Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 13:10 Autor: PAP

Bezpłatne przejazdy wąskotorówką i parowóz z serialu Barei

4 lutego Stacja Muzeum otwiera wystawę "Jak zdobywano Dziki Zachód”. Filia placówki - Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje bezpłatne "Ferie z wąskotorówką" dla młodzieży. W zbiorach muzeum jest także wąskotorowy parowóz PX 29 -1708, który zagrał w serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei.

"4 lutego Stacja Muzeum inauguruje wystawę +Jak zdobywano Dziki Zachód+, która będzie poświęcona historii podboju kontynentu północnoamerykańskiego przez +Stalowego Konia+ – jak nazywali kolej rdzenni mieszkańcy tych ziem i roli, jaką kolej odegrała w tworzeniu się Stanów Zjednoczonych. Wystawa będzie podzielona na kilka części. Opowiemy o początkach przemysłu kolejowego w USA sięgając od 1815 r., o wykorzystaniu pociągów w czasie wojny secesyjnej, o niezwykłym wysiłku, jakim była budowa kolei transkontynentalnej, a także o największym rozwoju amerykańskich kolei, który nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Od tego czasu kolej w USA straciła na znaczeniu. Obecnie amerykański Amtrak zajmuje się głównie transportem towarów, a nie ludzi" - powiedział PAP kustosz Stacji Muzeum Hubert Bojarski.


"W lutym, podczas ferii szkolnych w woj. mazowieckim nasz dział edukacji będzie przeprowadzał warsztaty dla młodzieży szkolnej, które są powiązane z wystawą czasową +Konstruktor. Maszyna. Fabryka. Początki państwa – początki kolei+. Jest ona poświęcona pierwszej fabryce lokomotyw w Polsce - firmie Fablok S.A. w Chrzanowie. 12 lutego zapraszamy na cykliczną już giełdę modeli kolejowych, a tydzień później - giełdę modeli samochodowych. W okresie zimowym prezentujemy także specjalny eksponat - kolejowy pług odśnieżny. Zapraszamy także na tematyczne wystawy czasowe +Transport towarów koleją+ i +Kolej zimą+" - powiedział PAP pracownik działu promocji i marketingu Stacji Muzeum Mikołaj Królikowski.


"Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego organizujemy lekcje muzealne +Rola kolei w powstaniu styczniowym 1863+ dla uczniów starszych klas szkół podstawowych" - tłumaczy.


"W Stacji Muzeum jest także skansen taboru kolejowego. Jest tam ponad 50 eksponatów. Do części z nich można wejść. W niektórych są prezentowane wystawy. Stacja Muzeum posiada swoją filię - Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. W lutym zapraszamy na +Ferie z wąskotorówką 2023+ - bezpłatne przejazdy na trasie Sochaczew-Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew dla młodzieży szkolnej, które odbędą się 11, 18 i 25 lutego" - dodaje.


W sochaczewskich zbiorach jest eksponowany m.in. PX 29-1708. Został zbudowany w Warszawskiej Spółce Akcyjnej Budowy Parowozów - PAROWÓZ w 1929 r. jako Wp29 (typ Wilno). Waży prawie 20 ton, rozwija prędkość maksymalną 35 km/h i porusza się po torach o szerokości 750 mm.


W 1982 r. pojawił się na planie kultowego serialu +Alternatywy 4+ w reżyserii Stanisława Barei, w odcinku +20-ty stopień zasilania+ służył do ogrzewania tytułowego budynku. Przez kilka tygodni po zakończeniu zdjęć stał przed budynkiem przy ul. Grzegorzewskiej 3 na stołecznym Ursynowie. Później został poddany renowacji i obecnie jest w pełni sprawnym, jeżdżącym eksponatem.


"Od przełomu kwietnia i maja do września parowóz-grzałka z serialu Stanisława Barei wraz z wagonami będzie udostępniany zwiedzającym do przejazdów wycieczkowych. Przejazd trwa około sześciu godzin. To jedyny w pełni sprawny i jeżdżący parowóz wąskotorowy na Mazowszu" - wyjaśnia kustosz kolejowego muzeum.


Stacja Muzeum została uroczyście otwarta dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów 14 maja 2016 r. W swoich zbiorach posiada wiele drogocennych i unikatowych na skalę europejską eksponatów, które należycie uchronione od zniszczenia i poddane gruntownej renowacji stanowią oś narracji wystawy.


Placówka prowadzi swoją działalność w budynku nieczynnego już dworca Warszawa Główna Osobowa, położonego przy ulicy Towarowej 3 w Warszawie, do czasu wybudowania nowoczesnej siedziby dla Stacji. (PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ dki/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Tauron sfinansuje kolejne pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 UE/ Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Prezes PSL o wspólnej liście: kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo P… Kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo PiS - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o start opozycji… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Argentyna/ Zniszczono wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie Grupa nieznanych osób zniszczyła wystawioną na Narodowym Uniwersytecie Cuyo (UNCuyo) w Mendozie, na zachodzie Argentyny, wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie… » więcej 2023-03-21, godz. 20:10 Poznań/ Śmiertelny wypadek na ulicy Żywicznej; mimo reanimacji zmarł 53-latek 53-letni kierowca, pomimo podjętej reanimacji, zmarł wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu na ulicy Żywicznej w Poznaniu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »