Stowarzyszenia 'Godność'… » więcej 2023-03-31, godz. 21:20 Norwegia/ Cztery ofiary śmiertelne lawin na północy kraju, dom porwany do morza Cztery ofiary śmiertelne i kilka osób rannych to bilans lawin, jakie w piątek zeszły w okolicach miasta Tromsoe w północnej Norwegii - poinformowała norweska… » więcej 2023-03-31, godz. 21:10 Bramka Kownackiego w drugiej lidze niemieckiej Piłkarz Fortuny Duesseldorf Dawid Kownacki zdobył bramkę w zremisowanym 2:2 meczu u siebie z Hamburgerem SV w 26. kolejce drugiej ligi niemieckiej. Łącznie… » więcej 2023-03-31, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 0:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (0:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „Cieszymy się z punktu zdobytego na trudnym terenie… » więcej 2023-03-31, godz. 21:10 Wiceszefowa MFW: rząd Ukrainy zdołał utrzymać makroekonomiczną i finansową stabilność kraju Wiceszefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gita Gopinath oceniła w piątek, że mimo rosyjskiej inwazji rząd Ukrainy zdołał zachować makroekonomiczną… » więcej 2023-03-31, godz. 21:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (31-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-03-31Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2023-03-31, godz. 21:00 W. Brytania/ Virgin Orbit rezygnuje z wysyłania rakiet w kosmos i zawiesza działalność Firma Virgin Orbit, która planowała na zasadach komercyjnych wysyłać rakiety w przestrzeń kosmiczną, poinformowała w piątek o zawieszeniu działalności… » więcej 2023-03-31, godz. 20:50 Niemcy/ Media: kontrowersje wokół fundacji klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego; rząd sięga po pomoc firmy… Dyskusje wokół fundacji klimatycznej, która wspierała ukończenie gazociągu Nord Stream 2 są coraz większym obciążeniem dla rządu Meklemburgii-Pomorza… » więcej 2023-03-31, godz. 20:50 Ekstraklasa piłkarska - Zagłębie - Warta 0:0 (opis2) KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań 0:0 Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Bartłomiej Kłudka, Kacper Chodyna; Warta Poznań: Kamil Kościelny. Sędzia:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »