Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 19:20 Autor: PAP

Hiszpania/ Sztuczna inteligencja odkryła nieznany dramat Lope de Vegi

Nieznany dramat barokowego pisarza Feliksa Lope de Vegi został odnaleziony w archiwum hiszpańskiej Biblioteki Narodowej - informuje CNN. Za odkryciem stoi sztuczna inteligencja.

Odnalezienie nieznanego dramatu zawdzięczamy naukowcom z uniwersytetów w Wiedniu i Valladolid. Wykorzystali umiejętności sztucznej inteligencji do transkrypcji i analizy anonimowych rękopisów z bibliotecznego archiwum.


Algorytm sprawdzał również każdy z 1300 badanych manuskryptów pod kątem wyboru słów używanych przez pisarzy. Tą drogą ustalono, że dramat "Francuzka Laura" został napisany przez Lope de Vegę. Dobór słów zastosowanych przez autora "Francuzki" był zdaniem ekspertów charakterystyczny tylko dla de Vegi, a nie dla "pozostałych 350 dramaturgów, którzy byli częścią badania."


Następnie eksperci wykorzystali tradycyjne metody badań filologicznych, aby ostatecznie potwierdzić ustalenia algorytmu.


"Francuzka Laura" jest niezwykłą sztuką, z dramatyczną siłą, której można się spodziewać od dojrzałego Lope de Vegi" - podkreślili eksperci biblioteki. Ich zdaniem utwór powstał na kilka lat przed śmiercią pisarza, który zmarł w 1635 roku.


Lope de Vega (Felix Lope de Vega y Carpio) to jeden z najważniejszych przedstawicieli literatury "Złotego Wieku", twórca dramatu narodowego, tzw. komedii hiszpańskiej. Był płodnym autorem - spod jego pióra miało wyjść 2000 dramatów, jednak do naszych czasów przetrwał tylko co czwarty z nich.


(PAP)


os/ mms/


Kraj i świat

2023-04-01, godz. 06:00 Rosyjska inwazja na Ukrainę miała negatywny wpływ na pacjentów z problemami zdrowia psychicznego Agresja Rosji na Ukrainę u pacjentów z depresją wiązała się ze wzrostem m.in.: poziomu pesymizmu, poczucia winy oraz nasileniem negatywnego myślenia o sobie… » więcej 2023-04-01, godz. 05:50 Cegiełki budujące RNA znalezione na asteroidzie Cząsteczki chemiczne, będące cegiełkami RNA, znaleziono na asteroidzie Ryugu, badanej przez japońską sondę Hayabusa 2 - informują naukowcy na łamach „Nature… » więcej 2023-04-01, godz. 05:50 Ekspert: Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju, czasami nawet do 60-70 proc. - powiedział PAP prof. Łukasz Adaszek… » więcej 2023-04-01, godz. 05:40 Eksperci: spektrum autyzmu to jedna z form neuroróżnorodności Spektrum autyzmu nie jest chorobą, ale jedną z form neuroróżnorodności, czyli funkcjonowania ludzkiego mózgu - przypomina dr Anna Pyszkowska z Wydziału… » więcej 2023-04-01, godz. 05:40 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje IMGW, nad Półwyspami Skandynawskim i Iberyjskim pogodę nadal kształtują układy wyżowe. Pozostały obszar kontynentu europejskiego obejmują… » więcej 2023-04-01, godz. 05:20 PŚ w skokach - w sobotę w Planicy dwa konkursy W sobotę na mamuciej skoczni w słoweńskiej Planicy odbędą się dwa konkursy Pucharu Świata w lotach narciarskich. O godzinie 8.45 rozpoczną się jednoseryjne… » więcej 2023-04-01, godz. 05:20 Argentyna/ Uporczywa susza spowoduje "największy w historii kraju" spadek eksportu zbóż Według przewidywań czołowych argentyńskich ekspertów tegoroczna uporczywa susza spowoduje największe od 30 lat zmniejszenie eksportu zbóż z tego kraju… » więcej 2023-04-01, godz. 05:00 USA/ AP: Donaldowi Trumpowi grozi zarzut o przestępstwo kryminalne; będzie formalnie aresztowany Akt oskarżenia nowojorskiej wielkiej ławy przysięgłych przeciw byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi obejmuje wiele zarzutów dotyczących fałszowania dokumentacji… » więcej 2023-04-01, godz. 04:00 Izrael/ Policja na Starym Mieście w Jerozolimie zastrzeliła mężczyznę po tym, jak próbował odebrać broń funkc… Izraelskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w sobotę w nocy mężczyznę na Starym Mieście w Jerozolimie po tym, jak próbował zabrać broń funkcjonariuszowi… » więcej 2023-04-01, godz. 03:00 W. Brytania/ "The Sun": szefowa KE von der Leyen ubiega się o kierowanie NATO Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO - podał w sobotę, powołując się na źródła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »