Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 12:40 Autor: PAP

Małopolskie/ Fragment macewy lub tablicy znaleziono w Oświęcimiu

Fragment macewy, czyli nagrobka, lub tablicy pamiątkowej został odnaleziony podczas prac budowlanych w Oświęcimiu – oznajmiło w poniedziałek w mediach społecznościowych oświęcimskie Muzeum Żydowskie.

„Prace budowlane przy ulicy Bulwary przyniosły kolejne ciekawe odkrycie. (...) Jest to mianowicie niewielki fragment, najprawdopodobniej macewy (nagrobka) lub tablicy pamiątkowej” – wskazano.


Na znalezisku zachował się fragment inskrypcji. Tłumaczenia dokonał bielski historyk dr Jacek Proszyk: „Szanowany i Drogi Pan… RI… ...ALTZ/...ELTZ (najprawdopodobniej to ostatnie litery nazwiska). Błogosławionej Pamięci”.


Pracownicy muzeum przypomnieli, że w czasie niemieckiej okupacji macewy były używane jako materiał budowlany, służący do m.in. do umacniania dróg i brzegu rzeki Soły. „Po wojnie można było je także odnaleźć na okolicznych cmentarzach chrześcijańskich, jako powtórnie wykorzystywany materiał budowlany. W ostatnich latach kilka fragmentów macew, z okolicznych wiosek oraz jednego z cmentarzy, trafiło do muzeum” – podali.


To kolejne odkrycie podczas budowy parkingu przy ul. Bulwary w Oświęcimiu, w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi. W minioną środę muzeum poinformowało o odnalezieniu pozostałości po przedwojennej mykwie, w judaizmie łaźni do rytualnego obmywania. Dyrektor Muzeum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz powiedział wówczas PAP, że wśród znalezisk były m.in. ceramiczne szkliwione kafle ścienne, płytki podłogowe, metalowy fragment z okna, drzwiczki do gruntownego ujęcia wody i mosiężny zawór wody.


Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI w. Miasto nazwali Oszpicin. W języku jidysz oznacza to: goście. Na początku XX w. stanowili ponad połowę mieszkańców Oświęcimia, jednak podczas Holokaustu prawie wszyscy zostali zamordowani.


Muzeum Żydowskie opowiada historię lokalnej społeczności poprzez wystawę główną „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Zlokalizowane jest w centrum starego miasta i tworzy kompleks razem z zabytkową synagogą oraz Cafe Bergson. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:00 Ekstraklasa siatkarzy – Perry: nie jesteśmy głowami w play off Luke Perry zapewnia, że po awansie do kolejnej fazy ekstraklasy Trefl nie spocznie na laurach. „Ważne, żebyśmy nie byli jeszcze głowami w play off, bo mamy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:00 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (krótka) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:00 Szczecin/ Pierwsze robotyczne pobranie nerki w szpitalu na Pomorzanach Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie po raz pierwszy pobrali nerkę do przeszczepu od żywego dawcy przy użyciu… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 Iwona Hartwich: zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych Zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych w naszym kraju. Nasz postulat podniesienia renty socjalnej nie został zrealizowany… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 PiS zarzuca Tuskowi i PO proniemiecką politykę Politycy PiS na piątkowej konferencji prasowej zarzucili liderowi PO Donaldowi Tuskowi oraz jego formacji proniemiecką politykę. Z jakiej paki Donald Tusk miałby… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 26 grafik z kolekcji Jacoba Kabruna wraca do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku (opis) 26 grafik z kolekcji gdańskiego kupca, kolekcjonera i bibliofila Jacoba Kabruna, które figurowały w bazie strat wojennych, wraca do zbiorów Muzeum Narodowego… » więcej 2023-03-24, godz. 12:50 Warszawa/ Od 8 kwietnia za zostawienie bagażu na stacji metra może grozić kara do 500 zł W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego została opublikowana uchwała o zmianach w przepisach porządkowych w stołecznej komunikacji miejskiej. Od… » więcej 2023-03-24, godz. 12:30 Z padaczką można dobrze żyć (MediaRoom) Pomoc chorym na padaczkę, podniesienie świadomości na temat tej choroby, walka ze stygmatyzacją i wykluczeniem osób z epilepsją - to zagadnienia, które… » więcej 2023-03-24, godz. 12:30 Mularczyk: problematyka reparacji wojennych musi być promowana na arenie międzynarodowej Problematyka reparacji wojennych dla Polski od Niemiec musi być promowana na arenie międzynarodowej; dlatego wysłaliśmy raport o reparacjach do Kongresu i… » więcej 2023-03-24, godz. 12:30 Müller: w piątek w imieniu KPRM do TK zostanie przesłana opinia ws. noweli ustawy o SN W piątek w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Trybunały Konstytucyjnego zostanie przesłana opinia wskazująca, że nowelizacja ustawy o SN jest zgodna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »