Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 02:10 Autor: PAP

Zacieśnienie współpracy gospodarczej i ochrona Amazonii - głowne tematy spotkania przywódców Niemiec i Brazylii

Zacieśnienie osłabionej w ostatnich latach niemiecko-brazylijskiej współpracy gospodarczej i konsekwentny powrót do polityki ochrony lasów Amazonii jako ”płuc świata” - były głównymi tematami poniedziałkowych rozmów prezydenta Brazylii, Luiza Inacio Luli da Silvy i kanclerza Niemiec, Olafa Scholza podczas jego poniedziałkowej wizyty w stolicy Brazylii.

Kanclerz Niemiec był w poniedziałek pierwszym zagranicznym przywódcą, przyjętym z najwyższymi honorami państwowymi przez prezydenta Luiza Incio Lulę da Silvę, od czasu, gdy 1 stycznia objął on na nowo urząd prezydenta Brazylii, który sprawował już w latach 2003 -2010.


Scholz przybył w poniedziałek do stolicy kraju, Brasilii, która stanowiła ostatni etap jego podróży oficjalnej do Ameryki Łacińskiej. Dwa pierwsze jej etapy, to wizyty w stolicach państw również rządzonych przez lewicę Argentyny i Chile.


Jak podkreśla oficjalny komunikat z poniedziałkowych rozmów, ich tematami były „ponowne zacieśnienie” dwustronnej niemiecko-brazylijskiej współpracy gospodarczej - wyraźnie rozluźnionej za poprzedniej prezydentury, którą sprawował konserwatywny polityk Jair Bolsonaro - oraz „powrót do współpracy w dziedzinie ochrony środowiska”.


Chodzi o wznowienie współdziałania obu państw w zakresie realizacji programu ochrony „płuc świata” - dziewiczych lasów brazylijskiej Amazonii.


Strona niemiecka zapowiedziała w poniedziałek podczas wizyty niemieckiego przywódcy przekazanie 200 mln euro w formie dotacji i pożyczek na pomoc Brazylii w ochronie amazońskich lasów deszczowych. Suma ta obejmuje 35 mln euro darowizny dla Funduszu Amazońskiego, która ma wzmocnić finansowaną przez Norwegię i Niemcy inicjatywę mającą na celu ochronę amazońskiej przyrody.


Jako główny kierunek uzgodnionych w trakcie rozmów Scholz-Lula wspólnych działań obu państw komentatorzy, wśród nich czołowy dziennik reprezentujący opinie brazylijskich kół gospodarczych „Folha de Sao Paulo”, wskazują sfinalizowanie rokowań w sprawie ostatecznego zawarcia porozumienia między Unią Europejską a Mercosurem (organizacja państw Ameryki Południowej zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj - PAP), którego ważnym członkiem jest Brazylia.


Przedstawiciele brazylijskiej Krajowej Konfederacji Przemysłu oraz Federacji Przemysłu Niemieckiego wręczyli w poniedziałek, prezydentowi Luizowi Inacio Luli da Silvie i kanclerzowi Niemiec, Olafowi Scholzowi, wspólną deklarację. Wzywają w niej do przyspieszenia działań zmierzających do osiągnięcia tego celu. (PAP)


ik/ mma/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 09:10 Hołownia: "zaganianie" całej opozycji na jedną listę przez Tuska to błąd Uważam, że strategia lidera PO Donalda Tuska 'zaganiania' nas wszystkich na jedną listę jest strategią błędną, przynoszącą punkty tylko Konfederacji… » więcej 2023-03-29, godz. 09:10 Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao, hat-trick Messiego Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao 7:0 (5:0) w towarzyskim meczu w Santiago del Estero. W pierwszej połowie hat-trickiem popisał się Lionel Messi, który… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 USA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 M. Przydacz o ewentualnym bojkocie Igrzysk w Paryżu: taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji pa… Taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji państw i dopiero wówczas można by było mówić o twardych decyzjach i rekomendacjach - powiedział… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 Minister zdrowia: jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego - stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachorowań na COVID-19 jest… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba: prezes Kaczyński w niedzielę pojawi się w Wadowicach Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę 2 kwietnia, w rocznicę papieża Jana Pawła II, pojawi się w Wadowicach; na trasę ma wrócić w kolejnych tygodniach… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 "GP": rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego 'Rosyjski cień rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego' przybliża środowa 'Gazeta Polska'. 'Tak wygląda działalność i kadry stowarzyszenia założonego… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Tarnobrzeg/ Biegli chcą w warunkach szpitalnych przebadać matkę i jej partnera podejrzanych o usiłowanie zabójstwa… Zespół biegłych, który przeprowadził jednorazowe badanie młodej pary Ukraińców, podejrzanych o usiłowanie zabójstwa obecnie 3-letniego synka kobiety… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba o decyzji MKOL: nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny Decyzja MKOL to błąd wizerunkowy i strategiczny; nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny, to zawsze będzie Rosjanin, którego kraj bombarduje, morduje… » więcej 2023-03-29, godz. 08:40 Mazowieckie/ Zderzenie dwóch aut na dk 50 - jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu; trasa nadal zablokowana W miejscowości Rębowo na drodze krajowej nr 50 zderzyły się w środę rano dwa samochody. Kierowca jednego z nich zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Trzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »