Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 11:00 Autor: PAP

Autocysterna do przewozu paliw z Orlen Transport dla Ukraińskiej Obrony Terytorialnej

Ukraińska Obrona Terytorialna, za pośrednictwem Fundacji im. Janusza Kurtyki, otrzymała od spółki Orlen Transport z Grupy Orlen, specjalizującej się w przewozach towarów niebezpiecznych, zestaw do transportu paliw, ciągnik siodłowy wraz z naczepą - cysterną. Zestaw służył będzie w rejonie Bachmutu.

Jak poinformował Orlen Transport, zarząd Fundacji im. Janusza Kurtyki, w imieniu strony ukraińskiej, zwrócił się do prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka z prośbą „o podarowanie przez koncern niezbędnego do prowadzenia działań obronnych zestawu do transportu paliw” - w odpowiedzi spółka transportowa Grupy Orlen udzieliła „darowizny rzeczowej w postaci ciągnika siodłowego wraz z naczepą” o wartości 200 tys. zł.


„Fundacja im. Janusza Kurtyki od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie włączyła się w działania pomocowe na rzecz ukraińskiej obrony terytorialnej i ludności cywilnej Ukrainy, współdziałając w tym zakresie z profesorem Fryderykiem Zollem, który w 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu” – powiedział prezes Fundacji Paweł Marek Kurtyka, cytowany w komunikacie Orlen Transport. Jak wyjaśnił, „jedna takich z próśb, skierowana przez stronę ukraińską, dotyczyła pozyskania cysterny do przewozu paliwa, w miejsce pojazdu utraconego w wyniku działań zbrojnych”.


Wiceprezes Orlen Transport Rafał Buczek podkreślił, iż dla spółki „bardzo ważny element działalności stanowi społeczna odpowiedzialność biznesu”. „Przekazanie, za pośrednictwem Fundacji im. Janusza Kurtyki, sprzętu na potrzeby Ukraińskiej Obrony Terytorialnej, traktujemy jako spełnienie społecznego obowiązku. Wierzymy, że ta inicjatywa przyniesie wiele pożytku i umocni żołnierzy ukraińskich w ich zmaganiach z agresorem. Życzymy, aby ten zestaw służył długo i owocnie Ukrainie” – powiedział Buczek.


Orlen Transport, jak przypomina spółka, „to największy operator transportu paliw płynnych na rynku polskim, a zarazem kluczowy przewoźnik towarów niebezpiecznych w Grupie Orlen” - spółka specjalizuje się zwłaszcza w przewozach paliw ciekłych oraz gazu.


Według Fundacji im. Janusza Kurtyki, cysterna do transportu paliw, podarowana przez Orlen Transport, trafiła już do ukraińskiej armii - przekazanie odbyło się 28 stycznia na przejściu granicznym Hrebenne - Rawa Ruska. Jak wyjaśniono w informacji, zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy, „cysterna zostanie skierowana w rejon Bachmutu, gdzie wesprze działania logistyczne na zapleczu frontu”. (PAP)


autor: Michał Budkiewicz


mb/ akub/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 20:30 El. ME 2024 - wyniki, tabele, program Wyniki, tabele i program pierwszych dwóch kolejek eliminacji mistrzostw Europy 2024: Grupa Asobota, 25 marcaSzkocja - Cypr 3:0 (1:0)Hiszpania - Norwegia 3:0… » więcej 2023-03-26, godz. 20:20 El. ME 2024 - trener Albanii Sylvinho: znamy i doceniamy siłę Polski Trener Albanii Sylvinho przed poniedziałkowym meczem eliminacyjnym piłkarskiego Euro 2024 z Polską powiedział, że zna przeciwnika i docenia jego siłę. Ale… » więcej 2023-03-26, godz. 20:20 Żaryn o chwilowej niedostępności strony SKW: wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z atakiem typu DDoS Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z kolejnym prymitywnym atakiem typu DDoS. Rosyjskie służby próbują mścić się za skuteczne działanie polskiego… » więcej 2023-03-26, godz. 20:20 PŚ w snowboardzie - w crossie tytuły dla Brytyjki Bankes i Niemca Noerla W rozegranych w kanadyjskiej stacji narciarskiej Mont-Saint-Anne ostatnich w sezonie zawodach snowboardowego Pucharu Świata w crossie zwyciężyła Australijka… » więcej 2023-03-26, godz. 20:10 Ekstraklasa koszykarek – BC Polkowice – Zagłębie 90:70 Drugi mecz półfinałowy: BC Polkowice - MB Zagłębie Sosnowiec 90:70 (19:12, 22:19, 23:21, 26:18) Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) 2-0 dla BC. Trzeci… » więcej 2023-03-26, godz. 19:50 Terlecki: Musimy myśleć o naszych małych ojczyznach, myśląc o całej Polsce Musimy myśleć o naszych małych ojczyznach, myśląc o całej Polsce - mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami… » więcej 2023-03-26, godz. 19:50 W. Brytania/ Premier Morawiecki w „Financial Times”: w przypadku zaangażowania się Chin po stronie Rosji USA zwiększyłyby… Gdyby Chiny zaangażowały się poważniej w konflikt po stronie Rosji, skłoniłoby to USA do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy - powiedział brytyjskiemu dziennikowi… » więcej 2023-03-26, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w poniedziałek wraca zimno i śnieg W poniedziałek do Polski wróci zimowa aura. W wielu miejscach spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg, a temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od jednego… » więcej 2023-03-26, godz. 19:40 Żużlowe Kryterium Asów - Artiom Łaguta zwycięzcą w Bydgoszczy Rosjanin Artiom Łaguta został zwycięzcą XXXIV Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. Rozegrane na torze w Bydgoszczy zawody wygrał zdobywając 13 punktów… » więcej 2023-03-26, godz. 19:40 Ekstraklasa siatkarzy - Śliwka: to nie był trudniejszy trening Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała łatwo w niedzielnym meczu ekstraklasy siatkarzy GKS Katowice 3:0. Kapitan kędzierzynian Aleksander Śliwka nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »