Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 19:00 Autor: PAP

Izrael/ Prokurator generalna: plan zmian w sądownictwie zagrozi rządom prawa i demokracji

Prokurator generalna Izraela Gali Baharaw-Miara przedstawiła pisemną opinię, w której ostrzegła, że plan zmian w sądownictwie forsowany przez gabinet premiera Benjamina Netanjahu poważnie zagrozi rządom prawa i demokratycznym instytucjom kraju - relacjonuje w czwartek portal Times of Israel.

W liczącym 112 stron raporcie Baharaw-Miara napisała, że proponowana reforma sądownictwa pozbawi władzę wykonawczą wszelkiej kontroli, utrudni respektowanie praw człowieka i poważnie zaszkodzi "systemowi kontroli i równowagi" między najważniejszymi władzami państwa.


Zmiany zapowiadane przez rząd wymierzone są w "zasadę rozdziału władz (państwa) i niezawisłości sędziów" - napisała prokurator generalne.


Oceniła, że szef rządu, oskarżony o korupcję, powinien wstrzymać się od komentowania planu reformy i wypowiadania się na ten temat, ponieważ stanowi to konflikt interesów.


Minister sprawiedliwości Jariw Lewin oskarżył ją o próbę "uniemożliwienia premierowi wyrażania swej opinii" na temat reformy.


Reuters przypomina, że podczas wizyty w Izraelu w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że Waszyngton popiera "podstawowe zasady demokracji".


Jak się powszechnie ocenia, zmiany w sądownictwie Izraela mają na celu osłabienie Sądu Najwyższego. Reforma przewiduje między innymi anulowanie jego wyroków głosami liczącej 61 deputowanych zwykłej większości w Knesecie. Minister Lewin zaproponował również, by politycy odgrywali większą rolę w powoływaniu sędziów Sądu Najwyższego.


Jak komentuje agencja AP, wprowadzenie takiego przepisu podważa mechanizm trójpodziału i wzajemnej kontroli władz państwa i prowadzi do erozji demokratycznych instytucji.


Stronnicy Netanjahu testują też publicznie pomysł na podzielenie stanowiska prokuratora generalnego na trzy funkcje, z których dwie przypadałyby nominatom politycznym, co pozwoliłoby premierowi obsadzić te urzędy osobami skłonnymi oddalić postawione mu zarzuty. (PAP)


fit/ mms/


arch.


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 08:00 Klub KO odwiedza woj. kujawsko-pomorskie W poniedziałek i wtorek klub Koalicji Obywatelskiej w ramach trasy #Tu jest przyszłość ma odwiedzić województwo kujawsko-pomorskie. W poniedziałek 3 kwietnia… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 UE/ Europosłanka Zalewska: nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 Ukraina/ W obwodzie chersońskim ofiara śmiertelna i ranni w wyniku rosyjskich ostrzałów Jedna osoba zginęła i co najmniej dwie są ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego; w ciągu doby przeciwnik ostrzeliwał ten region na południu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »